Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cezariana...Cind Dispar Absolut Durerile?


31 raspunsuri la acest subiect

#21
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 27 decembrie 2002 - 15:40

Asta ma intreabm si eu fetelor....cand dispar durerile.Si pe mine ma mai doare ,la 2 luni si juma dupa cezariana.Iar dimineata cand ma ridic din pat ma doare tot abdomenul-muschiul cred.Uneori simt durerea in stanga,alteori in dreapta-in sold-ca o arsura.De altfel chiar dupa operatie aveam impresia ca mi-a fost taiat(zgariat)si soldul(cum se numeste osul asta?)-asa durere simteam.In primele zile ,cand alaptam ma durea f. rau uterul,mai rau ca la prima nastere(naturala).Acasa simteam durerea undeva mai sus-nu exact pe taietura de pe abdomen-probabil era taietura de pe uter-pe care am suportat-o cu analgezice vreo sapt.de zile. Taietura mea este acum de vreo 10 cm-desi la inceput a fost f. mare-dintr-o parte in alta a bazinului-si este f. jos si mi se pare si cam stramba. Cam asta imi vine acum in minte-ca dezavantaje dupa cezariana.Nici eu nu m-am gandit nici o clipa ca voi naste prin cezariana,cel mult cu epidurala,dar daca bebe n-a vrut sa iasa,ce sa fac? Am cautat in mult carti(dupa ce am nascut) sa vad la ce ne putem astepta dupa cezariana si am gasit doar ceva f. vag,nimic concret-asa cum am citit la nasterea naturala.De ce oare? Ortansa-de 2X mamica va doreste: SARBATORI FERICITE!

#22
oLo

oLo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 27 decembrie 2002 - 21:19

Otilia, sa stii ca si in Franta exista 'cezariana la cerere'. eu una m-am ingrozit cate femei sunt adepte. Daca ai citi forumul de la magicmaman, ai vedea si tu. Eu una sunt total contra cezarienei la cerere. Si cand aflu ca sunt femei care nasc prin cezariana ca sa aibe BB la o anumita zi/ora (vezi doamne ca sa fie in aceeasi zi cu tata/mama/bunica/bunicul/matusa/strabunicul samd), sau sa nu rateze cumva sarbatorile, sau si mai si!!! doctorul propune cezariana ca sa nu rateze el plecarea in vacantza!!! Asta ma infurie la culme! Cat despre cezarienele inevitabile, nu le doresc nimanui! Nu va suparati pe mine, Mihaela

#23
Rodica

Rodica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 28 decembrie 2002 - 00:55

Fetelor, eu am doua cezariene, la putin timp una dupa alta. Am avut dureri mult timp si burtica s-a retras greu, dar am urmat intr-un tarziu sfaturile din cartea Mariei Treben cu privire la compresele cu bitter suedez si acum nu mai sunt meteosensibila! Sanatate si rabdare! [bibe]

#24
DanaRosu

DanaRosu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 29 decembrie 2002 - 20:01

Iris: "Din pacate aici in Romania, a inceput sa fie "o moda": cezariana la cerere. Exact, viitoare mamica se duce la medicul ginecolog si-i spune ca vrea sa nasca prin cezariana (desi NU are probleme de sanatate nici ea, nici copilul) - asta de frica travaliului si pentru a "nashte ca o doamna" (alta ineptzie pe care am citit-o aici pe site)." Ineptia de mai sus io am lansat-o (inca de pe vechiul forum) cu zicere de la doctorul meu. "In cei aproape 40 de ani de experienta, am vazut (asta mi-a placut ca doar a vazut de trait, nex)ca femeile plinute nasc infiorator de greu, asa ca o sa facem cezariana ca sa nasteti ca o doamna, sa nu va mai chinuiti." Probabil cazul meu a fost pt dl doctor unul unicat, pentru ca majoritatea pacientelor ar fi sarit in sus de bucurie la auzul sugestiei, ca sa nu fie nevoite ele sa ceara asa ceva... Eu in schimb am luat-o razna, si la propriu si la figurat... de stres nu ma mai apuca nascutul si a scazut lichidul. Pina la urma am nascut cum am vrut eu, adica nu ca o doamna, e drept cu inducere... Legat de cezariana la cerere, am mai auzit una buna saptamina trecuta... Sotia unui coleg de-al meu a facut saptamina trecuta cezariana... Se internase pentru inducere, pentru ca-i trecuse termenul... Iar doctorita care pina atunci o sustinuse i-a bagat o strimba de genul... "noi iti facem inducere dar sa stii ca durerile sint de 3 ori mai puternice decit la nasterea declansata natural", evident tipa a cedat si-a cerut imediat cezariana... Asa ca, sa ma laud: Lara si cu mine sintem bengoase de bengoase! Lara si mai si, pentru ca Ioana ei a avut 3,700... Si fara nici o legatura cu subiectul asta, ma mai laud ca la aproape 3 luni de la nastere ma simt extraordinar (oricum serviciul l-am reinceput la 3 saptamini), am o putza ma-sa (cum zice sotul meu), desi am avut o epiziotomie tot ma-sa, am cu un kil mai putin decit aveam cind am ramas gravida (dar tot multe multe), si desi sint fff [grasa] nu mai am burta, mi-au mai ramas e drept vreo doua dungutze rozalii acum pe burta si sini. Iar spatele nu ma mai doare deloc cam de pe la 3 saptamini dupa nastere... Ori am batut "tufisurile" pe dupa subiectul asta, ori nimic! Propunere: Sa schimbam expresia "a naste ca o doamna" cu "a naste ca Janina"... Nevasta lu Sarbu (Proteveu'), modela si creatoarea Janine Sarbu a nascut acu vreo 3 luni sau mai bine o fetita frumusica foc, Janice, parc-o cheama. Intrebata cum a fost, Janina (imi dati voie sa-i zic asa) zice: Greu dar a trecut... Intrebata cum a nascut, Janina zice (dindu-si ochii peste cap): "Am facut cezariana, la Paris"... La Paris, adicatelea-n Frantzia unde "zice" fetele ca nu se face cezariana la cerere.... Sanatate va doresc!!!!!! Dana

#25
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 29 decembrie 2002 - 23:32

Dana ,b'hihihihihi";-) Adicatelea si io am nascut ca Janina,da' nu la Paris.Da' am nascut si ca DanaRosu:-)b'hihihihi Ortansa-de 2X mamica va doreste: SARBATORI FERICITE!

#26
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 29 decembrie 2002 - 23:40

dragele mele, uite ca nu ma pot abtine sa nu ma bag iar in dicutia asta pro/contra cezarienei, dar o fac macar ca sa ma amuz ca' iris' e pro, pro ,pro iar _ iris_ e contra, contra, contra..... eu sint , draga _iris_ una din fanaticcele adepte ale cezarienei, am nascut asa de doua ori la cerere, pentru ca mi-era frica , groaza si am considerat ca nu are rost sa ma chinui daca se poate si altfel, am vrut sa stiu cind, unde, cu cine nasc, si mai ales am vrut ca bebeii mei sa se nasca repede si fara probleme - adica am vrut sa fiu o doamna...; am ales cezariana asa cum as alege si anestezia la extractia dentara, fara frica si fara gindul la eventualele complicatii; astea apar in orice situaite daca e sa apara...si am 'militat' pentru cezariana de cite ori am putut pentru ca am vazut ca multe femei desi sint ingrozite de nasterea naturala nu aleg cezariana pentru ca li se pare ceva teribil, iar povestile despre operatii se pare ca fac legenda, cind de fapt nu e atit de complicat - e o operatie de rutina; - si ca sa revin la subiect, sint una din 'cezariatele' care nu au nici o problema cu operatia, iar burta mare si lasata as fi avut-o indiferent cum nasteam, asta e clar; probabil ca e important ca dupa nastere sa faci gimnastica, indiferent de cum ai nascut, iar daca sint probleme sa incerci sa le rezolvi sau sa te menajezi cit poti daca altceva nu e de facut; eu cred ca e clar ca nu e regula batuta in cuie: indiferent de cum nasti poti avea probleme cu lactatia, burta lasata, operatia, samd....si e dreptul gravidutelor sa stie cum sint cele doua variante de nastere , sa fie informate adica si cel mai important : sa fie lasate sa aleaga ! iris

#27
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 03 ianuarie 2003 - 06:44

Vad ca va cunoasteti de mult, asta ma intimideaza putin dar simt nevoia sa va impartasesc si experienta mea. Am nascut prin cezariana acum 8 ani... da, ani. E mult de atunci dar nu am uitat nimic. Cel mai tare m-au marcat emotiile din-ainte de a intra in operatie, dar dupa, problemele au fost minime. Bineinteles ca au fost, e totusi o taietura marisoara si profunda, totusi eu m-am refacut repede, m-am ridicat din pat a doua zi cu frica si durere,dar dupa doua zile ma miscam destul de usor, cu jena. Dupa doua saptamani eram aproape un om normal. Nu eu am cerut cezariana, doctora a hotarat asa si bine a facut, fetita mea avea 4,35o grame si ramasesem gravida dupa tratament deci s-a spus "copil pretios". Dupa 8 ani,de data asta fara tratament, am reusit sa raman din nou insarcinata, voi face tot un copil mare, se pare,si voi naste probabil tot prin cezariana,dar regret ca nu stiu si eu cum e sa nasti normal, macar o contractie...

#28
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 04 ianuarie 2003 - 09:52

Si eu am facut cezariana, desi a fost o solutie in extremis, pentru ca desi aveam dilatatie 10, faptul ca bb a fost mare, directia era un pic oblica, ceea ce a insemnat ca eforturile mele si ale lui erau fara succes. Fizic, m-am refacut intr-o saptamina iar intr-o luna uitasem de operatie dar problema care a ramas este burta lasata care nu se mai reface din cauza ca muschii sint sectionati. Asa ca pot spune ca daca ar fi de ales, as alege si pentru urmatorul copil nasetrea naturala. Oricit de mare este durerea, acum sint metode moderne de usurare- gazul narcotic(gazul de ris), epidurala...Dupa nastere, cind vezi bb-ul, ai uitat de orice durere, numai cezariana, draguta de ea, ramine cu efecte mai mult sau mai putin dureroase

#29
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 01:34

lol ce-mi place discutia asta pro/contra cezariana....[:D]. Eu am facut cezariana, si nu am nici un cosmar legat de nastere ba chiar mai fac copii cu placere (desi si pe Mariutza am facut-o tare greu ufffff si nu as fi riscat nimic nici eu nici doctorul). Asa ca sa trecem la dureri. Simt doar un colt din operatie si blugii incap greu pe mine dar mesajele voastre m-au linistit ca am doar 4 sapt jumatate de la operatie. Banuiesc ca durerea o sa dispara desi acum cu nopti nedormite, si ziua tot un hei rup e cam greu sa am pretentia asta dar trece nu-mi fac griji. Problema e ca burta nu scade de la sine. Si chiar pot face sport dupa 6 sapt? Nu am mai facut miscare de 10 luni de la inseminare. A meritat dar mi-e dor de o sala! Pot sa merg dupa 6 sapt? Pupici Marina

#30
eapopescu

eapopescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 ianuarie 2003 - 11:12

Sunt pro-cezariana! In timpul sarcinii am oscilat, cand pro, cand contra. In final alesesem nasterea normala de frica operatiei dar am avut cezariana de urgenta si nu regret nimic, ba dimpotriva cred ca Dumnezeu m-a ajutat sa am o nastere usoara. Si n-am nici un pic de burtica, asta la 4 luni de la operatie. Si fara pic de sport, in afara de cel de proaspata mamica. E adevarat ca am cu 10 kg mai putin decat inainte de sarcina dar asta e alta poveste. Cat despre dureri, simt un mic disconfort din cand in cand, insa nu-i ceva stresant. Si de altfel nu ma gandesc prea mult si nici nu-mi pasa prea tare. Cred ca pe orice om normal il mai inteapa pe ici-colo. Sincera sa fiu, desi pot parea snoaba, mi se pare mai eleganta o cezariana, dar poate inca n-am simtit pe pielea mea toate dezavantajele unei cicatrici pe uter. Sper sa nu le simt vreodata.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -