Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea in Montreal


15 raspunsuri la acest subiect

#1
savad20

savad20
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 20:40

Bine v-am gasit! Sunt o viitoare mamica din Montreal si vreau sa stiu daca a nascut cineva cu medic roman. Este posibil sa gasesc aici un medic ginecolog roman? Va multumesc!

#2
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 21:13

Bine ai venit pe acest site minunat [dc]! Eu locuiesc la Montreal de 9 ani si nu am auzit inca de ginecolog roman care sa practice inca. A existat o doctorita romaninca dar din cite stiu eu a iestit la pensie acum citiva ani, am fost si eu la ea la inceput, prin 1994. Poate celelate fete din Montreal stiu mai multe... Sarbatori fericite la mamici, copii, tatici si restul familiei! [pegeam] Oana, mama lui Antonia

#3
Milena

Milena
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 21:25

Buna! Eu am nascut in Montreal acum 2 luni. Nu am auzit de nici un medic ginecolog roman. De ce iti este frica sa nasti cu un medic care nu e roman? Pupici, Milena si [bibe] Robert

#4
savad20

savad20
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 21:40

Va multumesc foarte mult pt raspunsuri; au venit neasteptat de repede! M-am gandit la un medic roman pt ca simt ca m-as intelege mult mai usor in romana decat engleza sau franceza. Problema ar mai fi si ca in momentul cand am emotii ma pierd si uit chiar si cum ma cheama... Apoi ma gandesc ca sunt o multime de termeni medicali pe care nu cred ca-i pot intelege intr-o limba straina. Dar poate ca timpul o sa rezolve totul. Sunt abia la inceput, am in jur de 5 saptamani, si sunt groaznic de panicata, speriata, nu stiu ce sa fac si incotro sa o apuc! O sa treaca, nu? Multumesc din toata inima! Dana

#5
Gabriella

Gabriella
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 22:03

Hello!Eu am nascut in Montreal acum un an si 4 luni dar nu cu un roman ci cu o doctora qebecoasa,ptr ca doctora cu care trebuia sa nasc (o armeanca) a plecat bine mersi in concediu in timpul travaliului meu.Am nascut la spitalul Royal Victoria si a fost super.Nu am simtit nimic...De ce vrei tu sa nasti cu un dr. roman?Sa te tii cu spaga dupa el ca in Romania?Vezi ca medicii romani de acolo sa stii ca isi pastreaza traditia spagii...Nu ai si tu o prietena care sa o iei cu tine la spital cand te apuca durerile ca sa vorbeasca pentru tine?Si chiar daca nu ai nu te descurci sa spui decat unde te doare si la cat timp vin contractiile?Restu stiu ei ce sa faca nu iti face probleme ca nu sunt ca in Romania sa nu ii intereseze...PA si sa ai o nastere cat mai usoara si un copil sanatos!! P.s Vezi ca o sa nasti la spitalul unde profeseaza doctorul tau si daca nu ai inca...ar fi bine sa te grabesti;sau poate ai doar cateva luni de sarcina?... Alina mama lui Jill!!

#6
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 22:14

Draga Dana, Iti inteleg temerile, limba poate sa fie un obstacol in astfel de situatii, sint multe denumiri tehnice pe care trebuie sa le intelegi. Ar trebui sa-ti alegi doctorul in functie de limba in care te simti mai la indemina, dar te avertizez ca nu este asa de usor de gasit ginecologi la Montreal care sa ia noi paciente. Mie personal mi se pare mai usor sa vorbesti in franceza, pentru ca sint multi termeni similari cu romana, deci mai poti sa improvizezi. Cu toate astea eu am ginecolog anglophon si am nascut la spital anglophon...Daca ai intrebari, ne vom stradui sa te ajutam cum putem cu informatii. Mai poti sa vezi si din subiectele mai vechi de pe forum. Curaj si multa sanatate, Sarbatori fericite la mamici, copii, tatici si restul familiei! [pegeam] Oana, mama lui Antonia

#7
Milena

Milena
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 23:59

Dana, daca vrei mai multe informatii poti sa imi scrii la adresa milenas73@yahoo.com. Pupici, Milena si [bb] Robert

#8
bombonica

bombonica
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 10:52

Gabriella, nu pot sa cred! Jur ca, dupa ce am citit mesajul tau, am ramas socata! Deci doctorii romani care profeseaza in strainatate asteapta SPAGA? Civilizatia nu se lipeste de ei din punctul asta de vedere? Dar cei din jurul lor nu vad? Sau nu le-a atras nimeni atentia? E ingrozitor!

#9
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 20:24

quote:
Originally posted by bombonica
Gabriella, nu pot sa cred! Jur ca, dupa ce am citit mesajul tau, am ramas socata! Deci doctorii romani care profeseaza in strainatate asteapta SPAGA? Civilizatia nu se lipeste de ei din punctul asta de vedere? Dar cei din jurul lor nu vad? Sau nu le-a atras nimeni atentia? E ingrozitor!
Eu am fost in decursul anilor la mai multi doctori romani aici (generalisti, stomatologi, oculisti) dar nu am avut nici o problema (a se citi nu am dat "spaga") si nici nu am auzit de la vreun prieten ca a dat "spaga" cuiva pe aici. Dar poate altii au fost mai ghinionisti si au avut experiente diferite, din pacate totul este posibil pe lumea sta... Sarbatori fericite la mamici, copii, tatici si restul familiei! [pegeam] Oana, mama lui Antonia

#10
Gabriella

Gabriella
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 22:24

Helloo fetele!!Din pacate tot ce v-am spus este cat se poate de adevarat!Doctorei cu care trebuia sa nasc,trebuia sa ii iau un parfum Cartier care ii placea ei foarte tare.Treaba asta mi-a spus-o o romanca,care a nascut cu ea si i-a luat o multime de cadouri(deci doctora era armeanca).Bine asta nu inseamna spaga dar la un medic roman de acolo,generalist era daca nu ma insel, mamaia prietenei mele i-a dat 100 de $,fapt care pe prietena mea a revoltat-o foarte mult,ea fiind de foarte multi ani in canada si nu auzise de asa ceva pe acolo.Cu parere de rau trebuie sa spun ca tot romanii sunt cei care inventeaza spaga peste tot.Din fericire acolo este alta civilizatie si sper ca cu timpul civilizatia noastra sa nu o pateze pe cea a lor.Mamica celei mai dulci fetite pe nume Jill!!!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -