Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prezentatie pelviana


4 raspunsuri la acest subiect

#1
mama_lui_alex

mama_lui_alex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 340 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 19:30

Dragutelor, Am nevoie de cunostintele voastre. Suntem in (aproape) saptamana 35 si bebita-itza nu da semne ca ar vrea sa se intoarca - ieri la eco mi-a spus doctorul ca sta frumusel "turceste", si din aceasta pozitie,la aceasta"varsta"... mai greu se va mai intoarce de acum...dar cine stie??!! Eu mai am rabdare cateva saptamani sa vad daca se hotaraste sa infrunte gravitatia, dar pana atunci sunt teribil de panicata - dupa indelungi cercetari ajunsesem eu la concluzia ca trebuie sa nasc normal (macar o data-n viata..:)) si acum... Ieri dupa ce am venit de la eco am dat buzna pe forum si pune-te si cauta tot ce exista despre prezentatia pelviana... Si acum, vine intrebarea: Este adevarat ca incizia cezarienei in astfel de cazuri se face vertical?? (pe toata lungimea muschilor abdominali??). Sunt riscuri mai mari in cazurile de prezentatie pelviana, cu nastere prin cezariana (ca deja nici nu ma mai pot gandi la altceva)? Va rog frumos nu ma lasati, am nevoie de sfaturile voastre. Pupici, Mama_lui_Alex (cel capos)

#2
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 19:39

eu am nascut in 2000 prin cezariana ,tot din acest motiv.Copilasul meu era in prezentatie pelviana,statea dumnealui bine mersi ,de-a latul in loc sa se fi intors cu capul in jos cum trebuia .Dar operatia ,cu toate ca bebicul era sus de tot ,parca era in stomac asa il simteam ,deci operatia ziceam ,mi-a facut-o pe orizontala ,foarte jos si foarte mica ,aproape ca nu se vede ,si este chiar sub dunga de la slip.Deci se face cezariana si orizontala in cazurile astea,dar daca bebeare de suferit daca nu este scos repede,atunci se opteaza pentru cezariana verticala,bebe putind astfel fi scos cu minim de miscari ,deci mult mai repede decat atunci cand incizia se face orizontal Decide impreuna cu doctorul cum ve-ti face operatia ,pentru ca pe mine m-a intrebat cum o vreau ,dar eu nestiind care sunt diferentele ,in afara de cele estetice , am lasat la alegerea lui ,ca doar el e doctor si stie mai bine Multa sanatate si un bebe sanatos. Roxy huianur

#3
467_128anastef

467_128anastef
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 21:45

Buna, aici sunt 2 adrese la poti sa citesti ce poti sa faci in cazul in care copilul nu s-a intors: http://www.babycente...dbirth/158.html http://www.babycente...birth/2063.html Daca vrei, pot sa-ti gasesc mai multe adrese utile. Si eu m-am documentat pentru ca acum 1 an, cand eram insarcinata cu baietelul am avut aceeasi problema: pana in saptamana 36 nu se intorsese. Atunci am decis sa ma duc sa mi-l intoarca, insa era deja in pozitia corecta (asta in saptamana 38). Deci mai ai putina rabdare (daca e al doilea copil, in general pozitionarea se face mult mai tarziu, chiar dupa saptamana 35). Iar daca ramane in aceeasi pozitie, poti sa te duci la doctor sa incerce sa-l intoarca (aici doctorii mi-au zis ca nu e o procedura dureroasa, insa cateva mamici sustineau contrariu). Pe langa aspectul asta, procedura nu e 100% sigura-- pur si simplu nu vrea sa se intoarca sau revine la "breech position" dupa catva timp. Oricum, cezariana este de obicei indicata in situatii de genul asta. Mult noroc!!! -- dana

#4
dori

dori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 09 noiembrie 2002 - 00:02

draga viitoare mamica, incearca sa mai ai putina rabdare. La mine primul copil s-a intors in sapt. 36, iar al doilea la sfarsitul sapt. 37. Si eu ma panicasem dupa sapt. 34, asa ca te inteleg foarte bine. Cand am vazut ca nu vor sa se intoarca eu am facut de doua sau trei ori "podul indian", adica am stat pe spate si mi-am pus o patura impachetata sub mijloc, in asa fel incat sa stau cu burta mai ridicata - teoretic trebuie sa faci asta sub supravegherea unei moase sau sa intrebi medicul. Nu stiu daca asta a ajutat intr-adevar sau doar la un moment dat s-au hotarat bebeii sa se intoarca. Curaj si multa sanatate ! dori

#5
Adina

Adina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 09 noiembrie 2002 - 14:29

nu fi ingrijorata,bebe al meu a fost tot in prez pelviana,am nascut prin cezariana acu 9 zile,taietura a fost orizontala,cezariana fara probleme,nu am auzit sa se practice taietura verticala,daca mai vrei amanunte iti mai spun exact cum a decurs operatia...eu spun ca a fost foarte usor si rapid....bafta si nu te ingrijora,pelvienele nu mai prezinta riscuri de multa vreme....bebe al meu a stat exact indoit in doua,adica cu piciorusele paralele cu trunchiul,imagineaza-ti ca sint si mognona,am inceput sarcina cu 48 de kg.....va fi ok...scuza exprimarea,nu am mai dormit ca lumea de 2 saptamini... adina:))


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

  • Saptamana 25

    lili.95
    - Ieri, 13:44

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -