Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cezariana...Cind Dispar Absolut Durerile?


31 raspunsuri la acest subiect

#1
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 15:45

Fetelor,sint deja opt luni jumate de cind am nascut si inca simt un mic deranj la operatie.Nu doare,dar de exemplu,cind [bb] e pe burta si ma paseste simt ceva ca o intepatura.
Cine stie cind se inchide total operatia?

Imagine postata
Imagine postata[img]***Marry Christmas***
***Theodora, Alexandros, Giannis***

#2
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 17:01

eu tot prin cezariana am nascut si am ramas cu o durere vaga(cand fac efort)in partea dreapta a operatiei.Doctorita spune ca e din cauza ca l-am tot ridicat pe baietelul meu in brate de cate ori dorea el si greut fiind ...Dar alte probleme nu am avut .Oricum operatia ti s-a inchis pana acum la 8 luni ,dar dureaza pana muschii isi reiau puterea de altadata.De aceea este bine sa nu-i mai pui pe micuti sa mearga pe burtica ta ca sa nu ai dureri .Daca doamne fereste ai fi avut probleme locul operatiei ar fi fost tare si muschii nu ar fi fost suplii.Asta este lamurirea pe care mi-a dat-o mie doctorita.Deci sa te feresti sa faci efort (usor de zis).Pe mine nu ma lasa inima sa nu-mi iau comoara in brate si este unul,dapai tu cu doi...
Sa fiti cu totii sanatosi
Roxy

huianur
Imagine postata

#3
Guest560_926

Guest560_926
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 17:17

"Avantajele" cezarienei... Un uter taiat se vindeca mai greu, diferit in functie de organismul fiecareia. Poate ar fi bine sa spuneti asta si in "Nastere normala sa cezariana?", ca sa stie toata lumea care sunt efectele secundare. Ma scuzati - vorbesc aici de cezariana la cerere, voluntara, pt a naste "ca o doamna" [mariaj][alcool], si nu de cazurile unde a fost necesara/obligatorie. Sunt femei care de frica a 1-2-3 ore de travaliu prefera o operatie cu "efecte secundare" pe viatza! ___ [xinpat] mult si nashtere ushoara!

#4
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 19:18

Draga Theodora,[hopsieu] sa-ti traiasca baieteii, tocmai i-am vazut! Eu am nascut acum 3 luni si ma intrebam acelasi lucru... Mie mi-a zis ginecologul ca simti operatia la schimbarile de vreme toata viata[bang], si a zambit sugubat...stiu ca nu vroiai sa faci meteorologie! Se pare ca asta e, sport faci? Ca eu nu fac, si tare as vrea... Sanatate si[ pegeam] Sabina & Sofia Galagia

#5
Reliana

Reliana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 20:50

Theodora, scuze ca-ti ciufulesc putin subiectul, dar am si eu o intrebare legata de cezariana...Când "dispare" burtica? Eu acu la o luna, înca o am de parca as fi gravida in luna 4-5:(((((

Imagine postataSarbatori Fericite!
Imagine postata

#6
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 13 decembrie 2002 - 22:17

quote:
Originally posted by Sabina
Draga Theodora,[hopsieu]Se pare ca asta e, sport faci? Ca eu nu fac, si tare as vrea...Sabina & Sofia Galagia
De unde timp de asa ceva? Singurul sport e [greutati] bebelusilor [:)][:)][:)]
htpp://www.desprecopii.com/images/users/Theodora.jpg
[img]http://www.geocities.com/mpapad_50/Image081S.jpg[img]http://webdeveloper.com/animations/holiday/christmas/gifs/santa_on_pc-AGOL.gif[/img][img]***Marry Christmas******Theodora, Alexandros, Giannis***

#7
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 14 decembrie 2002 - 03:41

Si eu am nascut cu cezariana acum 8 luni jumatate si am ramas cu o usoara meteorosensibilitate:ma inteapa cind se strica vremea.In res,totul e ok!
Sanatate multa!

Imagine postata
Sarbatori fericite!!

Alina

#8
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 14 decembrie 2002 - 04:44

quote:
Originally posted by Reliana
Theodora, scuze ca-ti ciufulesc putin subiectul, dar am si eu o intrebare legata de cezariana...Când "dispare" burtica? Eu acu la o luna, û‹ca o am de parca as fi gravida in luna 4-5:(((((
Reli, Mai ai putintica rabdare..si eu dupa o luna aratam ca o gravida in luna 4-5-a...imi amintesc ca ziceai ca nu alaptezi, nu-i asa ? in cazul asta trebuie sa mai ai rabdare putin...mie mi-a scazut treptat-treptat, dupa vreo 4-5 luni mai aveam ceva, dar am dat-o jos in urmatoarele 2-3 luni cu gimnastica si [bicla]. Si ca sa raspund Teodorei, si eu mai simt uneori intepaturi, dar foaaarte, foaarte rar (acum, dupa aproape 3 ani); in primele luni simteam mai des, la schimbarile vremii. Multa sanatate ! Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

#9
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 14 decembrie 2002 - 14:38

Fetelor... pai atunci eu sunt o norocoasa!
Eu nu am absolut nimic de la cezariana!!!
Nici cea mai mica intepatura sau jena [cool]
Acum au trecut 5 luni, dar m-am refacut extrem de repede [hop]
Si nu m-am ferit nici de eforturi sau de ridicat greutati...
Din pat m-am ridicat la citeva ore dupa operatie (cezariana am avut-o la 4 dimineata si dupa-amiaza m-am ridicat din pat)
Iar semnul de abia se mai vede, o roseata usoara, intr-o parte...

Va pup si va doresc numai bine [flo]

[pup]



"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

@+... Imagine postata
O&A [bibe]


#10
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 14 decembrie 2002 - 15:35

quote:
Originally posted by _iris_
"Avantajele" cezarienei... Un uter taiat se vindeca mai greu, diferit in functie de organismul fiecareia.Poate ar fi bine sa spuneti asta si in "Nastere normala sa cezariana?", ca sa stie toata lumea care sunt efectele secundare.Ma scuzati - vorbesc aici de cezariana la cerere, voluntara, pt a naste "ca o doamna" [mariaj][alcool], si nu de cazurile unde a fost necesara/obligatorie.Sunt femei care de frica a 1-2-3 ore de travaliu prefera o operatie cu "efecte secundare" pe viatza!___[xinpat] mult si nashtere ushoara!
Draga Iris,Eu una nu am auzit aici in Franta de "cezariana la cerere"!!! Si nici de "cezariana de placere" [il]Eu am avut o cezariana pentru ca pentru o nastere naturala existau contra-indicatii (bebe in scaun). Theodora a avut gemeni... iar Alina bazinul prea strimt. Corina a avut o cezariana de urgenta... Iar exemplele ar putea continua!Toate cazurile sunt unice iar important este sa nastem si sa alegem varianta cea mai securizanta atit pentru mama cit si pentru [bb]Si e bine de stiut: efecte secundare exista si la nasterile naturale.Sa nu-mi spui acum ca dupa o nastere (oricum ar fi ea) esti ca 9...Eu as fi vrut sa nasc natural, am fost foarte dezamagita de cezariana (iar fetele mai vechi pe forum poate ca isi amintesc inca mesajele mele...), dar totul s-a petrecut foarte bine iar acum ma felicit ca am un [bb] minunat iar eu sunt in buna stare [cool]Acum, ca exista mamici care au suferit foarte mult in timpul nasterilor naturale si care sar ca arse cind aud ca altele au nascut fara dureri, asta pot sa inteleg... [^]Ei, bine, da, pot exista efecte secundare si dupa cezariana, ca dupa orice altceva!!!Bucurati-va si topaiti intr-un picior de bucurie, da, pot exista mici neplaceri! [hop]
"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine @+... Imagine postataO&A [bibe]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -