Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Japonia sau Romania ???


26 raspunsuri la acest subiect

#21
monicar

monicar
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 18 decembrie 2002 - 12:07

Pricepui... O sa-mi notez pe o hartiuta ce tre sa intreb. Cateva cuvinte mai inteleg si eu, dar stiti care e teama mea cea mare? Daca fac greseala sa intreb ceva in japoneza, tot in japoneza mi se va raspunde si atunci incep durerile de cap... De exemplu, daca voi intreba 'aveti cabinet de gineco?' , nu imi vor da un raspuns simplu DA sau NU, pentru ca ei sunt japonezi... Ci vor tolocani vreo 5 minute, si intr-un final, dupa ce spun eu magicele cuvinte Sumimasen, wakarimasen, (adica scuze, nu inteleg) , vor scurta la un indelung asteptat DA... sau Nu. Voi studia pe Internet unde anume este spitalul de care spunea EA. Am auzit ca japonezii respecta foarte mult notiunea de privacy, asa ca sper ca daca e un Nene Doctor, nu o sa-mi fie rusine. In ce statie este spitalul asta de care vorbesti tu , EA? Pa, monica

#22
eapopescu

eapopescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 07:59

Draga Monica, Din nefericire medicul cu care am nascut am nascut eu a plecat de vreo luna de la acest spital, l-a inlocuit unul care stie ceva engleza dar nu vorbeste foarte bine. In general medicii stiu engleza chiar daca se exprima mai greu, dar asistentele nu stiu mai deloc, gasesti rar cate una care pricepe. Eu am un fel de manual editat de biroul de relatii cu strainii (International Cooperation Office) special pentru femeile insarcinate si acolo gasesti multe expresii care-ti vor folosi. Da-mi o adresa sa ti-l trimit sau stabilim o intalnire unde, la Wako Station sau la Narimasu Station. La un control ginecologic iti iau proba de urina, proba din mucusul vaginal pentru Pap test (cu un betisor de vata, nu-i ceva teribil, nu te speria chiar daca ai auzit povesti despre acest Pap test), eventual iti fac o ecografie transvaginala (adica prin vagin), si probabil teste de sange. Sa ai la tine asigurarea medicala, nu uita! Sarcina si nasterea nu sunt acoperite de asigurare decat intr-o proportie foarte mica (exceptand ajutorul de 300 000 de yeni care-l primesti dupa nastere), deci un control costa intre 5000 si 10 000, rar mai mult. Spitalele din reteaua nationala practica in general aceleasi tarife. Unde locuiesti in Saitama? O informatie pentru mai tarziu, exista firme care inchiriaza articole pentru nou-nascuti, patut, cadita, aproape orice in afara de imbracaminte si sticlute, dar chiar si astea le poti comanda din catalogul acelorasi firme. Catalog gasesti pe culoarul spitalului la departamentul de obstretica. Numai bine si mult succes!

#23
eapopescu

eapopescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 08:02

Draga Monica, Am uitat sa-ti spun, nu stiu japoneza deloc, decat cateva expresii, desi sunt in Japonia de doi ani! Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu asta! Eu am avut noroc cu medicul asta si deasemenea cu secretara noastra care m-a insotit de cate ori aveam nevoie de translator. Poate gasesti vreo japoneza care e dispusa sa te ajute, in general sunt foarte amabile.

#24
monicar

monicar
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 09:37

Inteleg Ea, ca daca ai nascut in Japonia si esti doar de 2 ani aici, inseamna ca ai un copil foarte mic, cam la 1 an asa? Putem sa ne intalnim cand doresti tu la Narimasu Station sau pot veni la statia ta. Totusi nu mi-ai zis unde locuiesti? Noi stam cam la 15 min de statia Narimasu (pe Yourakucho line sau Tobu-Tojo line). La anul, dupa ce ne intoarcem din Romania, din vacanta de Paste, vrem sa ne mutam intr-un apartament mai bun. Nu stim inca zona. Oare pe Internet nu gasesc brosura aia? Asta bineinteles ca nu e un motiv pentru care sa nu ne vedem. Astept email cand ai timp. Merci mult. Monica[si-eu]

#25
eapopescu

eapopescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 06:01

Draga Monica, noi locuim intre Wako si Narimasu, la 5 min de mers pe jos de Saitama Kokuritsu Hospital. Stam intr-un bloc al institutului (RIKEN), e un bloc de stat, adica al guvernului, nu stiu exact cum sa-ti explic, oricum nu poti locui in el decat daca esti angajat al institutului. Dar sunt blocuri de apartamente foarte bune, si la Narimasu si la Wako, si la Asaka. Trebuie sa contactezi o agentie imobiliara, probabil te poate ajuta cineva, un coleg eventual. Nu stiu daca gasesti brosura aia cu termeni medicali pentru sarcina pe web pentru ca e editata de biroul asta ICO al institutului, deci e ceva intern. Am uitat sa-ti spun ca la un spital privat poti sa nasti normal cu anestezie peridurala sau epidurala, nu stiu exact termenul in romaneste, fara epiziotomie, eventual cu inductie ca sa nu ai travaliu foarte lung, dar te costa peste 1 milion de yeni (l-am intrebat chiar pe medicul meu care imi recomnda un spital la care lucra profesorul lui de la doctorat). Nu stiu daca merita, indiferent daca-ti permiti sau nu, pentru ca fiecare interventie de genul asta are efecte adverse. In plus, am fost sfatuita, de colegele japoneze, sa nu apelez la spitalele particulare pentru ca nu se stie niciodata cand sunt in criza financiara si nu-si permit un tratament de calitate. Noi avem un baietel de numai 4 luni, neimplinite! Am o poza la paginuta 'desprecopii'. De ce statie pe Tobu Tojo Line apartineti?

#26
monicar

monicar
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 09:24

Hai ca suntem culmea... Stii unde stam noi? la 1 minut de spitalul Saitama, tot intre Wako si Narimasu. E extraordinar ca suntem atat de aproape unii de altii. Trebuie neaparat sa ne intalnim. Nr meu de tel este 070-5137-0820. Vorbim mai multe cand ne vedem. Pupici, Monica

#27
eapopescu

eapopescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 decembrie 2002 - 17:31

Monica, ieri am fost la cumparaturi in Shinjuku. Exista acolo o librarie internationala, Kinokuniya, poate o stii. Gasesti carti despre sarcina in limba engleza. De altfel am si eu cateva, ti le pot imprumuta. Noi am fost sa-i cautam lui Dorutz carti de povesti. Azi am fost fff. obositi asa ca am dormit pe rupte, dar pe rand, cand unul cand altul. Poate reusesc sa te sun maine (noi avem liber, probabil si voi). Noi stam la un minut de 7eleven. Ne putem intalni acolo.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -