Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prea multi in grupa ?


6 raspunsuri la acest subiect

#1
albinutza

albinutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 582 mesaje

Postat 06 decembrie 2002 - 14:36

Fetelor, am si eu o intrebare, citi sunt in grupa copiii vostri de la gradinita ? In grupa la fata mea, in septembrie, au fost inscrisi 47,s-au mai retras dintre ei si se ajunsese la vreo 36-37,acuma in noiembrie si decembrie draguta de directoare, a mai inscris 3 copii.E adevarat ca e o gradinita destul de buna, pentru o gradinita de stat, dar eu zic ca nu e deloc sanatos sa tii atatea sufletele intr-o clasa, care nici nu este suficient de mare.Media e cam de 35 de copii prezenti dar sunt zile cind vin aproape toti. Sunt eu absurda, sau ce ? albinutza

#2
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 06 decembrie 2002 - 15:12

Albinutzo, cite educatoare sint la 35 de copii? Ai dreptate si mie mi se par cam multi copilasi, nu stiu cum pot fi supravegheati sau cum se pot ocupa de fiecare. La Catinca in grupa sint 5, dar e vorba de o gradi particulara.

#3
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 06 decembrie 2002 - 17:22

e o nebunie cu atiti copii; imi amintesc ca in clasa noi era 42 de copii, fac parte din generatiile de 'ceausei' ; mie nu mi se parea ca eram multi; am realizat catastrofa abia cind am ajuns eu insami sa predau si la o clasa de 24 eram terminata; s-a intimplat de citeva ori sa am aproape 40 de elevi si-am zis ca imi dau demisia.... pina la urma putem spune ca educatoarele sint niste eroine in cazuri din astea, se descurca ele cumva, poate si pt ca au copii de aceeasi visrta in grupa; in germania grupele cuprind copii -cca 15- dar de virste de la 1-3 pina la 6 ani; aici e mai greu ca trebuie sa te ocupi de ei in mod specific dar si 35 de copii trebuie sa fie teroare....nu e bine dar ce solutie ai avea?!!! aia de x milioane lei.... iris

#4
coryna

coryna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 06 decembrie 2002 - 17:40

Cum sa fie mai 47 de copii intr-o singura clasa? Ce fel de clasa e aia, una mamut? Plus ca mai punem la socoteala si educatoarele , e ceva de neimaginat pentru noi, parintii. Oare copiii se cunosc toti unii pe altii , tin minte atitea nume, cum se joaca, cum fac lectii? Eu zic ca de la 15 copii in sus deja e mult, de ce nu spliteaza si sa faca mai multe grupe sau toata lumea vrea la aceeasi "doamna"?

#5
albinutza

albinutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 582 mesaje

Postat 09 decembrie 2002 - 10:58

Of fetelor sunt atat de suparata, iar a racit Raluca. Deci la gradinita asta sunt doua educatoare, una dimineata si una dupa amiaza si mai au doua doamne care le mai ajuta cind iau masa copii si cind ii culca. De lucrat cu cei mici nu se lucreaza individual, va dati seama ca nu se poate, se lucreaza cu intreg grupul. Si totusi Raluca a invatat o multime de poezii si cintecele, e mai ordonata, se imbraca si dezbraca singura, manainca singura dar parca acolo sunt ca la armata nu intr-o gradinita.Stresul e foarte mare si pentru educatoare cu atatia copii dar eu vinovata zic ca e directoarea care a inscris atatia, in luna mai cind am inscris eu fata, a zis ca inscrie 25 de copii ca sa aiba prezenti cam 15-20 fiind vorba de grupa mica unde prezenta este mai redusa, unul se imbolnaveste, unul mai sta cu bunica, dar de la 20 la 47.... albinutza

#6
mamaruta

mamaruta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 16:29

Albinutza, si la Mara in grupa tot asa sunt inscrisi 50 [bang], dar prezenti doar vreo 35 [si-eu]. Nici eu nu sunt foarte multumita, dar pentru ca de aici se poate intra la liceul german, rabdam, ce sa facem?

#7
albinutza

albinutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 582 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 12:35

Mamaruta, la ce gradinita e inscris copilul tau ? albinutza


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -