Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tensiunea arteriala


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 18 decembrie 2002 - 15:35

Fetelor eu in timpul sarcini, cam de pe la 4 luni, am avut o tensiune arteriala 13 cu 8. Credeti ca era ridicata? Apoi cind mi s-au rupt membranele aveam 14 cu 8, iar pe masa de nastere 16 cu .... pentru ca nu au vrut sa-mi spuna cu cit. Sa nu uit, in timpul sarcini (tot de la 4 luni) imi mai curgea uneori si citeva firisoare de singe din nas, mai ales cind mergeam la munte. Ati avut tensine ridicata pe timpul sarcinii? Daca da, cum a-ti tratat-o? E posibil ca injectia pentru dilatare sa-ti ridice tensiunea? Sa fim fericite

#2
Ana

Ana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 18 decembrie 2002 - 16:07

E normal ca in timpul sarcinii sa creasca un pic tensiunea. Si eu am avut 13-14 cu 8.5, etc.spre sfarsitul sarcinii. In timpul nasterii am avut 16 cu 10, iarasi normal mi-au zis moasele. Si n-am facut injectia pt. dilatare. Daca tensiunea e mai mare de 15 cu 9 in timpul sarcinii, poate deveni ingrijorator. In rest, no problem.

#3
lore

lore
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 18 decembrie 2002 - 16:46

Eu stiu ca de regula in timpul sarcinii tensiunea este un pic mai mica decat este normal.Doar in a doua jumatate a sarcinii este posibil sa creasca daca persoana in cauza este predispusa la asa ceva.Mie mi se pare mare 13 cu 8.Eu am (sunt in luna opta) cam 10.5 cu 5.5 sau in jur de asa ceva.In timpul sarcinii am avut la un moment dat 13 cu 7 (ma enervasem la serviciu cumplit)si doctoritei i s-a parut mare.Oricum depinde de cat aveai inainte.

#4
Lumi

Lumi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 18 decembrie 2002 - 19:35

Tensiunea mea a fost intotdeauna cam mica, in medie cam 9 cu 5, in conditiile in care mai bagam si cate un canoi cel putin de cafea pe zi. Mica, nu? Acum, la 21 sapt. de sarcina, fara cafea, e ceva mai mare: 10-10.5 cu 5.5-6. Esential e ca nu cad din picioare...inca. Sanatate si "la mai mare" sau "la mai mica" ... dupa caz. [pup]ici pe burtici la mamici si [bb]ici Lumi si bb Denisa

#5
Oana

Oana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 00:51

Eu am avut in timpul sarcinii cam 13-14 cu 8. Dr. zicea ca e cam mare, dar tot gasea diferite motive, ba ca m-am agitat temporar, etc. La ultimul control inainte de nastere 15 cu 10. In timpul nasterii nu stiu ca nu am intrebat, dar acum imi pare rau ca nu stiu cit am avut atunci, cred ca era vreo 16 cu 10 dupa cit de agitata eram. Cica in cazuri din astea s-ar putea sa fie ceva probleme cu inima. Asta este singurul motiv pt. care imi este frica la o eventuala a 2 –a nastere, si nu stiu cum as suporta. M-as duce sa ma caut pe la un cardiolog.

#6
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 10:40

Draga Oana si mie tot de acest lucru mi-e frica la a 2-a sarcina. O prietena stiu ca a luat in timpul sarcinii Furosemid pentru a nu retine apa in corp si minca mai nesarat. Sa fim fericite

#7
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 11:10

Eu am avut aproape tot timpul tensiune mare.In ultima luna ajunsese la 17...18 !!!
Ma umflasem ca un balon si simteam ca explodez.Am incercat sa maninc cu cit mai putina sare,fara grasimi,putine dulciuri,desi nu rezistam intotdeauna...Si dupa nastere,o saptamina cit am fost in spital,luam ceva pastile si aveam regim(matusa lui Makis,insa,i-mi gatea in fiecare zi si regimul spitalului se ducea pe apa Simbetei!!!).Dupa doua saptamini am revenit la normal,insa si cam atit...

Imagine postata



Imagine postata[img]***Craciun fericit!***
***Theodora, Alexandros, Giannis***


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -