Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Da' creatii personale?...


17 raspunsuri la acest subiect

#11
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 28 ianuarie 2003 - 01:51

Mai fetili,va amenintam io acu' ceva timp in urma c-o sa va transcriu si "capodoperele" mele! Ei,tocmai mi-au sosit,proaspete,in pachetel din Romania si profit ca pluteste un pic de tensiune pe forum ca sa explodez si eu bomba mea literara;io stiu?poate se mai racoresc spiritele!!!Dar va rooog:tineti cont c-au fost scrise intre 15-16 anisori si sufeream cumplit din dragoste si-amor ghebos pe-atunci! Sunteti libere sa rideti,da macara nu fluierati si aruncati cu conserve!![:D][:D] NEPASARE Ce-nseamna viata pentru tine Cind nu poti sa iubesti un pic Si pentru ce ma chinui,oare, Cind tu si-asa nu simti nimic? Ai dreptul sa arunci cu vorbe? De unde-l ai?Sau esti vreun zeu? Tu crezi ca esti atit de mare Sau esti egal cu Prometeu? Ti-am pus un suflet la picioare; Nici nu te uiti,nici nu-l ridici. Esti egoist!dar stii tu oare? Pamintul geme de-oameni mici. Nepasator tu treci prin timp Si nu simti dragostea cum doare. Ai sa te pierzi,far' de-anotimp, Inmormintat in nepasare! DE CE? Cind suferinta ma rascoleste Si lacrimile-mi izvorasc fierbinti, Este ceva ce ma nelinisteste: De ce ma minti? Ma zbat si gem si tremur de durere. Dar tu nu vrei,sau poate nu ma vezi; Cind sufletul si-iubirea mea ti-o cere, De ce nu crezi? Doream sa-nveti,sa poti sa crezi in mine, Dar nu-ntelegi si n-ai vrut sa ma chemi. Acum mai sper...dar nu stiu:ce-i cu tine? De ce te temi? NEVOIA DE IUBIRE Am asteptat sa-mi torni in suflet aur. Dar n-ai simtit sau n-ai vru sa-ntelegi. Noi parca n-am trai pe-aceeasi lume Si parca n-am avea aceleasi legi. Te asteptai sa-ti suflu-n par cu soare... Cum pot,cind sufletu-i innourat? Eu nu mai am nici creier,nici picioare; In ochii tai sunt un nevertebrat. Tacerea ce ma impresoara-i trista Si n-are rost sa-ncerc s-o inteleg. Dar poate doar o sansa mai exista Si tu,poate nu esti un iceberg! Ce-ar mai fi plaja fara mare, Cind valul nu te-ar incinta? Si iarna grea,fara ninsoare?... Dar eu?ce-as fi fara iubirea ta? DESTIN E noapte,frig si sufletul mi-e singur; Visez,pivind departe prin pereti, Si-n farmecul ascuns al ratacirii, Imi par imense ziduri de cetati. Ce-ar fi sa fiu acum intr-o poveste Cu imparati si regi din dinastii apuse, Sa fiu un brad marunt,pe-nalte creste Si sa-mi trec viata in hatisuri ascunse? Sa cresc stingher,intr-un sarut cu cerul Iar vintul sa-mi mingiie incet pletele crude; Privind la codrii vesnci sa le patrund misterul, S-adorm,gindind departe,nestiind nici eu unde... Dar cum sa-ncalc destinul,sa intru in poveste Si din fiinta vie,cum sa devin copac? Cum s-ocolesc chiar soarta,ce-atit de trista este, Cind singele in seva nu pot sa il prefac? N-am cum,nu-i cu putinta a-mi ignora ursita! Cum sa fiu brad pe munte cind tata n-am un pom? In lumea asta larga-mi par mica,ratacita, Si acceptind povara statutului de om. INERTIE Clipele curg incet,odata cu destinul, Dar nu mai simt tacerile cum dor. Sageti de foc vor sa-mi lungeasca chinul, Simt cum ma scurg si simt cum mor. Trupu-i inert,n-am miini si n-am picoare, Iar venele-mi de singe se golesc. Sufletu-i plin de vid si nepasare... Nu mai sunt eu;parca plutesc. Cum treci tu viata fara sa te uiti! Numai durerie deloc nu se clintesc. Unde-mi sunt anii de copil descult, De ce ma pierd,de ce imbatrinesc? Atitia ani!au fost si nori si soare, Si dragostea-o mica dulce-amara clipa. Insa mai are importanta oare?... Pleoapele-mi cad...si nu se mai ridica.. ... Ce vezi cind ochi-ti verzi tu ti-i intorci spre mine? Si ce visezi sub pleoapele-ti cazute? Simti dragostea-mi cu se revarsa catre tine, Ecou al fortelor necunoscute? Cind te-am vazut ploua din cer cu soare Si ochi tai m-au subjugat subit; Aveau ceva din blindul val de mare... Simteam cum ard si inima mi s-a topt. In chinuri dulci,nu-mi explicam misterul, Nelinistea-mi se cuibarise-n timple, Vise ciudate-nalt cresteau,cit cerul... Simteam izvorul lacrimilor cum se umple. Dar intr-o zi m-am imbatat in cintec; N-am mai zburdat aiurea,in nestire, Mi-am redescoperit taina in zimbet Si am aflat ca se numea iubire. Si cu asta-basta!Pe azi...Mai am citeva da' le pastrez pentru desert[:D]Ei ce ziceti?Asta faceam io in loc sa-nvat.Giugiuc,nuuuuuu?[cool][pk] [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D] Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

#12
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 28 ianuarie 2003 - 14:27

bre veve da il iubeai ceva pe nenorocit [:D][:D][:D] sa va scriu si eu ceva de la scoala generala cind voiam sa scot carti pt copii[:I]: In cuibul verde dintr-un nuc Stingher si palid sta un cuc. Si ce sa-i fac daca-i uituc Si-a lasat ou-ntr-un surtuc? Tocmai aflasem ca (scusatz) cucii isi lasa ouale prin alte cuiburi si am vrut sa le spal onoarea si sa confirm (martor mincinos ptiu, ptiu) ca ei, de fapt, le uita :-) nu c-ar fi cucii mame rele [:)] Sä fim senini!

#13
Zoran_yu

Zoran_yu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 ianuarie 2003 - 14:31

Foarte frumos ! [:)] E superb sa incerci sa transpui in cuvinte (muzica) sentimentele care te ravasesc la un moment dat. Felicitari voua ca ati incercat - si reusit! [:)] PS eu ma manifest in proza :( versurile nu m-au tentat...

#14
Camelia

Camelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 29 ianuarie 2003 - 01:07

Oana, ce ma distrezi cu reabilitarea cucilor...[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Da poezioara e chiar draguta![dual]
quote:
Originally posted by papadie
bre veve da il iubeai ceva pe nenorocit [:D][:D][:D] sa va scriu si eu ceva de la scoala generala cind voiam sa scot carti pt copii[:I]: In cuibul verde dintr-un nuc Stingher si palid sta un cuc. Si ce sa-i fac daca-i uituc Si-a lasat ou-ntr-un surtuc? Tocmai aflasem ca (scusatz) cucii isi lasa ouale prin alte cuiburi si am vrut sa le spal onoarea si sa confirm (martor mincinos ptiu, ptiu) ca ei, de fapt, le uita :-) nu c-ar fi cucii mame rele [:)] Sä fim senini!


#15
Dana M.

Dana M.

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 01:09

Veve-Irina, BRAVOOOOOOOOO!!!!! Te felicit sincer pentru versurile tale profunde, privite prin prisma anilor la care le-ai scris, chiar sunt nemaipomenite! Da' vorba Papadiei, chiar ca sufereai rau, mai![:D] Si pentru Papadie: micul tau catren imi aduce-aminte de prima mea poezie din clasa-ntai: doar atat va spun, ca se chema VREM PACE ! HAhahahahahahaha!!!!![:D][:D][:D] va dati seama ca eram inspirata de mesajul adanc al Partidului......[:(!]! INTREBARE (MOARTE N-ARE!): FETELOR, CE ZICETI, VRETI SA VA CANT PRINTR-UN MP3? [roker] ...l-as fi pus eu pe undeva, da' n-am nici un site personal... cu drag, Dana M. si Raluca

#16
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 20:19

Mersi Danutza,tu esti o draguta!Ce puteai sa spui si tu?!?!?![:D]L-am iubit pe nenorocitul ala vreo 4 ani,da la final i-am tras-o-n freza sa ma tina minte!Si v-as mai spune si cum l-a batut Doamne-Doamne,da' o sa ziceti ca-s rea si ma bucur de raul omului... Iaca vi le scriu si pe ultimele,nu de alta da poate inspir vreun/o muzician/a dintre voi si scoatem un hit,ceva![cool][disco] PARFUM DE PRIMAVARA E-n aer blind parfum de floare si-n pom un mugurzbate-a primavara; se vad sclipiri de vara-n spic de soare, e primavara-n aer si-n noi e primavara. Albi fulgi plutesc in aer plin de soare si am crezut ca-i iarna-n vis; vedeam natura-n strai de sarbatoare, dar erau numai fulgi de floare de cais. Simt fericiri in aer incet cum ma-mpresoara, simt valul vremii-ncet mai desfacind un fir; se vad cocori in zare ducind pe aripi vara si-s rascolita-n suflet de cald si blind zefir. ..... Cum plingi tu,cind plingi si daca plingi? As vrea sa-ti simt amarul lacrimilor pe buze, caci negura-ti din suflet mie mi-ar fi nectar! Doar inima-mi cunoaste adevaratu-amar. Ce vezi tu,cind vezi si daca vezi? De-as sti ca-ti plac,m-as face stinca-n mare; ti-as arata ca pot fi ca marea de adinca si ca inima ta-i mai rece ca o stinca! Ce simti tu,cind simti si daca simti? Credeai ca esti un inger?sol al lui Dumnezeu? Da!ti-as strivi sub talpa inima,pe pamint si tot tu ai fi demonul,iar eu un sfint! Unde iubesti tu,cind iubesti,daca iubesti? Tu vrei sa faci din creier cuib pentru sentimente... vrei sa nu simti pe suflet al dragostei lant greu... te-ajunga pentru toate,singur,blestemul meu! FII GINDUL MEU! Mi-e gindul floare-n soare si daca vrei sa-l stii, preschimbate-n ninsoare si-n puf de papadii! Mi-e gindul nor de vara.. de vrei sa-l intelegi, fii tril in fapt de seara, fraged boboc pe crengi! Mi-e gindu val de mare.. ca lui sa-i apartii, fii tu nsip pe plaje si vint,sa-l intretii! Mi-e gindul doar la tine; pastreaza taina mea! Gindeste tot ca mine si eu,voi fi a ta! FOCUL CE MA ARDE Intoarce-te la dragostea dintii si nu uita nici focul ce ma arde; sa-mi fii din nou alint la capatii... Intoarce-te,caci acum esti departe! Aduna-ti gindul ce te paraseste, vino-napoi de unde vrei sa pleci! Caci focul ce ma mistuie sporeste si nu se va mai stinge-n veci! Eu te doresc la fel ca prima data; tu,n-ai sa poti sa uiti nicicind nimic; mi-e dor de dulcea ta suflare-nfierbintata si-as vrea sa ma privesti!macar un pic! Cindva speram ca tu esti o minune... M-am amagit sau chiar sa fie-asa? Ma mai iubesti,ma mai doresti tu?spune! Si ma mai vrei pe veci a ta? Ai sa ma vrei cindva,te vei trezi! Dar eu atunci voi fi departe. In rug te vei schimba,arzind noapte si zi si te vei mistui,in focul ce ma arde! MEDITATII LA 35°C Ce-i viata? Amara-dulce clipa Ce n-o poti ignora si nici uita, un fulg stingher din uriasa epocii aripa... Din tot ce ai,esti sigur ca-i a ta. Ce-i gindul? Ratacire scumpa in care te scufunzi fara sa stii; crimpeiul ce de viata incearca sa se rupa, idee renascuta in suflete pustii. Ce-i visul? Evadare scurta din negura-npietrita a unei realitati, un basm tacut cu zine,o povestire muta, un fulger ce imparte ziua in bucati. Ce e iubirea? Insula salvarii sau val pierdut ce sparge gemind inalte porti, ce te scufunda-n taina si linistea placerii scaldind viata,gindul si visul unei vieti. SUNT STEA SI MARE M-am nascut cindva la margine de lume iar parinti mi-au fost marea si cerul instelat. "Te nasti!"auzeam valul marii cum imi spune si-atunci am inteles ce-nseamna o minune. Da,m-am nascut din stele si sunt fiica de mare, respir prin val si spuma,pe creste de genune; pastrez in suflet cerul,cuprind in zimbet soare si sunt intruchiparea miresmei de ninsoare. Se zbat in mine furii prin impletite ape si-mi tes vii curcubeie din parul zvapaiat. Sunt fiica mari calde si sunt mereu aproape de bolta instelata...posed stelele toate. Priveste-ma de-aproape!valul prin mine trece si-mi mingiie prin unde,nud trupul transparent; cind zburd pe bolta-nalta zefirul ma petrece... Eu sunt stapina marii si-a stelei raza rece. Acum chiar am terminat!N-am mai scris dupa aia,c-am realizat cu ce se maninca amoru si-am revenit la lucruri mai pamintene[:D] [pup] [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D] Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

#17
zizee

zizee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 23:56

quote:
Originally posted by Dana M. INTREBARE (MOARTE N-ARE!): FETELOR, CE ZICETI, VRETI SA VA CANT PRINTR-UN MP3? [roker] ...l-as fi pus eu pe undeva, da' n-am nici un site personal... Dana M. si Raluca
draga dana, io tare-as vrea. ca tare mi-au placut versulicile ce le 'postashi' mai sus. cum sa facem? sa te emailez ca sa-ti tremet adriesa mia?

#18
Dana M.

Dana M.

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 05 februarie 2003 - 14:20

quote:
Originally posted by zizee
quote:
Originally posted by Dana M. INTREBARE (MOARTE N-ARE!): FETELOR, CE ZICETI, VRETI SA VA CANT PRINTR-UN MP3? [roker] ...l-as fi pus eu pe undeva, da' n-am nici un site personal... Dana M. si Raluca
draga dana, io tare-as vrea. ca tare mi-au placut versulicile ce le 'postashi' mai sus. cum sa facem? sa te emailez ca sa-ti tremet adriesa mia? zizee, ti-am trimis un mail, vezi tu....
Dana M. si Raluca


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -