Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Retetele Montignac...de la Otilia


27 raspunsuri la acest subiect

#21
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 21:34

...ah, da, si in engleza ii spune anchovy ... @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

#22
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 18 ianuarie 2003 - 00:22

Aha, pai asa stiu, ca sardele am vazut. mmmmm, abia astept sa vad cum iese, maine mergem la cumparaturi. Pofta buna! pa.pa. Un an nou fericit! Cristina[flo]

#23
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 23 ianuarie 2003 - 23:19

Cristina, ai gasit "anchois"? Pe translatorul meu electronic tradusul imi da, in germana: ANSCHOVIS Nu ai vazut asa ceva pe la supermarkt? Hai sa va mai dau o reteta:
Paine prajita cu piure de rosii
Ingrediente (pentru 4 persoane): - piine integrala (sau cu cereale) - 500 g rosii bine coapte - 4 catei de usturoi - 1 lingurita de ierburi aromate (oregano, rozmarin, menta, putina salvie) - sare, piper - 2 linguri de ulei de masline - 75 g brinza rasa (telemea) Mod de preparare: 1. Se prajeste pinea (in prajitorul electric [:D] ) si se aseaza feliile de paine prajita pe un platou. 2. Se spala rosiile, se curata de pielita, se taie in doua si li se scot semintele. 3. Se curata usturoiul si se taie feliute subtiri. 4. Rosiile si usturoiul se mixeaza, se sareaza, se pipereaza, apoi se amesteca cu uleiul de masline. 5. Se intinde sosul de rosii pe feliile de paine prajita, iar deasupra se pune brinza rasa. Sau si mai bine:
Tartine italienesti cu rosii, usturoi si busuioc (antreu)
Tot asa, tartine de piine prajita bine-bine (crocante) Se ung cu rosiile taiate marunt amestecate cu usturoiul si cu putin ulei de masline... Se presara busuioc proaspat... Si se maninca inainte de a servi pastele... [pofta]
@+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni)

#24
matia

matia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 ianuarie 2003 - 00:18

Fetelor voi sinteti sigure ca slabiti cu retetele astea?Daca da, mai dati-ne, plese!

#25
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 12 martie 2003 - 00:35

Pe-asta tocmai am terminat-o de infulecat[cool]... VINETE GRATINATE -4-5 vinete foarte mari(eu am pus doar doua si mi-a iesit mai mult decit suficient) -500g umplutura de carnati(am inlocuit-o cu carne tocata amestecata cu mirodenii si usturoi) -500g rosii -200g cascaval ras(as recomanda putin mai mult) -ulei de masline -tarhon Taiati vinetele cubulete si lasati-le la inabusit,pe foc mic,intr-o cratita mare,stropindu-le cu ulei de masline.Amestecati mereu pt.ca vinetele sa fie patrunse uniform. Dupa ce culoarea vinetelor s-a schimbat complet,sarati,piperati si puteti totul intr-un vas mare la cuptor,lasand circa 40, la 150°C. Intre timp,taiati rosiile cubulete si puneti-le in tigaie,la foc mic;lasati pina se moaie si se obtine un fel de sos. Puneti carnea pe foc,separand bine toate bucatile in timpul prepararii. Cand vinetele sunt aproape gata,adaugati carnea si sosul de rosii,obtinand un amestec uniform.Presarati cascaval ras si tarhon si mai lasati la cuptor 15'. POFTA BUNA![hia] [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D] Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

#26
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 12 martie 2003 - 00:47

Si ceva dulce,care va spun maine cum a fost,ca e inca la congelator..[pofta] CAPSUNI GLACE (pt.8-10 persoane) -500g capsuni -100g brinza vaci cu 0% grasime si bine scursa -5 albusuri -2 linguri suc de lamaie -5-6 linguri de indulcitor(as zice sa folositi dupa gust,in functie de ce tip de indulcitor folositi) Faceti din capsuni un piure(cu ajutorul unui mixer).Bateti albusurile spuma tare.Amestecati toate ingredientele pina se omogenizeaza si turnati ametecul intr-o tava unsa in prealabilcu putin ulei.Puneti in congelator pt.6-7 ore si scoateti-le cu 1/2 ora inainte de a fi consumate.Pt. a iesi mai usor treceti forma pe sub un curent de apa calduta. Se servesc cu sos(300g capsuni,indulcitor si sucul de la 1/2 lamaie,amestecate cu mixerul),decorate cu feliute de capsuni. [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D] Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

#27
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 17 martie 2003 - 00:45

O alta reteta Montignac pe care-am facut-o ieri si-a iesit delicioasa;o puteti face si ca o alternativa la gatit peste.. FLAN DE TON CU SOS DE PRAZ -200g ton la cutie in suc propriu(eu am pus aproape 500g pt.ca mi s-a parut prea putin) -200g smantana(am pus 250) -4 oua -2 linguri patrunjel tocat Pt. sos: -4 fire de praz -200g smantana -20g unt -sare,piper Pasati tonul cu mixerul,dupa care adaugati ouale batute,smantana,patrunjel,sare si piper.Omogenizati compozitia si turnati-o intr-o tava de chec unsa cu unt.Puneti la cuptor (incalzit in prealabil la 180°),in bain-marie,timp de 35'. Intre timp spalati prazul,taiati partea alba si inabusiti in unt,la foc foarte mic.Sarati,piperati si lasati acoperit timp de 20' dupa care pasati-l cu mixerul;adaugati smantana. Se serveste flanul scos din forma,cald si cu sos(incalzit in prealabil la foc foarte mic) deasupra. Pt. variatie puteti folosi si alt tip de peste. Pofta buna! [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D] Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

#28
Rodica

Rodica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 18 martie 2003 - 03:55

Mai Veve, mai [q][pofta][pofta][q][pofta][pofta][pofta][q] [pup]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -