Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Operatie-->miopie


7 raspunsuri la acest subiect

#1
Rechinuta

Rechinuta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 26 noiembrie 2002 - 18:22

Buna, Si-a facut cineva operatie pentru corectarea miopiei la ochi? Eu am avut o miopie de -5 la ochiul drept si -3 la ochiul stang si mi-am facut operatie anul trecut la centrul din Floreasca - Oculus. Dupa operatie am ramas cu -1 (dr) si -0.75(st). Vreau sa stiu daca alte persoane au scapat de miopie de la prima operatie. Multumesc Rechinuta [zz]

#2
LAVINUTZA

LAVINUTZA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 26 noiembrie 2002 - 18:29

Draga Rechinuta, Eu nu am facut operatia dar m-am interesat pentru ca intentionez sa o fac cat de curand.Doctorita mea mi-a spus foarte clar ca nu se poate ajunge la 0 - dar pentru mine cel putin si - 1 e bineee. daca nu te deranjeaza da-mi si mie mai multe detalii(in primul rand cat te-a costat) merci fremos, Lavinia

#3
Rechinuta

Rechinuta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 26 noiembrie 2002 - 18:45

Draga Lavinutza, M-a costat 800$ (400$/pe ochi).Operatia dureaza 15 minute pentru fiecare ochi si m-am operat la doctorul Moraru din Floreasca. Trebuie sa ai pe cineva care sa vina sa te ia dupa operatie de acolo, deoarece te da cu o solutie maronie pe la ochi si nu prea poti sa ii tii deschisi...cam 1 ora dupa ce te-ai operat. Durerea este suportabila si merita sa faci operatia. Parerea mea! Mie doctorul mi-a zis ca in principiu ar trebui sa te aduca la 0...daca nu ai o miopie mare ...ceva gen -20. Tine-ma la curent, Rechinuta [zz]

#4
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 26 noiembrie 2002 - 19:12

Rechinuta si pe mine ma intereseaza subiectul. Si eu am vrut la un momet dat sa ma operez (am -7) chiar am fost la un prim control sa vad ce zice medicul.... dar m-am razgandit....de FRICA [^]. Eu vreau sa ma operez la Iasi dar....nu stiu cand! Uf! [:(]

A&[copil]J



SARBATORI FERICITE!
http://gifsmaniac.fr...el/noel005.gif]

#5
ncristina

ncristina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 26 noiembrie 2002 - 19:31

Dragele mele, fina mea avea miopie la ambii ochi (nu stiu cat avea), dar s-a operat, a costat-o 600$ pentru fiecare ochi, dar a scapat de ochielari si ii este foarte bine. Vreao 2-3 saptamani s-a ferit de lumina puternica (purta ochielari de soare), de fum de tigara si alte alea, dar acum este OK. S-a operat la o clinica particulara pe undeva pe la Dristor. Daca aveti bani si putin curaj eu zic sa nu stati pe ganduri, dar... voi decideti Toate cele bune cristina

#6
bombonica

bombonica
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 10:58

Eu am -12 la ochiul drept si -10 la ochiul stang. Credeti ca se poate face ceva? Ca solutie, pana acum am ales lentilele de contact, pt. ca ochelarii mei imi dau o alura de scafandru! Multumiri, Bombo

#7
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 11:49

Bombonica de ce nu-ti faci ochelari speciali cu lentile subtiri? Si eu la miopia mea as arata ca un fund de borcan hi hi. Cu lentilele de contact nu ma impac si m-a sfatuit si pe mine cineva ca au aparut lentile subtiri in ciuda dioptriei mari.....
Na ca am batut campii si nu am raspuns la intrebarea ta.... Eu cred ca se poate....adica SIGUR se poate opera....Insa cred ca ar trebui mai multe etape ale operatiei ca sa ajungi la zero. Cand am fost eu la control imi amintesc ca venise o tipa cu -20 si medicul i-a zis ca necesita 2 sau 3 operatii ca sa ajunga la o miopie mica (-1....).[8D]




A&[copil]J



SARBATORI FERICITE!
http://gifsmaniac.fr...el/noel005.gif]

#8
Rechinuta

Rechinuta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 12:55

Buna Bombonica, Cred ca se poate rezolva si in cazul tau. Daca esti din Bucuresti iti pot da numarul de telefon de la clinica unde m-am operat eu, se numeste Oculus si numarul de telefon este 230.21.14. Inainte de operatie iti fac tot felul de teste, ca sa vada daca se poate face operatia si in cazul tau, pentru ca nu toata lumea se poate opera Testele acestea constau in faptul ca te pun la vreo 3-4 aparate si masoara tot felul de chestii si nu este nimic dureros. Prima conditie ca sa poti fi operat este ca sa ai o miopie stabila.Miopie stabila inseamna sa nu-ti fi crescut miopia in ultimii 2 ani cel putin cu -1. Durerea dupa cum v-am spus este suportabila, la inceputul operatiei iti pun in ochi un departator de pleoape (este ca un inel de fier care ti-l baga in ochi ca sa nu clipesti in timpul operatiei). Apoi iti decupeaza cu laserul ochiul sub forma unui capacel pe care il scot. Im momentul in care au scos capacelul...se face intuneric...nu mai vezi nimic. Atunci mi-a fost frica. Dupa asta, tot cu laserul taie din cornee parca...cam 1 minut...timp in care miroase a parlit...si simti niste piscaturi in ochi.Mie imi venea sa lesin de la miros...numai ca imi bagam unchiile in palma ca raman treaza. Dupa asta iti pune capacelul la loc si te pune sa te uiti intr-un aparat care are o cruce verde...pe care o vezi foarte clar.Apoi iti pune niste picaturi in ochi si te sterge cu o substanta galbena-maro, un pic cleioasa-seamana cu iodul la culoare..daca nu o fi chiar iod. La fel iti face si la celalat ochi. Timp de o ora nu prea poti sa iti dezlipesti ochii bine...din cauza substantei maro.Apoi cand incepi sa deschizi ochii...nu iti vine sa crezi cat de bine vezi. Pentru 1 luna de zile nu o sa ai voie : - sa te dai cu rimel la ochi - sa iti intre apa in ochi - trebuie sa fii atenta cum dormi ca sa nu te lovesti - trebuie sa eviti fumul de tigara Cam atat imi amintesc eu. Parerea mea este ca merita facuta operatia.Eu mi-am dorit foarte mult sa vad mai bine si d-zeu m-a ajutat. Operatia m-a costat 800$, eu am prins o reducere pentru ca mi-am facut operatia aproape de Sarbatorile de Paste si era o promotie speciala. Clinica asta face reducere daca te operezi in apropiere de Paste sau de Craciun, cel putin asa se intampla acum 2 ani. Apoi toate consultatiile dupa operatie sunt gratuite. Sper ca v-am fost de folos, Rechinuta[zz]


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -