Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

maternitatea filantropia


10 raspunsuri la acest subiect

#1
lore

lore
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 31 octombrie 2002 - 17:23

Buna!Sunt Loredana ,pe finalul lui ianuarie voi naste la Filantropia si as vrea sa aflu impresii despre acest spital,despre conditii,doctori,asistente si costuri.

#2
CameliaH

CameliaH

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 04 noiembrie 2002 - 16:56

Salut Eu am nascut la Filantropia in februarie 2002. Am nascut prin cezariana cu doctorul Dumitru Marica caruia i-am dat 100 dolari. Anestezitului i-am dat 500.000 lei. Pentru nastere normala am auzit preturi de la 1.500.000 lei la 100 de dolari, depinde de punga si de doctor. Asistentelor le dadeam cate 10.000 la toaleta intima, dar nu de fiecare data. Conditiile sunt destul de proaste prin saloane si restul. Sunt saloane de cate patru cinci paturi si unul de trei in care am stat si eu, dar e mic rau. Au chiuveta si frigider. Nu se sta cu bebeul in camera. Sunt trei saloane cu plata doua cu 100.000 lei pe zi si unul cu 250.000 lei pe zi dar numai acesta din urma isi merita banii (TV, frigider, mobila Neoset, dus si WC in camera). Celelalte doua sunt la fel ca cele fara plata doar ca sunt mai mari. Asistentelor de la copii le dai cat vrei si cat ai, nu mai mult de 50.000. Trebuie sa ai pampersi la tine pt. bebe, si pentru tine tot ce stii ca trebuie (vezi ca e un subiect pe forum). Mancarea e proasta si putina, asa ca mai bine rogi familia sa-ti aduca. Cam atat. Daca mai vrei sa stii ceva ce nu am spus aici intreaba-ma. Apropo tu cu cine nasti? Toate bune!

#3
lore

lore
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 noiembrie 2002 - 10:36

Multumesc mult pentru informatii,mai ales ca auzisem de costuri mult mai mari(cel putin la Municipal).Eu voi naste cu doamna doctor Sgarbura.Aflasem despre conditiile din saloanele pentru mamici,dar am inteles ca cele pentru copii sunt reamenajate. Eu sper sa nu stau prea mult prin spital,ca restul trece.

#4
755_37Andutza

755_37Andutza
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 noiembrie 2002 - 19:16

Eu am nascut in iulie 2000 la Filantropia si trebuie sa o contrazic un pic pe Camelia H pt ca am stat intr-unul din saloanele de 100.000lei/zi,dar a fost excelent.Erau doar 2 paturi in camera,cu baie proprie si dus,cheie la camera si foarte curat,in fiecare zi se facea curatenie.Sunt de acord cu ce a zis ea in rest,in saloanele normale stateau cate 5 in camera,mizerie,etc.Deci,vorbeste din timp cu medicul tau si spune-i ca vrei sa stai intr-un salon cu plata(suma nu e mare,dar diferentele fata de celelalte saloane e foarte mare).Sa te ajute sa-ti rezerve loc acolo din timp pt ca sunt foarte solicitate aceste saloane si poti sa nu gaseti loc.Bebicul nu sta cu tine in camera,dar asta eu zic ca e un lucru bun ca ai timp sa mai dormi si tu cateva ore in spital,ca pe urma.....[bang] Stiu insa ca daca vrei,poti sa ceri sa stai cu copilul in camera si se poate,au si un salon de genul asta.Cel mai bine vorbeste cu doctorul si te va lamuri. Nastere usoara si un bebic frumos si sanatos![bibe] Eu sunt Andreea,mamica Alexandrei,minunea mea,nascuta pe 18 iulie 2000.

#5
CameliaH

CameliaH

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 08 noiembrie 2002 - 22:07

quote:
Originally posted by Andutza
Eu am nascut in iulie 2000 la Filantropia si trebuie sa o contrazic un pic pe Camelia H pt ca am stat intr-unul din saloanele de 100.000lei/zi,dar a fost excelent.Erau doar 2 paturi in camera,cu baie proprie si dus,cheie la camera si foarte curat,in fiecare zi se facea curatenie.Sunt de acord cu ce a zis ea in rest,in saloanele normale stateau cate 5 in camera,mizerie,etc.Deci,vorbeste din timp cu medicul tau si spune-i ca vrei sa stai intr-un salon cu plata(suma nu e mare,dar diferentele fata de celelalte saloane e foarte mare).Sa te ajute sa-ti rezerve loc acolo din timp pt ca sunt foarte solicitate aceste saloane si poti sa nu gaseti loc.Bebicul nu sta cu tine in camera,dar asta eu zic ca e un lucru bun ca ai timp sa mai dormi si tu cateva ore in spital,ca pe urma.....[bang] Stiu insa ca daca vrei,poti sa ceri sa stai cu copilul in camera si se poate,au si un salon de genul asta.Cel mai bine vorbeste cu doctorul si te va lamuri. Nastere usoara si un bebic frumos si sanatos![bibe] Eu sunt Andreea,mamica Alexandrei,minunea mea,nascuta pe 18 iulie 2000.
Da s-ar putea sa ai dreptate cu saloanele de 100.000 lei/zi. Eu in alea nu am intrat asa mi-au spus fetele care au stat acolo. Si nu mai era cheie la buda. Faceam si eu dus acolo dar pe furis ca nu aveam voie, iar la dusul comun nu erau robinete. S-o mai fi schimbat din 2000, nu stiu. Iar de salonul unde stai cu bebeul, chiar nu stiu. O fi fost atunci acum nu cred ca mai e ca as fi aflat. Dar poate au facut acum dupa ce am plecat eu. Toate bune!

#6
Florentina Roman

Florentina Roman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 09 noiembrie 2002 - 01:54

[bibe]Si eu am nascut in iulie la Filantropia. Am platit 250000lei pe zi, dar a meritat. In privinta serviciilor medicale, pot sa-ti spun ca dr Iliescu s-a purtat excelent, la fel si moasele cu care am nascut. Nu acelasi lucru pot spune si despre asistentele de la tratamente si de la copii. Daca vrei sa fii tratat bine, trebuie sa cotizezi. Vezi ca la Filantropia se tin niste cursuri pentru viitori parinti, foarte interesante. Mie mi-au prins tare bine si in felul asta am cunoscut si personalul de acolo si am vazut din timp salile de nastere si tot tacamul. Asta ca sa nu fii dezamagita cand ajungi acolo pentru prima data.

#7
755_37Andutza

755_37Andutza
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 noiembrie 2002 - 06:20

Camelia,probabil ca oricum tu sti mai bine ca ai nascut mai recent acolo.E nasol daca lucrurile in loc sa mearga spre mai bine,se degradeaza.Of! Ti-am vazut gemenele,sunt mortale,dulci foc,sa-ti traiasca si sa fie sanatoase.Vreau si eu gemeni,ai vreo reteta? Eu sunt Andreea,mamica Alexandrei,minunea mea,nascuta pe 18 iulie 2000.

#8
silvvi

silvvi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 01:05

Buna Loredana Culmea, ca te-am gasit pe Internet, la cat de des ne vedem, este si normal. Ce mai faci? Cum te simti? La noi tot e bine, Vladut Mergeeeeeeeeeeee de trei zile, mananca tot ce vede, va asteptam la taierea motului, care va avea loc pe 23 noiembrie, la ora 13.00. Prezenta obligatorie. Daca nu vom avea ocazia sa discutam privat, ce stiu eu: -Am vazut femei care au dat de la 50 pana la 200 USD medicului respectiv pentru nasterea normala. Media este de 90-100 USD -Moasele, acum doua saptamani a nascut o prietena de a mea la acelasi doctor si a dat la moase cate 300 000 lei, si culmea a avut nevoie de cezariana (a zis ca daca nu era Sgarbura cine stie cat se mai chinuia). Apropo, de la ea doctorita nu a vrut sa ia bani, dar se vede de la posta ca nici nu prea ii are. - Eu nu am cotizat la asistente de la pediatrie decat odata cand am vrut sa vad baia copilului, dar copilul era la terapia intensiva, am auzit ca la copii normali intradevar trebuie sa cotizezi mai ca nu la fiecare schimb de asistente si odata la pediatru (prima data). Eu am dat pediatrei 40 USD, dar am inteles ca se da mai putin. -saloanele gratuite sunt acceptabile de trei persoane, dar viceurile-oribile. Si eu ma furisam la toaleta si dusul celor cu plata, - cand am nascut eu nu se cerea pampers, acum la fiecare alaptat trebuie sa dai un pampers (stiu de la prietena mea care a nascut 2 sapt in urma) - asistentele de la ginecologie in mare majoritate sunt niste nesimtite, trebuie sa le dai ceva la fiecare toaleta ca sa-si faca treaba cum trebuie, sau daca vrei o toaleta in plus, - ce sa mai zic, Va asteptam la noi, si mai vorbim, Salutari de la Marian. Silvia

#9
lore

lore
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 10:55

Cand am vazut Silvi ca ultim raspuns sa stii ca m-am gandit la tine. V-am sunat joia trecuta dupa ce am aflat ca vom avea o fetita.Va fi o rasfatata pentru ca majoritatea prietenilor nostri au baietei. Trebuie sa recunosc ca am vrut de cateva ori sa venim la voi,il mobilizasem si pe Virgil dar ne-am razgandit in special din cauza timpului.Oricum vom fi prezenti pe 23 ,dar sa stii ca nu-mi vine sa cred ca Vladut face un an si ca a inceput sa mearga. Eu ma simt bine,sunt activa,n-am avut probleme aproape deloc pana acum am incredere in doamna doctor recomandata de tine(iti multumesc iarasi).Acum avem aproape 28 de saptamani,deci suntem destul de mari. Cel mai tare ma emotionez cand o vad la ecograf si imi dau seama cat de mult a crescut de la o luna la alta.Si ma mai topesc cand da din picioruse in burtica mea. Poate ne vei da si adresa de mail cand vom mai vorbi. Oricum stiam de mot si abia asteptam sa venim,mai ales ca vine lume cunoscuta. Noi va asteptam in noua noastra casa. Cu drag, Lore si Mariuca(de fapt Eva Maria). PS:Tocmai am vorbit cu Felix si va transmite si el salutari.

#10
CameliaH

CameliaH

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 11:38

quote:
Originally posted by Andutza
Camelia,probabil ca oricum tu sti mai bine ca ai nascut mai recent acolo.E nasol daca lucrurile in loc sa mearga spre mai bine,se degradeaza.Of! Ti-am vazut gemenele,sunt mortale,dulci foc,sa-ti traiasca si sa fie sanatoase.Vreau si eu gemeni,ai vreo reteta? Eu sunt Andreea,mamica Alexandrei,minunea mea,nascuta pe 18 iulie 2000.
N-am reteta (a fost prima oara cand am ramas insarcinata, dar ne doream tare de tot si eu si sotul meu), dar iti urez succes si sa duci sarcina la termen daca faci gemeni sa nu stai 2 luni in spital ca mine. Tot ce au mai spus fetele e adevarat cu mici exceptii. Adica mai gasesti si la tratatemnte lauze si la copii asistente de treaba. Probabil ca asa la prima vedere nu-ti dai seama, dar in timp unele dintre ele au facut dovada ca sunt Oameni. Oricum Lore sa-ti dea Dumnezeu sa nasti cu bine sa n-ai probleme nici tu si nici bebeul si atunci cele cateva zile la spital nici n-o sa le simti. Toate bune!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -