Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ochelarii la copiii.


2 raspunsuri la acest subiect

#1
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 09:52

Am mers cu Ana la control si pe langa strabismul( este sesizabil seara cand este obosita) pe care-l depistasem inca de la 2 ani, doctorul a descoperit ca ,la distanta, nu vede foarte bine. I-a pus picaturi in ochi,i-a facut masuratorile necesare,peste o saptamana vom merge din nou. Sigur va avea nevoie de ochelari. Fetelor cu copiii mai mari, ati avut asemenea probleme cu copiii vostrii? Daca da, cat timp au purtat ochelarii? Ana(4ani si 4 luni) a inceput sa planga pentru ca nu vrea sa poarte ochelarii, ca la gradinita copiii vor rade de ea.

#2
DADI

DADI

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 11:11

Aceleasi probleme le-am avut eu cu copilul meu. La 4 ani pe langa strabism dr. a descoperit si miopie. Am inceput sa purtam ochelari permanent(dar permanent trebuie sa fie) de la 4 ani. Acum are 8 ani si miopia s-a redus de la 1.75 la 0.50. Cred ca inca un an si scapam! La fel a plans si al meu. Dar educatoarea purta si ea ochelari si i-a spus ca doar cei.. destepti poarta ochelari pentru ca se uita mult prin carti, coloreaza si deseneaza mult! Desteapta foc! Dupa vreo 2-3 zile a acceptat ochelarii si la gradinita! Nu forta copilul! Fa-l sa inteleaga ca este pentru binele lui! Si cere ajutorul celor din jur (mamici de copii, educatoare,...). Si n-o fi foc daca la inceput nu o sa puna ochelarii. 2-3-7 zile nu se intampla nimic! Succes!

#3
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 17:25

Si Bianca mea poarta ochelari de la varsta de 3 ani si 9 luni;tot pentru strabism;de fapt cine nu este familiarizat cu copilul nu isi da seama ca ar fi ceva in neregula;este vorba de un foarte mic strabism la ochiul stang,iar doctorita ne-a spus ca pana va merge la scoala va scapa de ei;cu vederea nu are probleme,iar dupa un an deja se vad rezulatele;mai bine sa-i poarte acum;noua ni s-a spus ca strabismul are foarte mari sanse de corectare definitaiva,daca este depistat precoce si se fac exercitii pentru ochi(la noi nu a fost cazul) si se poarta bineintelesc ochelarii,pana la varsta de 7-8 ani.Si dupa aceasta varsta se poate,dar ochiul fiind mai solicitat este mai greu de recuperat(dar nu imposibil)Iar in privinta ochelarilor,mai multe probleme ne-am facut noi si bunicii;in prima zi de mers in parc cu ochelarii,eu am plans,vai ,nu mai era nici un copil din anturaj sa poarte ochelari,insa trebuie sa i se spuna ca este deosebita,ca este frumoasa,sa rugati si alte persoane din anturaj sa faca acelasi lucru si o sa vedeti ca nu vor fi probleme.La noi chiar n-au fost,dar sa-ti spun cat am umblat pana i-am gasit ochelarii...2 luni;vezi ca sunt niste modele absolut superbe,noi i-am luat unii roz cu galben,este chiar mai frumoasa cu ei,ii da un aer stii tu,intelectual,toata lumea o admira cand o vede.Straduiti-va sa-i gasiti ceva deosebit si chiar lasati-o pe ea sa-i aleaga.Si inca un amanunt important,sa cauti un model de ochelari cu ...nu stiu cum se numesc chestiile care vin dupa ureche,arculete;sunt foarte importante,pentru ca la joaca copii sar ,se zbenguie si-i pot cadea,ori nu trebuie s-o retii de la nimic(nu sari,nu alerga ca iti cad ochelarii)nu trebuie sa se simta altfel,in sensul rau, decat ceolalti copii,asta m-a preocupat cel mai mult,sa nu creada ca este mai prejos decat ceilalti copii;iar lentilele sa fie din plastic durificat,asta pentru siguranta ei,noua ni s-a intamplat ca la nisip sa-i fie aruncata o piatra ,care unde credeti ca a nimerit-o chiar in ochelari,asa ca ochelarii au protejat-o,altfel o nimerea chiar in ochi,iar daca lentilele ar fi fost din sticla ce ar fost?Hai ca m-am intins cam mult,sper sa-ti fie de folos experienta noastra si daca mai ai intrebari,le astept. dori


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -