Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PRO sau CONTRA vaccinului hepatita B?...


31 raspunsuri la acest subiect

#1
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 19:46


[help]

PRO sau CONTRA vaccinului anti-hepatita B ???

Nu stiu ce sa fac!!!
Am fost azi la pediatru, am facut cea de-a 3-a injectie din vaccinul DTP.
Si ne-a zis: luna viitoare, vaccin anti-hepatita B!
Eu am zis NU!!!

Ne-a dat timp de gindire...
Nu stiu daca sunteti la curent, dar este un vaccin foaaarte controversat, cel putin aici, in Franta.
Exista o asociatie a victimelor vaccinului hepatita B!!!
Se pare ca produce mai multe efecte secundare decit sa protejeze [q]
Printre care... SCLEROZA IN PLACI [q][q][q]
Mie mi-e frica sa il fac...
Dar daca in Franta doar 3% din po****tie este sau a fost bolnava de hepatita B, România se situeaza printre tarile cu 30-50% din po****tie care a fost in contact cu virusul!!!
Este o boala care in 95% din cazuri se vindeca singura, dar in cele 5% care ramin se poate transforma intr-o hepatita cronica ce poate da in ciroza... Eu una sunt imunizata, se pare ca am fost bolnava si m-am vindecat fara sa bag de seama [cool]
Ma gindeam ca poate si [bb] are ceva anticorpi de la mine...
Dar pediatrul nu si nu, ca trebuie, mai ales daca [bb] o sa ajunga si prin România e riscant... Ca la bebei vaccinul prinde foarte bine si ca hepatita B la copii, pina la 20 de ani intr-un caz din doua se trnsforma in ciroza [q]

Ce sa fac, zau nu stiu... Eu nu i l-as face... Daca i-l fac si se intimpla ceva rau [mariaj] ? Nu-i mai bine sa nu-i fac nimic, din moment ce cu vaccinul asta nu sunt inca lucrurile clare???

Voi ati facut acest vaccin copiilor vostri? Sau aveti de gind sa le faceti???



@+... Imagine postata
O&A [bibe]


#2
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 19:56

Otilia, La noi aici fac o gramada de vaccine. I-am facut si vaccinul anti hepatic. Dar cred ca fetita ta este prea mica sa faca vaccinul asta. Alex l-a facut la controlul de 2 ani. Chiar m-am uitat pe cartea pe vaccinuri, pana in prezent a facut 25(vaccine). Alex nu a avut absolut nici o reactie negativa la nici un vaccin. Eu sunt pentru vaccine, dar te rog intereseaza-te, Adelita are citeva luni, nu-i asa? numai bine garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#3
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 20:01

Adelita va face 5 luni peste o saptamina...
In USA nu exista plingeri contra acestui vaccin?



@+... Imagine postata
O&A [bibe]


#4
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 20:03

Draga Otilia pe mine nici nu m-a intrebat doctorul daca vreau sa-l fac sau nu! NU i-l face Juliei si gata! Insa nu am avut timp sa studiez problema.... nu stiam ca este asa controversat. Urma sa ma interesez sa vad de ce nu....
Julia nu a primit nici vaccinul BCG cu toate ca i-am spus ca eu voi merge in Ro in vizite si mi-e frica de mor.... Uf! Sunt curioasa sa vad ce raspunsuri mai primesti!


[pup]

A&[copil]J



Imagine postatahttp://animatedgif.n...s/mxmas_e0.gif]

#5
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 20:07


Stii ca nici pe mine nu m-a intrebat daca vreau sa i-l fac... Vroia sa i-l faca si gata [q]
Dar eu am zis NU din prima!
Cind a vazut ca sunt asa speriata ne-a zis ca facem cum vrem, ca avem timp sa ne gindim bine, ca nu ne obliga sa i-l facem...
Mi-a zis sa caut eu bine pe NET si sa-i spun data viitoare la ce concluzie am ajuns [8D]



@+... Imagine postata
O&A [bibe]


#6
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 20:20

Fetelor, pe aici(cel putin pe unde stau eu) le fac vaccine. Nu te obliga deloc, te informeaza ca-i recomandat, iti dau tot felul de hirtii, cu tot felul de info, pro si contra. Si tu decizi. Noi i-am facut cum am spus si mai sus toate vaccinele recomandate de doctor. Mai avem in curind pe la 3 anisori vreo 2 cred. Apoi pana la 5 ani nu mai facem. Dar, ma repet, bombonica ta este PREA MICA sa faca anti hepaticu. Asta ne-au spus pe aici pediatru. ai grija de voi garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#7
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 20:32

Aici se face inca de la nastere daca mama e bolnava de hepatita B.
Daca nu, este recomandat incepind de la 2 luni [ups]



@+... Imagine postata
O&A [bibe]


#8
liv

liv
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 20:46

Eu n-am auzit nimic de rau despre acest vaccin, pur si simplu am incredere in pediatru. Anna are 6 luni si a primit acest vaccin de trei ori pina acum (adica in trei etape). Nu pot sa zic ca m-ai speriat cu ceea ce ai zis, dar putin tot m-ai pus pe ginduri. Oricum, faptul e consumat si pot doar sa sper ca fetitei mele nu i se va intimpla nimic rau din cauza acestui vaccin. [pup] Livia

#9
Ella

Ella
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 20:58

...si fetita mea ,a facut acest vaccin,tot în trei etape..are aproape 6 ani..si pîna acum nu a avut probleme cu nici un vaccin!! Daca ,chiar te nelinisteste aces vaccin lasa-l pe mai tîrziu ,cînd fetita ta v-a fi mai marisoara.

#10
oLo

oLo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 21:01

Emma a facut pentacoq la 3,4 si 6 luni. nu stiam ca se face vaccin reparat pentru hepa B. M-am uitat in carnetul de santé si vad ca pentacoq-ul e printre altele si contra hepa B. Ce te faci? nu le faceti nici pe celelalte? Emma n-a avut absolut nici o problema la vaccin. Numai ca s-a cam suparat pe doctorita... zambea la ea si deodata pac, vaccinelu'. Pupici, Mihaela


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -