Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vorbirea


7 raspunsuri la acest subiect

#1
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 25 decembrie 2002 - 01:14

Dragii mei dragi, uite asa hodoronc tronc ma framanta o problema, taman acum in ajun de Craciun!!! Am citit un articol in seara aceasta despre vorbirea la copii , concluzia care pe mine ma pus pe ganduri este ca fata noastra cucuiata are probleme!!!!( sau poate doar eu, sotul tocmai ma ameninta ca imi "taie" conexiunea la Internet daca mai aberez mult[:D]) Deci, la 17 luni nu spune decat mama, tata, bome(asta este cainele),brum si gata lista, ma rog +limbajul ei de neinteles. Tot in articolul cu pricina spune ca ... copiii de la 18 luni au capacitatea sa lege doua cuvinte facandu-se f.bine intelesi. Acum vine intrebarea mea intrebatoare, este oare de vina faptul ca la noi in casa se vorbesc trei limbi? si daca ma gandesc bine fetita aude si alte dialecte de limba germana... Din experienta , care este calea cea mai buna in a o ajuta? Copiii vostri cam cat vorbesc( vorbeau) la 17 luni? Chiar este cazul sa nu dorm linistita in noaptea aceasta?[:D][:D][:D] Multumesc si pupicei la guralivi si apropos , nu mai stiu unde am citit insa mi-a placut teribil: " Parintii sunt niste creaturi f.ciudate, fac un efort extraordinar sa-si invete odraslele sa mearga si sa vorbeasca si dupa ce se intampla toate acestea nu spun altceva decat: stai jos si tine-ti gura!" ari&celine

#2
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 25 decembrie 2002 - 01:31

Ai un copil normal, nu te mai framanta atata, te rog! faptul ca vorbeste mai multe limbi deodata nu are nici un fel de importanta, chiar este mai bine. Nu mai citi toate gunoaiele, fata ta nu ARE PROBLEME! Sotul tau are dreptate!

Sarbatori fericite!



Garo
[*][*][*]

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#3
Amalia

Amalia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.286 mesaje

Postat 25 decembrie 2002 - 02:12

Draga mea Ariadne, dupa cum stii, galustile noastre sunt nascute in aceeasi zi. Si David, ca si Celine, este in acelasi stadiu cu vorbirea. Spune foarte putine cuvinte: "mama", "tata", "papa", "gata", "uite", "ham" si "miau"....in rest vorbeste pe limba lui...mai articuleaza din cand in cand cate ceva care suna cunoscut...dar nu sunt sigura ca nu mi s-a parut. De inteles in schimb, intelege tot ce-i spui...iti aduce tot ce-i ceri si e atat de serios cand iti explica ceva ca-ti vine sa-l mananci[il] Asa ca eu zic sa stai linistita, ca mare dreptate ai cu ce ai zis la final....cand o sa inceapa sa vorbeasca o sa-ti pui doape in urechi...eu deja mi le-as pune de la atatea chiuiala[fuga] SARBATORI FERICITE![pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam] Sanatate maxima!

#4
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 26 decembrie 2002 - 08:29

Draga Ariadne, Nu-ti face nici o problema ! Fetitza ta e perfect normala ! Nici Laura, la varsta asta, nu spunea mai multe cuvinte decat Celine a ta....si s-o auzi acuma[:)]..numai in somn nu vorbeste... Pupici, Elena & Laura SARBATORI FERICITE si un an nou plin de bucurii !

#5
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 26 decembrie 2002 - 16:05

Ari draga,stai linistita!Eu ce sa mai zic ca veve are 22 de luni si tot "japoneza"ei o vorbeste!?!?Atita timp cit Celine pronunta combinatii de sunete diferite si e capabila sa vorbeasca insa nu a invatat cuvintele inca,nu e nici o problema.Si un lucru FOARTE important e ca aude mai multe limbi si este un fapt cunoscut ca in acest caz copilul incepe sa vorbeasca mai tirziu.Gindeste-te ca el,micutul, tre' sa proceseze dublu informatia pe care o primeste doar pentru faptul ca e in limbi diferite!Si-n general se intimpla sa auzi un cuvint destul de clar pronuntat o singura data si apoi sa nu-l mai repete pina nu incepe sa vorbeasca bine.Toate astea sunt normale si nu e cazul sa te ingijorezi!
Va [pup][pup] si va dorim zile de sarbatoare frumoase si linistite in continuare![*][*]



Sarbatori fericite si linistite!!
Irina & Veve cea cumintzica foc!

#6
coryna

coryna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 26 decembrie 2002 - 23:46

Trebuie sa ma inscriu si eu pe lista mamicilor care in zilele linistite de Craciun gasesc sa se ingrijoreze din cauza vorbitului sau mai bine spus a lipsei lui. Dragos are si el de acum 15 luni si nu vrea sa spuna nimic atunci cind i-l rugam sa o faca. Are citeva cuvinte in bagajul lui de cunostinte cum ar fi: mama, tata, caca, bebe, tzitze, haide plus citeva onomatopee de la diverse cintecele : pu, poc, piu, shishishishishi( de la arshi). Bineinteles ca nu m-as fi ingrijorat tocmai acum de sarbatori daca nu ne-ar fi vizitat nepotelul meu care e doar cu 2 zile mai mare si care stia mama, tata, anana(lumina), uchiu(unchiu), nenea, apa, papa plus cum face ursul, calul, catelul, rata. Asa ca treceti-ma si pe mine pe lista mamelor stresate!!![bang]

#7
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 28 decembrie 2002 - 11:43

Si eu m-am ingrijorat cand Anca avea vreo 16 luni. Din fericire, vorbirea se dezvolta in salturi, cel putin asa a fost la noi. A inceput deodata sa spuna tot felul, apoi am avut impresia ca le-a uitat, apoi a inceput sa spuna jumatati de cuvinte, iar mai nou, dupa 19 luni, spune propozitii foarte scurte de genul tati nu-i sau mucii nas ...:-) Concluzia pe care am tras-o a fost ca vorbirea se dezvolta in salturi, de genul 3 pasi inainte si unul inapoi. Rezulta ca oricum mergem inainte, incet si sigur. Numai bine Celinei si un an nou fericit. Vilma si Anca (1 an si 8 luni)

#8
diana12

diana12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 28 decembrie 2002 - 17:43

Draga Ari, asa cum au zis si fetele nu ai de ce sa iti faci griji. Fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare si faptul ca un copil incepe sa vorbeasca la un an, iar altul la trei nu il face pe primul mai destept decat al doilea.Maimutica mea, la un an si opt luni nu zicea decat "mama", "tata", caca", "cici","mamaia si tataia", dar astea erau tot mama si tata, doar spuse cu un alt accent. In schimb iti spunea cum fac toate animalele. Asa ca vezi tu, noi eram chiar mai maricei si tot nu aveam un vocabular bogat. Rabdare si mai asculta si de sot.[:D] Numai bine, Diana & Ecaterina Sarbatori fericite!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -