Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Da' creatii personale?...


17 raspunsuri la acest subiect

#1
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 02 ianuarie 2003 - 15:39

Romanul s-a nascut poet....asta se stie...Sigur si printre voi exista multi care au scris macar odata in viata cateva randuri,fie ele versuri sau proza...Asa ca va provoc la o desconspirare a talentelor "absconse"(vorba lu' luizax) din voi...Sa-i dam drumul... Eu am sa dau startul cu cateva versuri,ultimele pe care le-am scris acu'.....N ani:-)...nu-s cine stie ce..dar ca sa va dau curaj.......Iata-le: Stiam ca am sa mor in toamna, caci frunzele din pomi prea ma dureau si ma dureau albastrele oceane, ce-ntunecate insule-ascundeau. asa-mi fu soarta!ca-ntr-o toamna, sa mor adanc si-ndurerat cu visul meu dat de poamana barbatului care-a plecat. --------------------------------------- ai fost aici,dar ce pacat ca timpul scurt ne-a aruncat pe mine intr-un colt pe tine-n altul al lumii, si de-ar fi timpul doar de vina ca nu mai am nici radacina, nici frunze verzi ca sa mai zbor, s-ajung la tine cand mi-e dor. nu am nimic si totusi am o frunza tanara in ram. ce pomu-ntreg il va-nverzi prin ea chiar tu-ti vei aminti c-ai fost aici dar nu mai esti frumoasa zana din povesti... Ortansa-de 2X mamica va doreste: Un An super-super-super....

#2
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 02 ianuarie 2003 - 18:07

Hihihi, stati asa sa vedeti la mine capodopere!!! [:D] La 7 ani scriam:
Balerina cea frumoasa Este vesela, gingasa, Balerina cea urita Este mult mai intrecuta!!!
Sau:
Ai vazut? Am vazut! Ce-ai vazut? Cum un iepure salbatic Se-agata acum de tine Si iti spuse: "Vezi, e bine?" [iepu]
Si multe altele, mult mai frumoase dar... mai greu de retinut! [:D] La 25 de ani scriam:
Fara el linga mine Simt ca mi-e greu... Timpul curge-n suspine Le-aud mereu... Pe strazi pustii Bat ritmul pasii mei Gindul se zbate In noaptea dragostei... Noapte trista ca un blues Mi-aduci in suflet singuratatea... Noapte trista ca un blues Prefaci in clipe eternitatea... Nu pot uita Acele seri Ce topeau Atitea mingiieri... Noapte trista ca un blues Mi-aduci in suflet singuratatea... Noapte trista ca un blues Prefaci in clipe eternitatea... Doruri grele ma-mpresoara ametitor, In tacere ma las prada viselor!...
[:D] [cri] UN AN NOU FERICIT!!! @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni peste o saptamina!...) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

#3
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 03 ianuarie 2003 - 16:37

Frumos,fetelor,tare frumos! Eu am avut 3 faze"creative":prima in clasa I-a,cind era tata plecat in strainataturi si scriam de dorul lui,a II-a prin clasa a5a cind nu stiu de ce scriam!Imi amintesc insa de ce m-am oprit:profesoara de limba romana vroia sa le publice in revista liceului,dar imi cerea, neaparat si ceva patriotic,ca deh,asa erau vremurile;si pe mine nu prea m-a inspirat tematica asta,asa ca m-am lasat! Si-a 3-a si cea mai "productiva"pe la 16 ani odata cu prima dragoste,primele dezamagiri...Dar mi-a trecut repede cind am realizat ca de fapt is mai multe dezamagiri...!!![:D][:D] Din pacate "creatiile"mele au ramasa acasa,in Romania asa ca nu vi le pot arata,ca sa va delectati cu ele..[:D]Mai bine!!![pk] La multi ani! ...Si un Nou An fericit si prosper! [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#4
Dana M.

Dana M.

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 03 ianuarie 2003 - 17:09

Oh, ce subiect pentru orgoliul personal! [bis] Eu, din pacate nu pot sa ma manifest (inca!) pe-aici pentru ca eu sunt cu [cri]! Si Nici macar nu mai am CD-ul pe care-l inregistrasem, sa pot sa fac un mp3, ceva, sa ma dau mare, nu mai am decat caseta, dar o sa va scriu poate niste versuri de cantece (proprii, of course!) Precizez ca e o piesa folk, deci versurile sunt simple....da' daca-ati stii ce draguta e melodia...[bum][bis][bis] "Mi se pare ca iarasi am visat si-n cer ingeri se bateau cu perne de zapada peste noi se asternea incet o aspra si tacuta si finala acolada R: Inca un an, priveste, e inca un an Craciunul, anul nou si gandul nostru bun eu nu stiu ce sa-ti dau in dar si iata, rup din mine ca un colind, un cantec de Craciun Sa ma ierti, te rog, desi ti-e greu si poate e tarziu acum sa-ti spun ce rau imi pare poate vei pleca, poate raman dar sigur ne vom re-ntalni-n ninsoarea viitoare R:....... Luminatul Craciun ne-asteapta iar o viata iarasi ni se da, ne nastem inc-o viata si printre nameti, razand nebun, copii frumosi suntem din nou - decembrie dimineata R: Dana M. si Raluca

#5
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 04 ianuarie 2003 - 13:17

Waw .Dana...citind versurile parca aud si melodia...frumos...f.frumos... Ortansa-de 2X mamica va doreste: Un An super-super-super....

#6
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 13:49

Pai dar si la mine tot cintec era...[cri] N-ati vazut ca se repeta o strofa?... Dar pe mine nu ma lauda nimeni... [q][q][q] UN AN NOU FERICIT!!! @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni peste 4 zile!...) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

#7
ralucab

ralucab
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 14:23

Ortansa, esti tare talentata! Mai scrie poezioare, tare mult mi-au placut! N-ai incercat sa publici nimic? Alina&Raluca

#8
Dana M.

Dana M.

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 13:26

quote:
Originally posted by Otilia
Pai dar si la mine tot cintec era...[cri] N-ati vazut ca se repeta o strofa?... Dar pe mine nu ma lauda nimeni... [q][q][q] UN AN NOU FERICIT!!! @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni peste 4 zile!...) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine
Ba da, draga Otilia, si ca sa ma crezi ca mi-au placut versurile, chiar ma gandeam sa compun ceva muzichie..... no ofense! n-o cunosc pe-a ta, normal! si, Ortansa, multumesc, nu-i chiar de "wow" cantecelul meu, da'.... Dana M. si Raluca

#9
vladosmina

vladosmina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 ianuarie 2003 - 01:20

Mai si eu mi-am fost o meseriasa in ale penelului, doar cu o poezie mi-am cucerit sotul[:D]. Eram atat de prinsa in treaba asta ca devenisem membra la cenaclu, nici nu credeam ca voi ajunge sa uit poeziile pe care le-am scris... Dar uite ca le-am uitat si asta vara nici nu am fost tentata sa rasfoiesc caitele prafuite din casa parinteasca. Ma intreb daca as mai putea sa citesc acum carti de poezie, cum le devoram la 18 ani. Voi chiar mai puteti? Mi-au placut poeziile tale, Ortansa! Ai fost vreodata la un Cenaclu literar cu ele? cosmina

#10
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 12 ianuarie 2003 - 03:34

BRAVOS OTILIA!!! Frumoase versuri si asa de romantice,mai tu ai talent nu gluma! Si memorie,de la 7 ani,auzi tu... Da i-a zi pentru frumushica de Adélie ai compus ceva acolo un vers,o strofa,doua??? Te asteptam cu o mica poezioara pentru bebelusa ta cea scumpa! La multi Ani,Adelié!!![pup][pup] ***Alba***


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -