Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nashterea


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 14:37

Dragele mele, asha cum am promis, revin cu detalii despre nashtere. Pe data de 29.11.02 a fost ultima mea zi de lucru, dupa-masa am pus toate la rind acasa, am fost cu catzelul meu la frizer, seara am mai tras o cearta buna cu sotzul meu, apoi am facut un dush, am luat coctailul declanshator cica de travaliu shi m-am culcat la 21:00. La ora 24:00 m-am trezit pt. toaleta, shi mirare, nici urma de diaree, sau contractzii, sau altele, drept care m-am culcat la loc. La ora 1:00 ma incerca un sentiment ciudat, am plecat spre toaleta, shi poc, s-a rupt apa. L-am trezit pe Alexandru, care a intrat in panica imediat, "ce faci, nashti???" shi am plecat spre spital. la 2:30 am ajuns la spital, aveam contractzii din 15 in 15 minute, au durat cam vreo ora formalitatzile, primul control, la care aveam colul deschis 3 cm, deci tot atita cit in ultimele 3 saptamani de sarcina. Mi-a zis moasha ca probabil o sa se nasca in urmatoarele 24 de ore ... m-a cam apucat disperarea. Au urmat plimbari pe coridoare, dupa ce am primit camera, pe la 3:30 un nou control, 4 cm cu indulgentze, deja imi faceam calculul cite ore ma mai tzine daca imi trebuie pt fiecare centimetru de dilatare 2 ore. Apoi am intrat in vana cu apa calda, care a fost o binefacere, atit pt mine, cit shi pt colul meu care in urmatoarea ora jumate s-a dilatat 3 cm. Pt ultimii cm am avut nevoie cam de inca o ora jumate, shi la ora 6:30 a inceput munca, la 8:26 se nashtea Andreas Noel, de 49 cm, 3200 grame shi cu scor APGAR 10, cu toate ca a avut cordonul ombilical odata pe dupa gat, shi a primit oxigen imediat dupa nashtere, fara taieturi sau rupturi la mami. Ceea ce a urmat a fost mai putzin frumos, caci nu s-a dezlipit placenta, initzial doctorul a vrut sa o extraga manual dar colul se inchisese deja, drept care am primit o anestezie generala de scurta durata, shi la chiuretaj au fost extrase 2 placente, una a lui Andreas, shi una a fratziorului sau surioarei lui, de care nu shtiam ca a existat, shi pe care l-am pierdut pe drum se pare. Dar, tre sa spun shi eu ca shi sotzul meu "noi pe el il ashteptam, nu ashteptam doi ... " Ceea ce ne-a mai suparat putzin a fost ca mami nu a avut lapte de loc, dar Andreas papa acum cam la o masa 140-150 ml din sticlutza shi are acum 3400 de grame, dupa ce a scazut in spital 200. Cam asta este povestea nashterii lui Andreas, fara a mai spune ca el este o minune pentru noi in fiecare clipa, shi ca ii multzumim din suflet lui Dumnezeu ca il avem, shi ca e sanatos. Va uram din suflet un Craciun Fericit, shi Anul Nou sa va aduca tuturor numai bucurii shi impliniri, copii sanatoshi shi frumoshi shi multa multa sanatate!!!!! Andreas, Corinna & Alexandru

#2
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 14:50

toata fericirea din lume pentru Andreas si parintii lui

#3
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 14:55

Bun venit,Andreas si sa fii sanatos...
Multe pupicuri mamicii...

Imagine postata



Imagine postata[img]***Craciun fericit!***
***Theodora, Alexandros, Giannis***

#4
Florys

Florys

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 14:59

Felicitari Corinna si numai bine lui Andreas.

Florentina


SARBATORI FERICITE!Imagine postata

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!"

#5
nicos

nicos
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 15:02

sa traiasca , sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii.Sarbatori fericite!Cate saptamani aveai?

#6
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 22:24

multa sanatate si fericire! Sarbatori Fericite![il] ariel

#7
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 00:29

quote:
Initial creeata de Yasmine Ceea ce a urmat a fost mai putzin frumos, caci nu s-a dezlipit placenta, initzial doctorul a vrut sa o extraga manual dar colul se inchisese deja, drept care am primit o anestezie generala de scurta durata, shi la chiuretaj au fost extrase 2 placente, una a lui Andreas, shi una a fratziorului sau surioarei lui, de care nu shtiam ca a existat, shi pe care l-am pierdut pe drum se pare. Andreas, Corinna & Alexandru
sa traiti si sa fiti fericiti !! Yasmine, da' placentele aveau aceeasi marime sau a doua era mai mica ? si tu nu-ti amintesti de vreo sangerare, ceva, cand l-ai pierdut pe al doilea bebe ?

#8
Delia

Delia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 00:30

Felicitari Corinna, sa-ti traiasca bebelul si sa-ti aduca numai bucurii. "Sarbatori fericite!" si multa sanatate!

#9
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 03:38

Sa-ti traiasca comoara, Yasmine ! [bum] Apropos, pe fetita mea o cheama Yasmine Alessia. Cristina


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -