Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

epidurala- efecte.secundare?


4 raspunsuri la acest subiect

#1
nicos

nicos
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 11:38

Am inteles ca aceasta anestezie poate avea efecte sec. atat asupra mamei cat si asupra bb-lului..Voi ati avut probleme? Imi puteti raspunde repede pentru ca diseara sunt programata la medic si trebuie sa discut cu el asta.Sunt in 36 saptamani si am inceput sa intru in panica.Cred ca din cauza ca stau acasa, ma gandesc numai la asta.Multumesc frumos!

#2
Reliana

Reliana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 12:12

Cred ca orice anestezie poateavea efecte secundare, asta nu înseamna neaparat ca ele trebuie sa se si manifeste. Eu am nascut prin cezariana(a se citi ca nu la cerere ci de urgenta), si mi s-a facut anestezia epidurala. Efecte secundare nu am simtit, nici macar dureri de cap sau ameteli. Despre panica, nu are rost sa te stresezi înca, toutl e mult mai usor daca reusesti sa-ti pastrezi calmul cât mai mult posibil. Îti urez nastere usoara si odihneste-te cât mai mult în timpul care a mai ramas, ai sa ai nevoie de multa odihna dupa nastere:)))
Pupici,
Cassy&Co.

Imagine postataSarbatori Fericite!
Imagine postata

#3
cori

cori

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 12:58

draga mea, si eu am facut cezariana...tot de urgenta si nu am avut absolut nici o pb de la anestezia epidurala. ba mai mult..chiar m-am bucurat ca am ales aceasta varianta, deoarece alte proaspete mamici din maternitate, care avusesera parte de o anestezie totala, nu se simteau pre bine... in cazul nasterii normale, am auzit pareri si pareri...unii spun ca e minunat, altii spun ca ar ingreuna nasterea si ca sunt situatii in care se ajunge la forceps..dar asta e pura teorie...eu am cunoscut numai mamici multumite dupa anestezia epidurala, indiferent de felul nasterii normala sau cezariana. iti doresc cea mai usoara nastere si Mos Craciun sa-ti aduca un bebe super sanatos si cuminte. asta e cel mai important! ai sa vezi dupa aceea ca ai sa-ti aduci aminte cu placere de temerile pe care le traiesti acum, care de altfel sunt absolut normale... te pupicam dulce dulce, bb Bia si mami Cori

#4
crenguta

crenguta
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 13:13

buna, eu cred ca cel mai bine este sa hotarasti atunci pe loc daca ai nevoie de epidulara, eu la prima nastere nici nu stiu cind am nascut,a doua nastere n-a mai fost chiar asa de usoara,dar nu am avut nevoie nici de data asta. Asa cred eu.A am uitat sa-ti spun ca al doilea copil a avut 4600 gr, si capul de 38cm.Si tot am reusit fara epidulara,dar daca nu suporti durerile cere-o!

#5
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 19:12

Nico, Eu am nascut acum 2 saptamani vaginal cu epidurala si pot sa-ti spun ca a fost cea mai buna optiune...in sensul ca nu am simtit absolut nimic atunci cand s-a nascut fetita si nici la cusut, iar despre nastere pastrez amintiri numai pozitive [bum]....n-a fost absolut deloc traumatizant. Deci, daca ai ocazia, eu te-as sfatui sa nu eziti nici un moment! Iti urez nastere ca a mea, Cristina


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -