Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La dentist in timpul sarcinii...


14 raspunsuri la acest subiect

#1
Tamara

Tamara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 12 decembrie 2002 - 11:02

Servus, fetelor! Am o intrebare: este bine sa mergi la dentist in timpul sarcinii? Chiar acum mi s-a spart o masea, nu stiu inca gravitatea problemei, nu am nervul scos si...mi-e frica de dentist. Nu de durere, pentru ca deja ma doare de mor, ci de doctorul inconstient care face anestezie, da pastile si nu tine cont de bebelusul/bebelusii din burtica. N-ar fi prima data.... Ce ziceti?

#2
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 12 decembrie 2002 - 12:07

Eu zic ca trebuie sa mergi la stomatolog,sa vezi despre ce este vorba si sa tratezi molarul.Durerea,starea ta emotionala,lipsa alimentatiei adecvate(presupun ca nu poti manca in conditii normale) nu fac bine bebelusilor din burtica.In al doilea trimestru de sarcina nu-i nici o problema daca-ti face anestezie.Mergi si rezolva-ti toate problemele legate de dantura in al doilea trimestru de sarcina.Sarcina usoara si bebelusi sanatosi!Sarbatori fericite![pegeam]

Lia&AndrewImagine postataImagine postata

#3
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 12 decembrie 2002 - 12:47

Nu uita, daca te trimite sa faci vreo radiofgrafie dentara la vreun cabinet care are aparatura mai veche (deci care "scapa" multe raze X), sa insisti sa-ti dea un shortz cu plumb, sa-l feresti pe bb de raze! Eu am fost o graviduta mai sperioasa si asa am facut. Dar du-te oricum, sa-ti vada gaurica (din masea, vroiam sa zic...), e mai bine! Succes! Simina & Andrei (Deiutzu)

#4
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 12 decembrie 2002 - 17:10

Eu am intrebat medicul ginecolog daca pot face tratament stomatologic in timpul sarcinii. A spus ca da , dar fara anestezie . De radiografii nu a spus nimic, dar eu cred ca e mai bine sa te feresti de radiatii, atit cit poti. Trebuie sa ne rezolvam si problemele cu dantura chiar daca asteptam un bebe. Sarbatori fericite ! Romana

#5
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 12 decembrie 2002 - 17:23

Romana,tu probabil esti in primul trimestru de sarcina,cand intr-adevar,e FARA ANESTEZIE!Dar in al doilea e OK!!!Stiu eu din sursa sigura[:D]Sarcina usoara si numai bine!

Lia&AndrewImagine postataImagine postata

#6
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 12 decembrie 2002 - 17:33

Da Lia. Astazi inchei saptamina a 12-a. Eu nu m-am dus inca la stomatolog deoarece mi-e teama sa nu-mi vina cu greata cind trebuie , de fapt, sa stau cu gurita deschisa. Mai astept pina dupa revelion. Romana

#7
Tamara

Tamara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 12 decembrie 2002 - 18:02

Multumsc fetelor si mai ales Liei, care mi-a fost recomandata de Papa pe chat ca fiind de specialitate :-)) Japonezii au dinti in plus de-s mai destepti ca noi?!! Maine are dentistul meu program si mai rezist pana atunci... Sper :-) Apropo de anestezii... Anestezia totala facuta la cerclaj afecteaza bebeii? Mie mi-a fost recomandata/facuta de dr. Puia (Giulesti) si s-a spus ca e ok (la 14 sapt). Si apropo de anestezii si doctori habarnisti care-si baga picioarele in temerile tale... la 12 sapt mi s-a facut o electrocauterizare pentru niste negi si cu anestezie locala... Dr. Meu, Puia, a inceput sa urle la mine ca m-am lasat pe mana unui macelar care imi putea provoca avort... dar bebeii mei, slava Domnului sunt bine, iar eu nu incetez sa ma mir cum un prof universitar, doctor renumit, a insistat pentru electrocauterizare iar eu ca idioata am acceptat... Oare asta ar putea avea efecte pe termen lung? Voi stiti ceva? Multumesc mult si va pup

#8
mari

mari
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 decembrie 2002 - 20:59

Eu am fost deja la stomatolog in timpul sarcinii (am 19 saptamini ) deoarece imi singereaza gingiile foarte puternic! Bineinteles acesta este un alt subiect insa ceea ce vreau sa spun e ca daca este un doctor bun iti va spune din start ca "este chiar indicat" sa faci controle in timpul sarcinii mult mai dese !!! insa nu ai voie anestezie si ar fi bine evitate radiografiile! Ar trebui sa mergi neaparat caci nici durerile puternice nu sunt prea indicate pt. bebe !! Stomatologul la care merg eu mi-a explicat foarte amanuntit de ce sunt asa de indicate vizitele mai dese in timpul sarcinii la un cabinet stomatologic si anume ca in aceasta perioada se aduna mult mai mlti microbi in gura, tartru se depune mult mai rapid ceea ce nu face decit sa agraveze situatia, etc. !!! Iti doresc succes! Si ... daca nu te intelegi cu ... "doctorul inconstient care face anestezie" iti sugerezi sa-ti gasesti un alt stomatolog !! Numai bine Mari

#9
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 12 decembrie 2002 - 23:06

Trebuie neaparat sa mergi la medic! daca lasi problema nerezolvata, pana la sfrsitul sarcinii i-ati adio de la dinte! Cum au zis si cele care au raspuns mai sus, FARA ANESTEZIE SI RADIOGRAFIE!...cel mai simplu ii zici tu medicului sa nu ti le faca!de rabdat o sa rabzi:)[il] ariel

#10
Scuffy

Scuffy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 august 2003 - 22:17

mie mi-a zis doctorul ca poti avea anestezie la dentist, numai ca mi-a dat o scrisorica pt. dentist in care spune ce nu are voie sa foloseasca, scuffy


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -