Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PRO sau CONTRA vaccinului hepatita B?...


31 raspunsuri la acest subiect

#11
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 21:24

Nici noi nu suntem de acord cu vaccinurile astea... Sunt multe, si chinuiesc copilasii mici prea tare[q] Am citit un articol intr-un ziar, ca exista asociatii care se opun vaccinarii copiilor... aflate undeva pe langa Seattle, exemplificand cu cazuri adevarate de bebelusii vaccinati care au facut complicatii [q] De fapt cred ca bolile care se incearca a fi prevenite prin vaccinare sunt mai usoare decat complicatiile care pot aparea... Nici noi nu prea am vrea sa ii mai facem... desi pana acum le-a facut pe toate (Codrin are 7 luni). La al doilea bebe nu cred ca mai mergem la intepat... dar trebuie sa ne documentam bine...[duel] Poate se gaseste cineva care sa ne dea mai multe amanunte... DESPRE EFECTELE NEGATIVE ALE VACCINURILOR nu despre cele pozitive...care le stim bine, si care sunt bine mediatizate..[zz]

#12
mumulina

mumulina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 21:26

in Ro este inclus in schema de vaccinare obligatorie. banuiesc ca daca refuzi sa i-l faci lui bb, semnezi si este pe raspunderea ta. e prima oara cand aud ca este un vaccin cu...probleme. fetele mele l-au facu si nu au avut nici o problema. se face la nastere, la 2 luni si la 6 luni. ..da' ala cu hepatita A cum e ? tot controversat? alina,don'soara Alex si bb Teo

#13
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 22:10


Mai caut pe net... hmmm, gasesc si articole PRO, dar mai multe CONTRA [q]
Nu am timp sa traduc acum, avem musafiri, dar va dau niste linkuri:

http://www.atomik.free.fr/hepavax/

http://www.aavac.ass.../hepatiteb.html

http://www.votre-san...ns/autisme.html

http://www.medecines...mpatient/hb.htm

http://www.hospvd.ch..._b/siegrist.htm

http://www.doctissim...1748_hepatb.htm

http://www.pseudo-me...rg/hepatite.htm

http://www.arcat-sid...patiteB133.html

O sa traduc mai tirziu ce mi se pare mai interesant...
Voi n-ati gasit nimic?

[pup]



@+... Imagine postata
O&A [bibe]


#14
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 22:31

DA DA... era vorba de un vaccin care provoca autismul la copii deoarece continea mercur...nu mai stiu despre care vaccin era vorba...[:(]

#15
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 22:32

na ca iar ma bagati in ceata, ca vad ca m-am ramolit de tot; nu imi amintesc decit vag ce am citit in urma cu citiva ani cind ma documentam pe tema asta; oricum in ro mai bine faci vaccinul impotriva hepatitei, zau asa...nu mai stiu exact in ce revista dar era in franceza, nu stiu daca era din canada sau franta, si statistica era data pentru reactiile negative la vaccinul impotriva tetanosului, hepatitei b si nu mai stiu care; erau acolo argumentele clasice pro si contra dar ce m-a cam lamurit pe mine legat de argumentele contra cum ca dau reactii adverse si sechel si, ma rog boli grave, era ca nu erau siguri ca acel vaccin generase toata tevatura; e greu de prezis dar sint sanse foarte mari ca un copil sanatos, fara antecedente familiale, fara probleme speciale sa nu aiba asemenea reactie dezastruoasa la un vaccin; asa ca daca mi-am vazut eu copiii sanatosi, neavind stiinta sa fi suferit de ceva eu sau familia mea, stiind ca avem de-a face cu viata din ro, am hotarit sa faca toate vaccinele/vaccinurile(?!) , alea recomandate de medicina clasica; cred in aceasta medicina si cred ca cei ce recomanda aceste vaccinuri trebuie sa stie ce fac; altfel unde ajungem; uuuf , grea problema, noi macar, vorba doctorului, am scapat de vaccinari in urmatorii ani, pina incep fetele scoala...nu mi se pare ca sta in picioare un argument de genul ca boala e disparuta aproape: teteanos, difterie - pentru ca nu e complet disparuta si bolile in sine au evolutie rapida si foarte urita,( si copiii sint copiii si cine stie pe unde umbla...) iris

#16
MITZA

MITZA
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 22:33

Nu sunt pro vaccinare, m-am ingrozit citind despre asa-zisele "efecte secundare", dar tinand cont cat de mic e procentul cu astfel de cazuri....Si am decis sa le facem, inclusiv cel contra hep. B, si stiti de ce? Copilul nu va fi primit la scoala daca nu le are facute!!! Concluzia?

#17
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 23:35


Mie nu mi se pare a fi mic un procent de 1/1000 de accidente foarte grave (antrenind chiar si decese!!!) in urma vaccinului antihepatic.
Dar se pare ca in România este mai bine sa fie facut, fiind considerata o tara cu risc mare pentru hepatita B.
Mai trebuie stiut ca hepatita B nu se ia decit prin singe (transfuzii, droguri intravenoase) si relatii sexuale.
Ei zic ca pentru [bb] riscurile sunt infime...
Sigur ca nu s-a demonstrat clar ca toate aceste accidente sunt cauzate de vaccin...
Dar studiile in care s-a vazut clar ca nu exista nici o legatura... poate parea ciudat, dar sunt cele care au fost finantate chiar de catre laboratoarele producatoare de vaccin!
In Franta, Asociatia Victimelor Vaccinului Antihepatic sustine ca sunt prea multe accidente grave cauzate de vaccinul contra unei boli foarte putin cunoscute (aici).
De altfel, pediatrul nostru a avut ca argument important faptul ca probabil o sa calatorim in România [q]



@+... Imagine postata
O&A [bibe]


#18
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 23:36

Mitza, concluzia este ca daca nu i le faci, nu-l primesc la scoala. Cel putin asa circula pe la mine istoriile. Asa ca mai bine i le fac acu, decit sa-l chinui mai tarziu. Hai pa, fetelor. garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#19
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 23:52

Mai vreau sa va spun ca daca l-ati facut si totul a decurs bine... cu atit mai bine!!!
Eu sunt indecisa pentru ca [bb] nu l-a facut!!!
Daca cineva m-ar asigura ca pot sa i-l fac fara nici un risc, i l-as face!!!
Dar... cum o sa traiesc eu cu spaima asta in zilele care urmeaza vaccinului?

Chiar acum vreo 2 saptamini vedeam la jurnal, la TV, discutau iarasi despre acest vaccin... Ca Asociatia Victimelor lupta in continuare pentru eradicarea lui...
Au aratat pe mama unei tinere... La numai 8 zile dupa ce a facut vaccinul s-a imbolnavit subit de SCLEROZA IN PLACI, iar dupa 3 ani a murit... I-au aratat mormintul. Pe piatra funerara scria ca este decedata in urma vaccinului antihepatic. Nu avea decit 33 de ani cind a facut vaccinul. A lasat in urma ei copii...

Sigur, un accident la 1000 de vaccinari!!!
Dar... daca se intimpla tocmai la [bb] meu [q] ?
Pediatrul nostru spune totusi ca bebeii il tolereaza mai usor...

Aici este obligatoriu pentru persoanele cu risc, mai ales pentru cei care lucreaza in mediu spitalier.



@+... Imagine postata
O&A [bibe]


#20
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 04 decembrie 2002 - 01:18

O sa traduc unul din articole, cel de la pagina:

http://www.atomik.free.fr/hepavax/


VACCINAREA CONTRA HEPATITEI B: EFECTELE SECUNDARE


Dupa marea campanie de vaccinare lansata in 1994 in colegii, numerosi pacienti s-au plins de efecte secundare. Pentru aproape 2 milioane de vaccinari, estimam la aproximativ 1/1000 numarul accidentelor, ajungindu-se pina la scleroza in placi (ireversibila si adesea fatala). Mai putin grav dar mai frecvent, sindromul lui Gillian si Barré provoaca o paralizie progresiva a membrelor. Desi temporara, aceasta boala necesita o spitalizare.

Pentru un vaccin clasic ca cel contra tetanosului, in cel mai rau caz riscam o usoara reactie cutanee timp de citeva zile... Dar la 2 ani dupa campania din 1994, cele 9 cazuri de accidente au fost observate si recunoscute ca fiind cauzate de vaccin. Simptomele observate relevau domeniul dermatologic, dar aproape peste tot in lume revistele specializate raportau numeroasele accidente neurologice (47,17%), imunologice (8,82%), reumatologice (7,95%), oftalmologice, hematologice si hepatologice.

In februarie 1997, doctorul Phillipe Jakubovicz crea REVAHB*, o asociatie a victimelor vaccinului. Intr-un an de existenta au fost recensate 692 de accidente. Un caz recent concerna o persoana care se plingea de dureri intense ale membrelor acompaniate de tulburari oculare si de o incapacitate de a coordona in mod corect miscarile.
Dupa spitalizare, s-a adeverit faptul ca pacienta a fost atinsa de o periartrita noduroasa care se caracterizeaza printr-o inflamare a vaselor sanguine si ale arterelor, o boala putin cunoscuta.
O analiza a permis revelarea prezentei antigenei HBs, care este un fragment din virusul hepatitei B. Dar pacienta avea anticorpi anti-HBs, ceea ce demonstra ca a fost in contact cu aceasta antigena. Acest caz a fost recunoscut ca un accident al vaccinarii contra hepatitei B.

INSERM conduce in prezent doua studii farmaco-epidemiologice independente, cu scopul de a pune in evidenta o eventuala relatie cauza-efect intre scleroza in placi si acest vaccin si se studiaza si legatura care se aplica intre celelalte efecte nedorite.

La toate acestea trebuie ajutata campania de publicitate mincinoasa care a lasat sa se inteleaga ca hepatita B se transmite prin saliva, desi nici un studiu nu a confirmat aceasta ipoteza.

Toate aceste greseli grave avind o consecinta asupra sanatatii publice nu trebuie uitate iar profitul laboratoarelor farmaceutice nu ar trebui niciodata sa treaca inaintea sanatatii a mii de persoane!

* Asociatia de aparare a victimelor vacinului contra hepatitei B
18 rue du Beau-Bourgeon
91170 Viry-Châtillon.



@+... Imagine postata
O&A [bibe]



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -