Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre calculii biliari (pietre la colecist)?


6 raspunsuri la acest subiect

#1
eapopescu

eapopescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 05:40

Ce stiti despre calculii biliari si atacurile asociate acestora? Stiti ce anume le provoaca? Este recomandata o dieta fara grasimi. Dar uneori am atacuri chiar si dupa legume si fructe, de exemplu castravetele.

#2
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 08:55

[pup][pup]Cumnata mea sufera de asa ceva - luna viitoare va fi chiar operata... Despre regim nu-ti pot da foarte multe detalii, decat ce am observat de la ea, adica ca trebuie evitate grasimile, prajelile, tocaturile, condimentele putrnice-iuti, varza (in afara de cea murata, facuta salata, care cumnatei mele i face bine) si orice leguma/fructa care observi ca nu-ti "pica bine"- si mai stiu ca fructele sau legumele e bine sa le mananci fara coaja, crude, sau cel mai bine coapte/fierte. Cam atat, sper ca restul fetelor te vor lamuri mai bine. Multa sanatate![pup][pup] daca dragoste nu e, nimic nu e!

#3
eapopescu

eapopescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 18 decembrie 2002 - 07:56

Mersi mult, Anamaria! Cam tot astea imi provoaca si mie colicile biliare. Ce fel de operatie face cumnata ta? Endoscopica? Laparoscopica? Care va sa zica n-a scapat fara! Ce pacat! Cred ca nici eu n-am sanse sa scap cu tratament medicamentos.

#4
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 18 decembrie 2002 - 11:31

Face operatie laparascopica, iar Dr i-a zis sa stea linistita, ca fata de toate investigatiile pe care le-a facut, operatia va fi o adevarata "placere" (a facut investigatii cu bariu, endoscopie, si inca ceva care a constat in a-i introduce un cablu cu o camera de luat vederi pana la stomac, sa-i vada toate organele pe acolo... taaaare nashpa toate astea!). Operatia la ea este necesara nu din cauza pietrelor biliare, care sunt foarte mici si s-ar putea incerca si un tratament medicamentos, insa ea sufera de multa vreme de o gastrita hiper-acida, iar Dr i-a explicat ca, bila fiind lenesa, atunci cand nu-si face treaba ca lumea, tot "veninul" se scurge in stomac, si duce la aparitia unor CRIZE groaznice, combinate... asa ca singura solutie este operatia, care va avea loc in cursul lunii ianuarie. Te-am cam ametit acum, insa am vrut sa-ti dau detaliile astea ca sa nu disperi, daca tu poti suporta un tratament medicamentos, poate ca se va rezolva asa! Multa sanatate! daca dragoste nu e, nimic nu e!

#5
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 18 decembrie 2002 - 12:22

Draga Elena (Anda), fa orice poti, numai nu-ti scoate colecistul! In medicina traditionala chineza, in acupunctura, bila/colecistul este unul dintre punctele vitale, prin care trece unul dintre meridianele energetice ale corpului. Incearca si fa un tratament la acupunctura; doar sinteti in Japan, tre' sa stie si ei pe acolo de asa ceva! Daca ramii fara colecist, scapi doar de crizele pe care le ai ( si de care, la drept vorbind, poti scapa si ocolind mincarurile care nu-ti fac bine), dar in viitor vei avea mari probleme: bila nu se mai acumuleaza in colecist pt. a fi eliberata la nevoie, de obicei dupa mese, dar si dupa cine-stie-ce mincare grea luata "pe fuga". Bila se va varsa continuu si in cantitati mici in duoden, neajutind deloc digestia, care va fi dificila si de aici vor aparea alte dureri si digestii incomplete, de pe urma carora va suferi si colonul, deci si restul organismului. Mai bine ajuta de pe-acum colecistul tau "lenes" cu Rowachol (extract natural din plante care au chiar acest efect) - e produs nemtzesc, tre' sa existe si in farmaciile voastre. Mai incearca si Zymogen, Festal (amestecuri de fermenti digestivi, care suplinesc fermentii din bila si ajuta la digestie). Si, bineinteles, fa ACUPUNCTURA! Eu asa m-am pus pe picioare. Si am o adevarata fobie de ace. Si mai sint si medic, deci ar trebui sa fiu impotriva lor, dar asta-i adevarul, e f. buna acupunctura. Succes si multa sanatate! Simina & Andrei (Deiutzu)

#6
eapopescu

eapopescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 08:43

Draga Simina, Multumesc foarte mult. Voi urma sfaturile tale. Nu cred ca o sa gasesc aici Rowachol, Zymogen sau Festal dar le pot comanda. O sa incerc sa gasesc si un centru de acupunctura. Cam cate sedinte sunt necesare si cam cum decurge o astfel de sedinta? Presupun ca exista metoda speciala pentru stimularea functiei veziculei biliare. Unde anume iti introduc acele? Si mie mi-e tare frica de ace, daca stiu ca trebuie sa fac o injectie, in noaptea dinainte nu dorm bine, ma tot autosugestionez ca n-o sa simt, ca dureaza doar o secunda intepatura, etc. Si, de obicei, sotul meu sta langa mine si ma tine de mana. Dar stiu ca in acupunctura nu simti mare lucru la intepaturi, folosesc ace foarte fine. Eu am capatat litiaza asta biliara din timpul sarcinii. Se pare ca dezechilibrul hormonal mi-a afectat functia veziculei biliare. De curand am avut un nou atac, m-am dus la spital cu bagajul de internare facut pentru o ERCP (interventie endoscopica) dar la ecografie n-au mai depistat nici o piatra in canalul biliar. Se pare ca data trecuta (cand atacul a fost insotit de icter) a fost vorba doar de o inflamare puternica a veziculei si a canalului biliar. Acum au vizualizat doar pietre in vezicula, de cca 2mm diametru. Urmez tratament cu URSO (URSODIOL), sper sa fie efecient. Oricum liza pietrelor nu rezolva problema pentru ca se vor forma altele, fenomenul e recurent. Deci trebuie eliminata cauza si nu efectul, adica imbunatatita functia veziculei. Multumesc inca o data. Sarbatori fericite! Craciun Fericit! Si multa sanatate!

#7
eapopescu

eapopescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 08:46

Anamaria, si tie iti multumesc foarte mult. Intradevar alimentele pe care le-ai mentionat imi dau si mie acele colici biliare. Dar deja am ajuns sa mananc numai orez si supa si sa fiu vesnic infometata! Nu mai zic ca n-o sa pot manca sarmale, prajituri, etc., de sarbatorile astea! Multa sanatate si Craciun fericit!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -