Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Japonia sau Romania ???


26 raspunsuri la acest subiect

#1
monicar

monicar
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 09 decembrie 2002 - 12:43

Oare sa renunt la pozitia mea de aici si sa ma intorc in tara??? Daca este cineva in forum care a nascut in Japonia, nu ezitati sa-mi scrieti. Inca nu sunt insarcinata, dar am de gand. Nu stiu legile legate de concediul de maternitate aici. Am impresia ca fiecare firma are regulile ei. Eu am intrebat pe ici, pe colo, dar nu aflu raspunsuri prompte. Nu as vrea sa-mi pierd slujba pentru ca eu sunt singura sursa de venit a familiei, dar as vrea un copil. Daca as lucra pana in ultima clipa si as incepe serviciul la doar o luna dupa nastere (cu program de 6 ore) cred ca nu m-ar da afara. Sotul meu se va ocupa de cresterea copilului impreuna cu mama mea. Am 29 de ani si mi-e teama ca ma apropii de 30. Nu vreau ca viata mea sa fie o lupta continua dupa bani. Sunt gata sa ma intorc in tara, daca aici nu pot rezista si cu copil. Am o profesiune destul de lejera, sunt inginer calculatoare, deci in munca mea nu trebuie sa depun eforturi fizice impresionante. Singurele dezavantaje aici sunt ca ma voi lupta cu caldurile si umezeala la vara si voi merge cu burta mare timp de 1 ora si ceva in metrou in aglomeratie zi de zi spre si de la serviciu, fara speranta ca vreun japonez cu bun simt sa-mi cedeze locul (pentru ca nu o fac nici cu sotiile lor). Astept un mesaj de la voi, Va multumesc, Monica Acum ninge in sfarsit si in Tokyo. Nu am mai vazut zapada de 2 ani... Mi-e dor de casa.[pic] Pa, Pa.

#2
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 09 decembrie 2002 - 13:07

Buna, Monica ! Bine ai venit la [dc] !! Nu stiu daca o sa te ajute prea mult raspunsul meu, dar vreau sa-ti spun experienta mea. Eu am nascut aici, in Tokyo, acum aproape 3 ani; am renuntat la servici de atunci (pentru ca eu am ales asa, proful meu mi-a spus ca pot sa ma intorc oricand), dar sotul meu lucreaza (tot inginer) asa ca la noi nu s-a pus problema materiala... Nici eu nu stiu legea legata de concediu de maternitate, trebuie sa intrebi la tine la firma cum sta treaba; stiu mamici care s-au intors dupa cateva luni, dar am o prietena japoneza care a stat un an acasa cu copilul (lucreaza la o companie de turism). Sa stii ca si eu am mers pana aproape in luna a 9-a la servici si m-am lovit de aceeasi problema a "politetii" barbatilor japonezi in metrou, dar e drept ca nu aveam o munca asa stresanta si in plus aveam si un program destul de lejer... Numai bine, Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate. P.S. Intr-adevar a nins asa frumos azi, o minunatie !!![cool][cool] Am iesit afara cu fetita mea si ne-am dat chiar cu saniuta in parc...

#3
monicar

monicar
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 09 decembrie 2002 - 15:18

Draga Elena, Uite ca mai exista mamici care au nascut si in Tokyo... Nu credeam. Multumesc foarte mult pentru raspuns. Nu prea stiu ce sa fac, nu prea as vrea sa renunt la serviciu, pentru ca asta ar insemna sa ma intorc in tara si inca nu vreau asta. La ce spital ai nascut? Nu ai avut probleme de comunicare cu doctorii de aici sau ai gasit unul care vorbeste engleza? Eu nu stiu o boaba de japoneza, asa ca mi-ar fi greu sa am un doctor care sa-mi vorbeasca numai in japoneza. Ca pe o mamica cu experienta, imi permiti sa te intreb ce fel de teste si in ce fel ai pregatit tu momentul in care ai ramas insarcinata? Doctorii de aici recomanda ceva vitamine speciale? Sau ai venit pregatita din tara? Te-a ajutat cineva in lunile de dupa nastere? Crezi ca daca as vrea sa incep serviciul la o luna dupa nastere, ar fi prea curand pentru copil sau pentru mine? Mai cunosti si alte femei care au nascut in Tokyo avand serviciu?Care este optica angajatorului? Ca la japonezi FIRMA e mai presus de orice... Multumesc pentru ajutor si scuza torentul de intrebari. Monica[il]

#4
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 10 decembrie 2002 - 04:22

Draga Monica, Pai hai sa-ti raspund la intrebarile tale... In primul rand, legat de pregatirea pentru sarcina, eu nu am facut nici un test aici si nu m-am pregatit deloc; japonezii nu recomanda nici un fel de vitamine. In orice caz, eu te sfatuiesc sa-ti faci un control ginecologic. Eu am nascut la un spital nu foarte mare, motivul pentru care am ales sa nasc acolo a fost unul foarte bun, cred eu- este la 5 minute de casa mea (eu stau aproape de statia Yooga pe Hanzomon line). Am avut noroc sa dau peste un medic care stie engleza (eu stiu ceva japoneza, dar m-am simtit mult mai in siguranta vorbind cu el in engleza). Daca te hotarasti totusi sa nasti aici trebuie sa vezi cum alegi spitalul/clinica si aici ma refer la pret. Preturile variaza foarte mult de la un spital la altul, si eu am aflat chestia asta doar de curand. La nastere, statul japonez iti da un ajutor de 300,000 yen, iar o nastere costa intre cca 400,000 si 1,200,000 !!! Eu am platit doar 400,000 si chiar la iesirea din spital (dupa 10 zile, pentru ca am nascut prin cezariana) am primit inapoi 30,000 yen + cei 300,000, deci un pret foarte bun. Am o prietena, in schimb, care a nascut la un spital mare si vestit in Tokyo (undeva prin Hiroo) care a platit vreo 600, 000 pentru o nastere normala (5 zile spitalizare), iar o prietena de-a ei care a nascut la acelasi spital prin cezariana a platit nu mai putin de 1, 200, 000 yen!!! Pe mine m-a ajutat mama in primele 3 luni, si a fost un ajutor ceresc!! De ce sa te intorci doar dupa o luna la servici ? Eu cred ca poti sa vorbesti sa stai macar 3 luni acasa, chiar si intr-o firma japoneza; intereseaza-te cum este la tine la firma, dar nu pot sa cred ca iti cer sa te intorci dupa numai o luna...dupa parerea mea o luna e mult prea putin atat pentru bebe cat si pentru tine, mai ales daca ai servici cu mult stres si cu multe ore de lucru... Eu cunosc mai multe romance care au nascut in Tokyo, dar niciuna din ele nu a mai lucrat dupa ce a nascut... Daca mai ai intrebari poti sa-mi scrii si pe email, Numai bine si succes ! Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

#5
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 10 decembrie 2002 - 12:22

Draga Monica, daca esti Monica aceea care cred eu, o sa ma recunosti dupa nume. Si eu sunt de parerea Elenei, dupa ce vine un bebe in familie, iti trebuie ceva timp pe care sa-l dedici lui, asa ca, dupa parerea mea, ar trebui sa incerci sa stai cat mai mult posibil cu el. Te asteptam in continuare cu drag pe site. Numai bine.

#6
monicar

monicar
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 10 decembrie 2002 - 12:39

Multumesc Elena pentru sfaturi. E important intr-adevar sa gasesc un spital care sa nu ma usuce de bani, ca sa dau 10000$ pentru o nastere chiar nu vreau.Mai vorbim maine.Pa.Monica

#7
monicar

monicar
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 11 decembrie 2002 - 11:04

quote:
Originally posted by vilma
Draga Monica, daca esti Monica aceea care cred eu, o sa ma recunosti dupa nume. Si eu sunt de parerea Elenei, dupa ce vine un bebe in familie, iti trebuie ceva timp pe care sa-l dedici lui, asa ca, dupa parerea mea, ar trebui sa incerci sa stai cat mai mult posibil cu el. Te asteptam in continuare cu drag pe site. Numai bine.
Vilma draga, nu cred ca ne cunoastem, dar nu e timpul pierdut. Voi incerca sa stau cat mai mult cu copilul bineinteles. Problema mea este ca nu imi permit sa stau prea mult acasa, sa platesc chirie si toate cheltuielile. Voi chema si pe mama din tara sa ne ajute. Daca trebuie sa stau acasa, atunci voi alege sa ma intorc in Romania, unde nu trebuie sa platesc chirie si toate sunt mai ieftine. Sau poate ar mai fi o varianta, sa am o pauza de pranz mai lunga in care sa ajung acasa. Pot cere cred o pauza de 2 ore in loc de 1 ora. Mai citeam tot pe forum despre o mamica ce si-a adus copilul la serviciu (avea 3 luni bb-ul) si-l alapta in pauze... Asta mi se pare mai [cool]... dar daca se naste iarna e complicat de iesit afara cu el. Oare chiar nu exista mamici care sa fi inceput serviciul imediat dupa nastere? Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, Monica

#8
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 11 decembrie 2002 - 12:31

Draga Monica, imi pare rau, intr-un anume sens, ca nu esti acea Monica la care ma gandeam eu, si de care n-am mai auzit vesti de ceva timp. Abia asteptam sa aflu ce mai face. Erau multe puncte comune intre tine si ea. In rest, ce pot sa-ti zic, fiecare mamica isi cunoaste limitele. Eu pot doar sa spun ca, dupa nastere, cel putin 6 saptamani iti sunt necesare numai tie pentru refacere. Imi pare insa foarte rau sa aud ca nu exista nici o posibilitate de a sta cu bebe (macar 3 luni) si in acest rastimp sa beneficiezi de o indemnizatie de maternitate....care sa-ti permita sa stai acasa. Pana la urma, insa, probabil ca omul se poate obisnui cu aproape orice. Iti doresc numai bine, si sa dea Domnul ca lucrurile sa se aranjeze cum e mai bine pentru voi. Cu drag, Vilma.

#9
Florys

Florys

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 11 decembrie 2002 - 12:36

Monica eu am inceput lucrul cind printesa mea avea doar 50 de zile.... Nu stiu daca te ajuta asta cu ceva... Aici nu se da concediu de maternitate platit decit 49 de zile...si apoi sint multe motive ptr. care nu am vrut sa-mi las jobul.


P.S. La inceput a fost f. greu sa-mi las printesa (sint la al doilea copil) stiind ce mult are ea nevoie de mine, dar am reusit sa o alaptez pina la patru luni cu program de 7 ore lucru....

Florentina

SARBATORI FERICITE!
Imagine postata


"Sanatate ca-i mai buna decit toate!"

#10
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 11 decembrie 2002 - 13:44

Mai, Monica, chiar m-ai facut curioasa cu legea asta despre concediu de maternitate in Japonia..mie tot nu prea imi vine sa cred ca nu exista concediu de maternitate platit, in toate tarile exista asa ceva ! Uite, iti promit ca o sa intreb o prietena japoneza care a stat un an in concediu de maternitate (si eu cred ca a fost platita, macar cu 70-80%, pentru ca altfel n-ar fi stat). Dupa ce vorbesc cu ea iti mai scriu. Numai bine ! Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -