Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ce sport ?


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 04:42

As vrea s-o dau pe Laura sa fac un sport, nu de performanta, ci doar asa, ca sa se dezvolte armonios. Eu ma gandeam la inot sau tenis.... Voi v-ati gandit sa va dati copii la sport? Oare de la ce varsta e bine sa inceapa un copil cu sportu' ? Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

#2
DADI

DADI

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 09:42

Despre inot nu stiu ce sa-ti spun! Tenis este bine sa inceapa dupa 7-8 ani pentru ca poate face scolioza.

#3
Ioana_C

Ioana_C
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 12:21

Alex are 3 ani si 6 luni acum si din iarna asta vreau sa-l duc pe patinoar. De la vara cu siguranta vom incepe inotul. Varsta de la care poate incepe sa faca sport e in funtie de sport. De tenis nu stiu mai nimic asa ca nu ma pot pronunta, dar inotul e bun de la orice varsta. Ioana

#4
zizica

zizica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 12:48

Buna, Eu il voi da pe Mihai la inot, dar la vara. Am un prieten antrenor de inot care mi-a zis ca de la 3 ani copii pot face acest sport, bineinteles daca le place apa si daca pot fi atenti la antrenor (unii nu vor sa stea decit cu mama si pling cind vad pe cineva strain linga ei - depinde de dezvoltarea psihica sau de cit de rasfatati sunt). In ceea ce priveste tenisul mi se pare atit de mare si de grea racheta de tenis...

#5
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 13:03

INOT!!! Eu il consider nu numai un sport foarte frumos, ci si ca pe ceva indispensabil in viata!!! Adica nu concep ca baietelul meu sa nu stie sa inoate... poate ca-i va fi frica de apa, la inceput, dar incet incet va trebui sa gasesc argumente si sa-l conving sa invete sa inoate! Eu l-as duce si maine, dar din pacate in Ro nu prea vor antrenroii de inot sa-ti primesca copii pana pe la 3 ani si ceva... cica-s prea mici! Am vazut insa un documentar, in Franta ii invata de nou-nascuti sa inoate, cica invata mult mai usor, adica de fapt isi amintesc, pt ca pana nu demult apa era mediul lor... daca dragoste nu e, nimic nu e!

#6
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 13:31

Multumesc mult, fetelor, pentru raspunsuri ![flo]...pai parca mai pot sa iau o hotarire fara sa tin cont de parerea voastra, la [dc][:D][i]...
Despre inot ce sa va spun ? Am inceput sa merg inca de vara trecuta la niste cursuri de inot de mame+bebelushi; pe atunci Laura avea 1 an jumate; am mers si vara asta asta trei luni si ii place la nebunie !! Chiar de la inceput nu i-a fost deloc frica de apa, a intrat fara probleme, bineinteles o tineam eu mereu in brate; acum inoata singura, cu pernute de aer la maini. Din pacate, mie mi-e cam frica s-o dau si iarna (ca sa nu raceasca, pt. ca am observat ca era cam frig la vestiare inca din septembrie), deci pana acum inotul a fost doar un sport de vara, nu ceva care sa practice tot timpul anului.
Era foarte amuzant la cursul asta ca erau si bebei de 6-7-8 luni si cateodata in mijlocul orei...adormeau si saracele mame se chinuiau sa-i trezeasca ! [:o)] Sa stiti ca la toti copilasii si bebeii le placeau tare mult apa si cei care fusesera incontinuu un an de zile la cursul asta inotau singuri-singurei, fara pernute.
Cat despre tenis, intr-adevar, si mie mi se pare racheta destul de grea pana pe la 7-8 ani; de pericolul de scolioza nici nu stiam...

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

#7
diana

diana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 15:21

[bb]al meu "inoata" de la 2 luni in cada.Eu ii sustin capul iar el da din manute si din picioruse(exact ca la inot). Se pare ca este adevarata ideea ca ei "stiu" sa inoate de mici. D-na care m-a invatat toate tehnicile mi-a spus ca trebuia sa incep inotul di prima sapt.de viata.Dar nici acum nu este tirziu.Nu stiu daca asta se datoreaza inotului dar bebe s-a dezvoltat foarte bine tinind cont ca s-a nascut prematur(2Kg si 46cm) iar la 4 luni avea 5,8Kg si 61cm. La vara vreau sa merg la bazin fiindca deja vom fi mari si nu vom mai incape in cada[disco].Nu ii este frica de apa si asta este important(mie imi este foarte frica) Va pup, Diana P.S. Noi facem si scufundari..[hop]

#8
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 17:57

tocmai am venit de la gradi unde a aparut un anunt despre cursuri de patinaj pt copii mici, de la 3 ani; se pare c mai toti copiii mai mari de la gradi lui iris stiu deja sa patineze dupa o iarna de mers la lectii; tare ma tenteaza, voi incerca sapatmina viitoare si va mai poevstesc; daca nu-mi rup vreo mina eu.... iris

#9
sumisa

sumisa
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 18:42

Daria mea (3 ani si 10 luni) merge la inot si gimnastica. Din pacate din cauza problemelor mele cu sarcina va trebui sa renuntam la una din ele, si cred ca va fi inotul pentru ca solicita mai mult timp si energie din partea mea ( dezbracare, apoi dus, imbracat, uscat par.....) despre inot este clar ca este cel mai potrivit sport pentru copii. Sa va spun ce am constatat dupa gimnastica. Se pare ca rezultatele incep sa se vada (mergem de 2 luni). Se misca mai armonios, a dobandit alura de domnisoara, cand danseaza miscarile sunt mai finute.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -