Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre spitalul pentru copii "Dr. Victor Gomoiu"


5 raspunsuri la acest subiect

#1
daniel

daniel
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 noiembrie 2002 - 23:05

In general, despre spitalele din Romania si mai ales despre doctorii de aici nu prea sunt cuvinte de lauda. In drumul meu spre serviciu priveam din tramvai spitalul de copii „Victor Gomoiu”, vedeam cladirile vechi, copii si mame la o gura de aer in curtea interioara, dar niciodata nu ma imaginam in interiorul lui. Soarta a facut ca la citeva zile dupa ce s-a nascut bebelusul meu, Paul, in miezul noptii sa ajungem cu salvarea la acest spital (probabil ca era cel mai aproape de casa). In disperarea de atunci nu am remarcat izul de vechi, lipsa de aparatura medicala mai performanta si poate multe alte lipsuri pe care le are spitalul. Venind apoi zilnic aici senzatia de „spital batrin” s-a accentuat. Intr-o seara cind bebelusul trebuia pus la o lampa speciala pentru tratarea icterului, (dupa ce cu mult chin au reusit sa puna lampa in functiune) surpriza! incubatorul mictului nu mai incalzea, asa ca totul a fost anulat. Saloanele sunt poate deprimante, instalatia sanitara veche, cu multe probleme in functionare. DAR, toate acestea sunt insignifiante, nu mai conteaza atunci cind vezi si simti SUFLETUL si OMENIA personalului medical de la spitalul „Dr. Victor Gomoiu”. Obisnuit ca fara bani nu faci nimic, ca nici un doctor nu se uita la tine daca nu ii dai ceva am incercat sa „mituiesc” si eu. Am primit un refuz categoric atit din partea medicilor cit si a asistentelor (parca nu mai eram in Romania…). Chiar in lipsa aparaturii medicale bebelusul a fost ingrijit cu toata atentia, am vazut o preocupare permanenta fata de toti ceilalti copilasi internati (multi provenind din familii rrome). Mai mult, au un salon cu copilasi abandonati bolnaviori pe care ii ingrijesc cu mult suflet. Sincer, am ramas impresionat si nu am decit cuvinte de multumire pentru personalul medical din acest spital. Si cred ca daruirea neconditionata a lor face mult bine bolnaviorilor si mamicilor care ii insotesc (pentru ca simt un sprijin real). Rasplata pentru aceasta umanitate este cu siguranta acolo, SUS… Daniel, taticul lui Paul.

#2
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 09:57

Nu acelasi lucru il pot spune eu despre o tinara doctorita stagiara cred de la camera de garda acestui spital, care i-a prescris Mariutei, la cei 2 ani si 5 luni, 1 fiola de gentamicina la 12 ore??[poc], si 10 la numar. Noroc ca nu m-am luat dupa ea si nu i-am facut decit 2 fiole, altfel Doamne fereste, ii putea afecta auzul sau rinichii. O sa caut numele doctoritei, si sa fiti atenti la ea daca ....... Sa fim fericite

#3
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 11:34

Hai sa incercam, totusi, sa nu mai acuzam cu atat usurinta! Baietelul meu a fost foarte racit pe la 1 an si 8-9 luni. Dupa ce a incercat tot felul de sropuri antibiotice, Dr a recurs, poate si la insistentele mele, la injectii cu gentamicina. Intr-adevar, ne-a internat in spital, ne-a explicat ca trebuie foarte atent supraveghat, si a facut 10 injectii! Dupa care n-a mai avut nici un fel de probleme, si nici efecte secundare n-au aparut. E drept ca unii Dr mai dau retete dupa "ureche", dar eu zic ca si noi, mamele, in intentia de a ne proteja copilasii, exageram, ni se pare ca un medicamet anume e prea puternic pt ei, sau ca nu e cazul sa-l ia... Eu zic ca, pana la urma, dreptatea e pe undeva pe la mijloc! daca dragoste nu e, nimic nu e!

#4
Violeta

Violeta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 11:40

Cand eram copil, mama ma trata la acest spital... Imi amintesc de cabinetul ORL, Oftalmo, Stomatologie si Radiologie... Pe vremea aceea era ca toate spitalele din Buc., curat, luminos, dotat si imens pentru sufletul meu de copil. Acum, viata a facut sa locuiesc in apropiere si sa ajung cu baietelul meu, dupa o febra cumplita, la camera de garda... A fost tratat foarte frumos de personal si mi-au linistit si mie mintea (inima) care nu mai gasea solutii. Dar, asa cum spuneai, m-a izbit SARACIA. Probabil ca in Bucuresti, numai cele doua spitale mari, pentru copii, Gr.Alexandrescu si Budimexul mai sunt cat decat utilate cu aparatura medicala performanta si cu medici de elita [;)] Violeta

#5
zizica

zizica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 14:54

Iti multumesc Daniel pentru informatii despre medicii acestui spital, pentru ca si eu trebuie sa merg cu copilul acolo la un control la oftalmologie si stateam cu inima strinsa. Sper ca toti medicii sa fie la fel ca cei pe care tu i-ai intilnit.

#6
iuliacm

iuliacm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 18:22

Si eu le acord nota 10 medicilor si asistentelor de la V. Gomoiu. Am avut baietelul internat acolo in primavara acestui an si am surprinsa cand am vazut atat de multa daruire intr-un loc asa de prost utilat.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -