Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

V-ar placea ?? (in fiecare zi cu Dumnezeu)


149 raspunsuri la acest subiect

#141
Dana Bradu

Dana Bradu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 martie 2003 - 19:42

Un crestin era tare suparat si necajit ca nu mai reusea sa faca fata greutatilor.La un moment dat se uita catre cer si spuse: "Doamne, mi-ai spus sa-mi iau Crucea si sa te urmez.E prea grea pentru mine.Te rog fa ceva !" Noaptea in vis i-a aparut Dumnezeu si i-a spus: "Bine, fiule, o sa-ti dau voie sa-ti alegi tu Crucea." In acelasi timp au aparut o multime de Cruci de diferite dimensiuni. Crestinul nostru s-a repezit la cea mai mica multumind Domnului pentru hatarul facut. La scurt timp, nu mica i-a fost mirarea cand vazu ca pe Crucea pe care o alesese era scris chiar numele lui. Dana

#142
Rodica

Rodica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 10 martie 2003 - 03:08

Rugaciune catre Sfantul Inger Pazitor al vietii noastre Ingere al lui Hristos, pazitorul meu cel sfant, acoperitorul sufletului si trupului meu, iarta-mi toate cate am gresit in ziua de astazi si de toata viclenia vrajmasului meu celui potrivnic ma izbaveste, ca sa nu manii nici cu un pacat pe Dumnezeul meu, si te roaga pentru mine, pacatosul si nevrednicul rob, ca sa ma arati vrednic bunatatii si milei Preasfintei Treimi si Maicii Domnului meu Iisus Hristos si tututror sfintilor. Amin [flo]

#143
oanaruth

oanaruth
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 martie 2003 - 13:08

Chiar daca nu citesti in fiecare zi sursele de inspiratie ale acestui subiect deschis cu marinimie de Elena, Tu sã te tii în totul totului tot, numai de Domnul Dumnezeul tãu. (Deuteronom 18:13) Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth

#144
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 11 martie 2003 - 05:01

gCantati Domnului o cantare noua !....spuneti printre neamuri: gDomnul imparateste! De aceea lumea este tare, si nu se clatina.h Domnul judeca popoarele cu dreptate. Sa se bucure cerurile, si sa se veseleasca pamintul.h Psalmul 96: 1, 10,11 La ce fel de lume va uitati in dimineata asta ? Psalmul 96 este un cantec de bucurie inchinat Domnului care imparateste peste ceruri si pamant cu glorie si maiestete. Se vorbeste aici de o lume predictibila, care nu se clatina; o lume unde Dumnezeu judeca cu echitate si dreptate; o lume plina de bucurie, unde natura si popoarele se aduna impreuna pentru a celebra dreptatea si justitia lui Dumnezeu. Dar daca ne uitam la lume noastra in aceasta dimineata, ce vedem ? Vedem o lume care nu este nici pe departe predictibila, unde climatele se schimba si foametea este o realitate tot mai amenintatoare. Vedem o lume unde exista nedreptate, razboi si amenintarea razboiului, unde saracia nemeritata cat si bogatia nemeritata deformeaza vieti. Vedem o lume trista, unde tot mai multe relatii se rup si nelinisti nerostite ii afecteaza chiar si pe cei care stau confortabil. Unde este Dumnezeu in toate astea ? Cum se face ca suveranitatea Sa este asa de greu de detectat ? In unul din comentariile sale, J. Stott spune despre crestini ca ei sunt realisti, nu pesimisti sau optimisti utopici. Noi vedem lumea asta ca un loc disperat de nefericit. Dar daca asta este tot ce vedem noi in aceasta dimineata inseamna ca acest Psalm, si chiar mesajul evangheliei crestine, nu a reusit sa ajunga la inima noastra. Promisiunea este ca Dumnezeu imparateste. El va izbavi si va reaseza cerurile si pamintul. Prin urmare, am putea sa incepem sa cantam un cantec de bucurie chiar acum. In multe aspecte din viata noastra de astazi, in succesele, relatiile noastre, in frumusetile si placerile de fiecare zi, cantecul de bucurie poate sa razbata..daca il lasam. Dar noi nu putem pur si simplu sa cantam acest cantec si sa intoarcem spatele lumii. Ci, aceasta viziune de stabilitate, dreptate si bucurie in lume trebuie sa ne motiveze sa jucam rolul nostru in a face o realitate aceasta lume noua, incepand chiar de azi. gSperanta este sa auzi muzica viitorului; credinta este sa dansezi pe aceasta muzica AZI.h(Nelson Fry) Articol de M. Killingray

#145
Olguta

Olguta
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 martie 2003 - 22:40

Buna tuturor! am citit toate mesajele voastre fara sa pot sa-mi iau ochii de pe monitor. Plangeam la unele... ma lasam purtata de ganduri la altele... timp de cateva ore nu am facut decat asta. Ma simteam bine, parca imi picura cineva liniste in suflet. De-atunci au trecut cateva zile... De-atunci ma tot gandesc daca sa va scriu despre problema mea sau nu. Poate va incarc, poate va rapesc din timpul pe care l-ati putea darui altcuiva... Dar poate nu, si poate ca cineva imi va putea da vreun sfat/parere la ceea ce eu consider a fi problema mea: de cate ori incerc sa citesc Biblia sau Noul Testament incep sa-mi pun tot felul de intrebari la care logica mea nu are raspuns si atunci renunt si asa am ajuns la 34 de ani fara sa fi citit vreodata in intregime Biblia. Exemplu: "de ce a pus Dumnezeu pomul cunostintei binelui si raului in Paradis"? Gasesc un raspuns la care urmeaza un nou "da, dar de ce..." si tot asa... Sau fac calcule si incerc sa demonstrez ca ceva nu-i in regula, de parca n-as putea si eu sa accept un adevar fara demonstratie. (Axioma - cred ca asa se cheama in matematica.) Si atunci imi spun ca nu sunt un crestin, ca Diavolul e in jurul meu mai mult decat as voi eu, ba chiar si cand ma rog ma indeparteaza de Domnul meu: pe la jumatatea rugaciunii o iau razna, dar pe nesimtite cumva, si dupa un timp, in care m-am gandit la cu totul altceva, imi revin parca si reiau rugaciunea sau rugamintea de unde am lasat-o. Poate e doar lipsa concentratiei, s-ar putea spune, dar nu cred. Sunt necredinciasa de fapt si incerc sa-mi demonstrez asta? Vin si strig, NU! Dumnezeu m-a ajutat, mi-a ascultat rugamintile de atatea ori. Trebuie sa existe. Sau sa fie afirmativ raspunsul la intrebarea mea ?

#146
oanaruth

oanaruth
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 14 martie 2003 - 01:38

Olguta draga, Bine ai venit printre noi! Am trecut si eu pe unde treci tu. Am avut si eu indoielile mele, m-am luptat si eu destul de multa vreme sa citesc Biblia (mai ales Vechiul Testament - ajungeam la cartea Numeri si ma impotmoleam). Stii ce m-a ajutat pe mine foarte tare? Biserica. Si nu vorbesc de cladire, ci de comunitate, de cei care se strang impreuna in numele Domnului. Incearca si tu, nu stiu daca mergi la vreo biserica, n-as vrea sa-ti indic eu vreo confesiune sau alta, alegerea trebuie sa-ti apartina. Iar in ceea ce priveste gandurile care te macina si intrebarile tale fara raspuns, probabil ca te vor mai urmari multa vreme. Dar am auzit intr-o predica o ilustratie foarte sugestiva la o problema asemanatoare cu a ta. Zicea cam asa: Nu poti impiedica pasarile sa zboare pe deasupra ta, dar le poti impiedica sa-si faca cuib in capul tau! Sperand ca te vom reintalni pe-aici, iti trimit gandurile mele cele mai bune...[pup] Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth

#147
Olguta

Olguta
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 martie 2003 - 20:17

[hia] Dana, multumesc tare mult pentru ce mi-ai scris! Si pentru ca mi-ai scris! Sa te asculte Dumnezeu intotdeuna ! Mai raman o perioada printre voi... [si-eu]

#148
oanaruth

oanaruth
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 14 martie 2003 - 23:41

Mi-a placut foarte tare eseul de mai jos, asa ca m-am gandit ca mai multa bucurie pot face impartasindu-vi-l si voua. Suntem atat de binecuvantati! Daca te-ai trezit azi dimineata mai mult sanatos decat bolnav, esti mai binecuvantat decat milionul de persoane care nu vor supravietui saptamana aceasta. Daca nu ai experimentat niciodata pericolul bataliei, singuratatea incarcerarii, agonia torturii sau durerile infometarii, esti inaintea altor 500 de milioane de oameni din lume. Daca poti sa-ti exprimi crezurile fara teama de hartuire, arest, tortura sau moarte, atunci esti mai binecuvantat decat aproape trei miliarde de oameni din lume. Daca ai mancare in frigider, imbracaminte pe tine, un acoperis deasupra capului si un loc unde sa dormi, esti mai bogat decat 75% din aceasta lume. Daca ai bani in contul din banca, in portofel, si maruntis pe undeva, printr-o farfurioara, esti printre cei mai bogati 8% dintre oameni. Daca parintii tai inca sunt casatoriti si in viata, esti o persoana foarte, foarte rara. Daca iti tii capul sus, zambind, si esti cu adevarat plin de multumire, esti binecuvantat pentru ca si ceilalti pot face ca tine, dar majoritatea nu o fac. Daca poti tine pe cineva de mana, daca poti imbratisa sau doar atinge pe cineva pe umar, esti binecuvantat, pentru ca poti oferi puterea vindecatoare a lui Dumnezeu. Daca ai doar o Biblie, esti binecuvantat din abundenta. 1/3 din populatia lumii nu are acces nici macar la o Biblie. Daca poti citi acest mesaj, esti mult mai binecuvantat decat peste doua miliarde de oameni din lume care nu pot citi absolut nimic. Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth

#149
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 15 martie 2003 - 07:20

Dana[flo], Multumim mult pentru eseu !! Draga Olguta, Iti urez si eu cu intarziere[:I] bun venit pe forum !![flo] Cat despre framintarile tale, eu cred ca orice credincios a trecut sau trece prin ceea ce spui tu. Sunt multe lucruri greu de inteles, care nu sunt logice in Biblie. Si eu mi-am pus nenumarate intrebari cu privire la anumite pasaje din Noul sau Vechiul Testament, la unele am primit raspunsul, la altele inca nu (si poate ca nu il voi primi niciodata, in aceasta viata). Eu nu cred in sloganul "crede, si nu cerceta", eu cred ca Dumnezeu nu ne vrea ignoranti, dimpotriva El ne vrea inteligenti, El vrea ca noi sa cautam tot timpul raspunsuri, sa ne gandim si sa meditam cat mai mult la Cuvantul Lui. "Cine cauta, gaseste", "bate si ti se va deschide", "cere si ti se va da" spune Domnul Isus. Asa cum a spus si Dana, de foarte mult ajutor este biserica, asta insemnand oamenii care fac parte din ea. Ideea este sa gasesti o biserica acolo unde esti tu, un preot cu har si oameni mai inaintati in credinta, cu care poti discuta lucrurile care te framinta. In principiu, eu stiu ca aproape orice biserica organizeaza clase/studii biblice. In plus, pe mine m-au ajutat foarte mult cartile legate de credinta. Acum nu am prea mult timp, dar zilele astea iti voi trimite prin email niste titluri de carti. In ceea ce priveste rugaciunea, la fel mi se intampla si mie (si inca mi se mai intampla) !!!! de multe ori nici nu incepeam bine sa ma rog ca gandurile mele zburau aiurea (uneori nici nu imi dadeam seama la ce, alteori imi vineau ganduri foarte "lumesti", ca de exemplu tocmai atunci imi aduceam aminte ca n-am sunat-o pe X sau ca am uitat sa-i calc camasa lui Radu, etc.) si vorba ta, pe nesimtite, apoi deodata imi reveneam...dar sa stii ca nu cedez, continui si imi duc la capat timpul de rugaciune, oricate intreruperi ar fi !!! La fel ca si framintarile de care spuneai, si intreruperile in timpul rugaciunii se intampla multor credinciosi, pentru ca, desi pare greu de crezut, rugaciunea cere antrenament si disciplina ! In plus, gandeste-te ca cel rau nu e deloc incantat sa ne vada rugandu-ne si isi foloseste toata artileria sa ne impiedice s-o facem. Cu drag[flo], Elena&Laura

#150
danv

danv
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 16 martie 2003 - 01:49

" Cred, Doamne ajuta necredintei mele " dan


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -