Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Probleme cu cezariana...:(


20 raspunsuri la acest subiect

#1
alssa

alssa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 04 ianuarie 2003 - 02:13

Dragele mele... la 5 saptamini de la operatie deja am probleme.. Am ditamai gilma, intaritura, de marimea unui mar micutz, sau nu stiu cum sa-i zic fix pe la mijlocul operatiei, cam in dreptul liniei negra... si ma doare. Tare. Cele care ati fost operate, ati patit careva asa ceva ? Mi-e teama sa nu fie ceva chiar nasol...

#2
lizuca

lizuca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 04 ianuarie 2003 - 06:14

Probabil ca ai facut un granulom. La chestia asta nu prea are ce sa-ti faca, probabil ca o sa-ti recomande sa pui gheata. Du-te totusi sa te vada medicul care te-a operat, sa nu fie alta magarie. Sanatate si vigoare! Si putere sa te lupti cu bebelusul! alisuca

#3
mama_lui_alex

mama_lui_alex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 340 mesaje

Postat 04 ianuarie 2003 - 09:37

Granulom!!!!DA!!! Noi suntem la 4 sapt. jumate dupa cezariana si aceeasi chestie parea sa-mi apara si mie, dar cu mult mai devreme ( se "profila" ceva inca de la vreo 4 zile de la operatie)...SI am stat cu gheata pe burta la nesfarsit..si acum imi mai pun din cand in cand (cand mai am timp:)))..Faza cea mai nasoala este ca zona taieturii este un pic insensibila (pe o portiune ce cca 5 cm) si stateam cu gheata ca prostul toata noaptea, dar nu o simteam rece deloc. Neaparat mergi la medic si vezi ce spune si el ..Pe mine m-a speriat o asistenta tampita, cand eram in spital (si ne faceau "toaleta) mi-a spus ca daca nu voi sta cu gheata si ajung de fac un granulom, ajung iar la cutit (te desface si te "drege" la loc) Multa sanatate tie si la bebic! Mama Lui Alex

#4
alssa

alssa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 04 ianuarie 2003 - 12:58

Va multumesc fetelor... imi daduse si mie prin cap sa-mi pun niste gheatza dar am vrut sa mai aud citeva pareri inainte sa nu fac cine stie ce prostie, desi, la chestii d-astea, intotdeauna se pune gheatza :) Oricum... ma taie, ma taie, dar cu copilul meu ce fac ? Are doar o luna si-o saptamina... si nu vreau sa opresc nici macar o zi alaptarea...

#5
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 04 ianuarie 2003 - 15:52

Nu vreau sa te sperii, dar chestia cu granulomul e bizara. Cum adica sa stai cu gheata pe operatie? E prima oara cind aud sa stai cu gheata, indiferent de natura operatiei, unde mai pui ca este si nesterila. Cum au inchis operatia? Ti-au pus copci sau fire? Taietura e curata sau supureaza (lasa lichid)? Insista sa-ti faca o ecografie daca ai posibilitatea, pentru ca ce spui tu seamana cu faptul ca operatia nu e bine "lipita" pe dinauntru si asta va avea repercursiuni mai tirziu, nu stiu exact cum sa-ti descriu dar medical se cheama "papule" daca nu ma-nsel,plasate pe peretele interior al abdomenului si la o urmatoare sarcina, aceste excrescente vor fi permanent "deranjate" de miscarile copilului, ceea ce nu va fi prea placut. Ma repet, nu vreau sa te bag in sperieti dar fa o eco ca sa fii linistita. Sa aud vesti bune! dodo

#6
alssa

alssa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 04 ianuarie 2003 - 21:48

Dodo draga... am doua operatii de cezariana si o alta de alt fel. Dupa fiecare, mi s-a pus gheata pe operatie, chiar la iesirea din sala de operatii. Gheatza nu se pune direct pe piele, ci intr-o punga sau o punga intr-un saculet, eventual peste camasa de noapte sau alt ceva intermediar. Se foloseste gheatza ptr. orice loc care singereaza si exista posibilitatea formarii de cheaguri pe linga heparina clasica care se face la orice interventie majora. La o asemenea operatie nu se pun copci. Se coase frumos cu fire. Pentru cele care nu shtiu... sint trei taieturi: una a epidermei (pielea in sine), a doua a muschiului si a treia a uterului. Fiecare se face cu alt fel de bisturiu, de asemenea, fiecare se coase cu alt fel de fir. Cele doua din interior se cos cu fire care se absorb si nu trebuie scoase, iar cea de afara se coase cu o ata speciala, ceva mai groasa. In general, este posibil ca unul sau mai multe fire din cele doua dinauntru sa fie respinse intr-o oarecare masura de corp si acolo sa nu se lege cum trebuie operatia. De-aici probleme. Si da, exista si posibilitatea, mai ales la mine (am avut o cezariana anterioara plina de aderente: adica tesuturile nu au fost cusute cum trebuie si s-au legat uter de muschi, muschi de alt fel de muschi, etc..) sa fi fost cusuta si de data asta aiurea, sau pur si simplu sa fi cedat ce era acolo si era deja facut praf. Am intrat urgent in cezariana cind a existat suspiciunea (adevarata din pacate pina la urma) ca m-as fi rupt inauntru. Muschiul meu era sfisiat de greutatea sarcinii pret de o palma in partea dreapta... Am sa ma duc la medic saptamina care vine si sper sa nu-mi dea vesti proaste...

#7
florina

florina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 04 ianuarie 2003 - 23:46

Uffff...Imi pare rau de asa vesti. Tocmai vroiam sa vad ce se mai intampla pe forum. Pls, da-mi si mie de veste cand afli ceva de la doctorita. Si eu ma gandesc ca ar fi bine sa faci o ecografie, asa nu mai ramane loc de prea multe interpretari si variante. Cat de mare e umflatura? Pune gheatza cum ti s-a spus si programeaza-te cat mai repede. Cu sigurantza trebuie sa existe o solutie care sa nu opreasca alaptarea, atat de importanta pentru tine si micutza ta. Va imbratisez cu mult drag, Florina

#8
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 01:01

alssa, pana ajungi la dr gheata la greu. Eu una am o cezariana super in general vorbind desi vreo 2 cm intr-un colt se refac mai greu. Si nu te speria ca nu se intampla nimic. Ai grija sa curati operatia f. bine. eu una am sters o vreme locul zilnic cu spirt si am pus baneocin pudra. Poate macar un tel la dr nu strica desi banuiesc ca acum la 6 sapt trebuie sa te duci la control Bafta si pupici printesei. Marina si Mariutza

#9
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 02:39

Draga Alssa, Nu vreau sa te contrazic, pentru ca traim in locuri diferite pe glob si "cite bordeie, atitea obiceie". Si eu am nascut prin cezariana si mi-au pus copci la exterior- ca doar am fost treaza in timpul operatiei, anestezia a fost de la briu in jos- si mi-am vazut copcile in oglinda. Nici vorba de gheata pe operatie, doar analgezice puternice la 6 ore sa nu simt durerea de dupa operatie si astea in primele 4 zile ca pe urma am cerut sa nu-mi mai dea ca nu mai am nevoie. Operatia s-a sudat perfect, nu stiu daca e bafta mea sau meritul echipei de chirurgi, cert este ca acum mai am o linie usor vizibila de 10cm undeva sub linia chilotului. Iti urez din suflet sanatate ca ai mare nevoie pentru tine si ai tai.

#10
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 09:57

Si mie mi s-a pus gheata pe operatie, cand m-am trezit din anestezie o aveam, nu am avut dureri decat daca ma miscam, am citit aici ca voi ati luat analgezice, eu nu nici nu stiam ca se obisnuieste. Eu am nascut la Giulesti acum 8 ani si, cel putin la reanimare s-au purtat foarte atent cu noi chiar daca nu am dat foarte mult si tuturor. Eu eram un fel de vedeta,[copil] meu era cel mai[grasa] din tot spitalul, 4,350 kg, cand mi s-a spus dupa operatie ce am facut am crezut ca e un monstru. Dupa cateva ore mi-au adus-o la pat sa o vad era cel mai frumos nou nascut pe care l-am vazut vre-0 data si nu ca e a mea...Era grasuta, roz, si cum era ea asa imbrobodita parca era un pui de tarancuta de la munte inspira sanatate. Avusese scorul APGAR 10. In salonul de nou nascuti i se spunea "Baroana", ce mai, umblam foarte mandra pe acolo prin spital cand am putut sa umblu. O data mutata la salonul de cezariene deja nu se mai interesa nimeni de noi, venea la fiecare doctorul care a operat-o si mai veneau asistentele sa ne cheme la spalat si schimbat pansamentul. Destil de bine in spitalul Giulesti, cum o mai fi acuma? Daca a trecut cineva pe acolo mai de curand o rog sa-mi povesteasca, eu, peste patru luni o iau de la capat. Si inca o intrebare: care anestezie e mai buna eu am facut totala si nu am stiut nimic vreau si eu sa particip la nasterea copilului[copil] meu, de fapt vreau sa-l nasc normal dar nu sa risc (si prezenta bb deja e [grasa]) Astept sfaturi. Sanatate! dana[copil]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -