Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stiati ....despre Gabriel Garcia Marquez


8 raspunsuri la acest subiect

#1
zizica

zizica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 18:04

> Gabriel Garcia Marquez > > Un geniu ne spune la revedere > > GEORGE CUSNARENCU > > Aflu de pe Internet, si nu din paginile vreunui ziar care are pagina > culturala", ca marele scriitor sud-american - autorul celebrului roman > Cien años deSoledad, tradus la noi în > urma cu 25 de ani sub titlul Un veac de singuratate - se retrage din > viata publica. Motivul: cancer limfatic, leucemie. Prin intermediul > Internetului, Gabriel Garcia Marquez a > transmis prietenilor din întreaga lume o scrisoare pe care încerc sa o > traduc cât se poate de aproape de spiritul ei: > Daca Dumnezeu ar uita pentru o clipa ca nu sunt decât o papusa de cârpa > si mi-ar oferi în dar o bucatica de viata, probabil ca n-as spune tot ce > gândesc, desi în definitiv > as putea sa gândesc tot ce spun. As da valoare lucrurilor marunte, dar > nu pentru ce valoreaza ele, ci mai curând pentru ceea ce ele semnifica. > As dormi mai putin si as > încerca sa visez mai mult, de-abia acum înteleg ca pentru fiecare minut > în care închidem ochii pierdem saizeci de secunde de lumina. As merge în > timp ce altii ar sta pe > loc, as ramâne treaz în timp ce toti ceilalti ar dormi. As asculta în > timp ce altii ar vorbi si, doamne, cum m-as bucura de savoarea unei > înghetate de ciocolata! Daca > Dumnezeu m-ar omeni cu o farâma de viata, m-ar împinge de la spate în > bataia soarelui, acoperindu-mi cu razele lui nu doar corpul, ci si > sufletul. Doamne, daca eu as avea > o inima, mi-as scrie ura pe un cub de gheata si as astepta ca soarele > sa-l topeasca. As picta pe stele, cu un vis al lui Van Gogh, un poem de > Benedetti si o serenada de > Serrat pe care as oferi-o Lunii. As uda trandafirii cu lacrimile mele ca > sa pot simti durerea spinilor si sarutul de culoarea carnii al petalelor > proaspete. Doamne, daca as > putea primi o farâma de viata... N-as lasa sa treaca nici macar o zi > fara sa le spun oamenilor ce iubesc, ca îi iubesc. As convinge fiecare > femeie si fiecare barbat ca la eitin > cel mai mult si as trai îndragostit de iubire. Barbatilor le-as dovedi > cât de mult gresesc atunci când cred ca nu trebuie sa se mai > îndragosteasca atunci când îmbatrânesc, > fara sa stie ca ei îmbatrânesc tocmai pentru ca înceteaza a se mai > îndragosti. Unui copil i-as face cadou o pereche de aripi, dar l-as lasa > sa învete singur a zbura. Pe cei > batrâni i-as învata ca moartea nu vine o data cu vârsta, ci o data cu > uitarea. În fond, si eu am învatat de la oameni atâtea lucruri... > > Am învatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe vârful unui munte, fara sa > stie ca adevarata fericire este felul în care urci pantele abrupte spre > vârf. Am învatat ca ori de câte > ori un nou nascut prinde cu pumnul lui mic, pentru prima oara, degetul > mare al tatalui sau, îl tine strâns pentru totdeauna. Am învatat ca doar > un om are dreptul sa se mire > când vede un om cazut, dar de fapt ar trebui sa întinda mâna sa-l ajute > sa se ridice. Sunt o multime de alte lucruri pe care as putea sa le > învat de la voi, desi, realmente, > multe nu îmi mai vor servi la nimic, fiindca atunci când ma vor pune la > pastrare în acea cutie eu voi fi murit deja. GABRIEL GARCIA MARQUEZ". > > O scrisoare tulburatoare nu doar pentru ca este a unui om care învata sa > moara împreuna cu zilele pline de soare, ci pentru ca este a unui > întelept de la care fiecare din noi > poate învata ceva despre viata. Asa cum numai de la un scriitor genial > poti învata. >

#2
ribana

ribana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 18:41

M-au emotionat enorm cuvintele marelui scriitor. Am citit multe diun operele lui, cred ca nu ma pot lauda ca le-am cititr pe toate, dar pe cele mai renumite (tiparite la noi) - da. Nu stiam ca e asa grav bolnav. Ai facut un lucru minunat, ca ne-ai spus. Scrisoarea era scrisa in spaniola? Inca o data felicitari pt. gestul tau Ribana

#3
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 18:52

Este extraordinar. Din pacate, marii oameni mor de cancer...dece? Multumesc pt. gestul tau fantastic Sabina & Sofia Galagia

#4
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 23:59

:( nu stiam...

Imagine postata Mosuleee nu ma uita cu bebelashuuuuImagine postata

#5
anna

anna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 14 decembrie 2002 - 11:47

Scrisoarea asta a fost indelung "dezbatuta" pe forumul Gabriel Garcia Marquez si pana la urma a fost o pacaleala a unuia..Cel putin asa scriau ultima data cand am intrat acolo..Pupici

#6
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 09:41

Nici eu nu stiam de G. Marquez ca e bolnav, e foarte trist[:(][:(]... iar ce spui, tu, Anna, e chiar uimitor[:0].. Ultimul pasaj din ce a scris Zizica ("am invatat ca...") il stiam si eu, l-am primit prin email si stiu ca circula de ceva vreme pe internet... Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

#7
Violeta

Violeta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 10:08

Si eu am ramas uimita cand am citi scrisoarea lui G.Marquez, acum ceva vreme, tot aici pe Forum... Eu astept ca si alte surse sa comunice aceasta veste tragica, deocamdata o iau ca pe una din multele farse transmise prin Internet... Sarbatori frumoase! Violeta

#8
Vanina

Vanina
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 16:25

Superba poezia! Multumesc! Vanina

#9
zizica

zizica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 17 decembrie 2002 - 14:43

Eu am primit scrisoarea pe mail de la o prietena si nici o clipa nu mi-a trecut prin cap ca cineva poate face asemena farse.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -