Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ecografia transvaginala


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 17:32

Am si eu o intrebare legata de ecografia asta minune.Nici nu stiu sigur daca se numeste asa.A facut cineva asa ceva?Ce stiti despre asta?Cum se face concret?Doare?Cam cat costa?Unde se poate face?Eu am auzit ca la Medsana.Si de ce e necesara,la ce foloseste exact?Se vede dinauntru care e situatia pe-acolo….?

#2
andra945

andra945
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 17:49

Jasmine, nu doare deloc, e mai eficienta la gravidutze decat cea obisnuita si se face si la Centrul Medical Unirea, la Sp. Municipal si probabil si la slte spitale. "Dispozitivul" care se introduce are forma si dimensiunile unui stilou mai gros si nu vei simti nici o durere in timpul investigatiei. cu drag

#3
Iuli

Iuli
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 18:18

Draga mea Jasmine, dupa cum ti-a scris si Andra, este o ecografie care nu te doare absolut deloc, dar care oricum este un pic cam jenanta. Pe acel "stilou" (care este mai gros decat un stilou normal si mai lung) se va aplica acelasi gel ca la eco abdominala, se va introduce inauntrul tau si cam asta este. Oricum se vede mult mai bine aceasta eco decat cea normala. Am facut si eu de doua ori, nu m-a durut, dar ti-am spus nu este ceva placut[|)]. Stai linistita, nu te va manca nimeni. Femeia intotdeauna sufera cel mai mult in viata. p.s. Pentru Andra; aceste eco se fac aproape in toate spitalele (Colentina, Polizu, Giulesti, Sf. Pantelimon etc.). Va pup si fruntea sus, trebuie sa o faci si pe asta!!!!!!![;)] Iuli

#4
ncristina

ncristina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 18:32

Jasmine, nu-ti face probleme, ecografia transvaginala nu doare deloc (personal consider ca o consultatie este mai rea decat acest fel de eco). Eu merg la dr. Herghelegiu la Medsana si acolo se face numai felul asta de ecografii. Costa cam 2-300.000 lei, dar cel mai bine intri pe site-ul lor sau dai un tel. Este mult mai buna decat ecografia pe burta. Mie nu mi-au depistat un chist de 6 cm la o ecografie normala. Toate cele bune! cristina

#5
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 18:54

Multumesc fetelor.Nu era vorba de mine ci de o prietena careia I s-a spus acum 6 luni ca are un inceput de fibrom.Nu i-a dat tratament si urmeaza sa se duca in decembrie sa vada cum a evoluat,ca sa stie ce are de facut.Se gandea la o astfel de eco dar nici eu nici ea nu stiam exact despre ce e vorba.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -