Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O fapta buna ...


61 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 31 octombrie 2002 - 16:20

Draga comunitate, Nu cred ca a trecut prea mult timp decand ati afirmat sau ati auzit spunandu-se ca "Viata este extrem de scurta!". Fie ca suntem superparinti, fie ca problemele cotidiene ne coplesesc, fie ca timpul liber a ramas doar un vis frumos sau fie din alte sute de motive viata a devenit pentru majoritatea dintre noi extrem de complexa. Copilaria lipsita de griji, adolescenta sau chiar studentia par din ce in ce mai indepartate. Ce bine era fara prea multe responsabilitati! Fie ca avem viata prea complexa, fie ca suntem mai ignoranti din fire, cred ca putini dintre noi reusim sa ne analalizam din cand in cand viata. Ati sputea spune ca totul este relativ si fara un reper precis o analiza este irelevanta. Ei bine iata cateva: "am copii" vs. "nu reusesc sa am copii" "suntem o familie" vs. "sunt parinte singur" "copii cu parinti" vs. "parinti orfani" "am copii sanatosi" vs. "am copii bolnavi" "copii normali" vs. "am copii cu probleme" "avem o casa" vs. "nu avem nici macar un acoperis" "suntem bogati" vs. "suntem saraci" ...si lista poate continua! Ca sa nu o mai lungesc, privind lista de mai sus putem spune ca unii sunt mai norocosii sau mai fericiti decat altii. Unii traiesc mai bine altii mai prost, unii au probleme majore altii doar cred ca au probleme. Personal ma consider in categoria favorizata. Sunt fericit si implinit. De aceea simt nevoia sa pot face ceva pentru cei care sunt mai putin norocosi decat mine. Desprecopii.com ii roaga pe toti membrii comunitati care se considera favorizati, care au ceva in plus sau care au o inima mare sa ia parte la campania pe care noi o vom face cu ocazia sarbatorilor de iarna 2002: "O raza de speranta si un cadou sub pom,de la comunitatea noastra desprecopii.com!" Ideea noastra inca nu a fost cristalizata complet si de aceea va cerem ajutorul. Asteptam asadar propuneri si idei in legatura cu ce putem face precum si voluntari care sa se ocupe de organizare. Noi ne vom ocupa de contabilizarea ideilor si de creerea unui top 5 care va fi pus in aplicare. Acest top va fi stabilit de dumneavoastra in urma unei votari ce va avea loc incepand cu 20 Noiembrie si se va incheia pe 27 noiembrie. Cu ajutorul voluntarilor vom pune asadar in actiune cele 5 actiuni selectate de top. Iata cateva idei si intrebari care sa va ghideze in formularea propunerilor: Putem sa strangem bani si sa distribuim fondul total la cele 5 actiuni selectate. Putem sa ne angajam ca personal sa facem o fapta buna. Unii dintre noi ne putem grupa in functie de locatia geografica si interese. Putem ajuta unul sau mai multe orfelinate sau spitale de copii. Dar care sa fie acestea? Oare nu majoritatea se duc la orfelinatele din Bucuresti in timp ce in provincie nu vine nimeni? La fel putem ajuta una sau mai multe maternitati. Putem sa ajutam parintii singuri, mamele eroine. Putem oferii cuiva un loc de munca! Putem face donatii la diverse fonduri precum: copii bolnavi de sida, cercretare in diverse domenii, etc. Cam ce si cat suntem dispusi sa oferim? Bani, haine, jucarii etc. Cine are timpul sa organizeze ceva? Cine ne poate ajuta cu transport si intre ce locatii (international/regional)? Ce firme doresc sa sponsorizeze aceasta actiune? Asadar va asteptam, Florin (Desprecopii.com)

#2
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 31 octombrie 2002 - 20:12

[cool]Ideea este minunata!!![flo][flo][flo]Subscriu din toata inima!!!Voi contribui material si daca de la distanta la care ma aflu pot face ceva in directia organizare,cu placere! Intr-adevar,am putea aduce un strop de bucurie si o raza de speranta in sufletul copiilor mai putin norocosi. La capitolul idei concrete stau prost din cauza distantei...dar voi "sapa".Sunt atatea locuri in tara unde exista copii necajiti[:(]... [pup] Lia&Andrew

#3
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 01 noiembrie 2002 - 10:17

Si eu subscriu si promit sa ma gandesc in week-end la chestia asta. Poate ceva legat de centrele acelea unde sunt primite femei cu copii care nu au unde sa stea sau case de copii. Daca este vorba de donatii catre locatiile sus mentionate, cred ca ar fi mai potrivit ca acestea sa fie in natura (jucarii, hainute, alimente). Asta este parerea mea. Sa nu traim cu ideea ca banii ar putea fi insusiti de personalul din aceste centre. oricum, promit sa va ajut! Cristina&Sanziana

#4
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 noiembrie 2002 - 10:48

E un lucru minunat ca ati avut timp sa va ginditi si la asta !!! Ma inscriu si eu pe lista ajutoarelor ... in afara insa de ajutor material, nu stiu ce altfel de ajutor as putea sa va ofer din acest colt de lume, nu am idei acum ... cereti-mi si incerc... Mie mi-ar place daca am putea sa oferim o raza de soare mamicilor singure si neajutorate, familiilor cu probleme (financiare, sanatate etc), din aceasta comunitate ... sunt sigura ca sunt destui printre noi din aceasta categorie...iar daca totusi, din fericire nu sunt, atunci poate membri de incredere ai comunitatii cunosc astfel de persoane. Nu va suparati pe mine daca nu sunt de acord cu donatiile de nici un fel, la case de copii, spitale, azile etc ... am lucrat intr-o companie americana timp de trei ani jumate (in RO)si obisnuiam sa facem donatii de acest gen la fiecare sarbatoare importanta, fie romaneasca, fie americana ... din pacate poate doar 30-40% din donatii ajungeau la cei nevoiasi (fie ca erau bani, haine, alimente, produse electrice si electronice), restul ajungeau la administratorii si angajatii institutiilor respective ...in cele din urma am ajuns la concluzia ca donatiile catre acest gen de institutii, e bine sa fie facute doar de - sau prin asociatiile de caritate bine organizate si cu renume, care au posibilitatea sa controleze in timp, destinatia donatiilor ...

#5
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 01 noiembrie 2002 - 13:58

E o idee generosa si bine-venita!Mi-ar place mult sa pot da o mina de-ajutor!trebuie sa ma gindesc cum anume,insa!Aici unde locuiec nu exista comunitate romaneasca ca sa-cerc sa organizez ceva;deocamdata am scris un e-mail la care-am atasat pagina asta unor prieteni din Detroit unde-i comunitate foarte mare si i-am rugat sa-l difuzeze pe la cunostinte;sper din suflet sa apara cineva de-acolo si-o sa ma mai gindesc si eu la ceva concret!Poate aveti idei...

Smile! It's free therapy...Imagine postata
Irina & Veve cea cumintzica foc!

#6
Raluca

Raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 04 noiembrie 2002 - 10:47

Idee buna....oare de ce ne apare doar in prag de sarbatori??? - toata lumea face astfel de gesturi doar in perioada acestor sarbatori... Ce as dori eu :1. sa adun oamenii strazii ptr. o masa adevarata ....sau si mai mult dar fantezist sa pot construi un centru ptr. ai putea adapostii macar cateva noptii ...Din cate stiu in Cluj nu exista asa ceva ..Necesita insa bani...multi, spatiu . S-ar putea inchiria o cantina.... Apoi,2. de sarbatori sa duc macar unul, doi copii orfani acasa , ptr. a le oferii o adevarata atmosfera de sarbatori. Asta am vrut sa o fac anul trecut dar apar probleme :- pe care copil il iei? si cat de mult sufera cand il duci inapoi....asa mi-au zis educatoarele si pe undeva au dreptate. De mers in centre de copii, batrani.....in perioada aceea e plin de oficialitati care fac gestul acesta din pacate doar ptr. publicitate Daca va localizati si prin zona Cluj sunt gata de ajutor. Raluca

#7
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 05 noiembrie 2002 - 12:01

Scurta logica: 1. Daca vizitati acest forum inseamna ca aveti acces la internet 3. Pentru Romania internetul acasa este un lux. Daca sunteti in strainatate va bucurati probabil de puterea monetara in comparatie cu LEUL romanesc. 4. Daca aveti internet la servici inseamna implicit ca aveti servici! Stiu ca sunt multi oameni amarati, poate multi dintre ei chiar pe acest forum dar totusi cu logica de mai sus imi este greu sa accept ca numai 3 persoane au reactionat pozitiv la indemnul de a face o fapta buna! Ma consolez cu ideea ca multi preferati sa ramaneti in anonimat si veti face totusi un gest nobil in masura posibilitatilor si dorintelor dumneavoastra. Inchei prin a spune ca daca toti ne-am gandi numai la noi acest site nu ar fi existat! Numai bine, Florin Pentru parinti... despre copii!

#8
irinuca

irinuca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 05 noiembrie 2002 - 12:16

Imi permit sa contrazic cele spuse de mai sus.Nu sunt doar 3 oameni care intind o mana de ajutor.Sunt convinsa ca mai mult de 80%dintre noi sunt gata sa faca ceva dar pur si simplu nu avem idei.Acesta este motivul pt. care nu sunt mai multe postari la subiectul acesta. Irinuca

#9
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 05 noiembrie 2002 - 12:47

Si eu sunt gata sa ajut material sau chiar la organizare, in masura in care lucrul asta este posibil tinand cont ca sunt asa departe. Si eu sunt convinsa ca majoritatea fetelor de aici ar fi dornice sa ajute, dar se pare problema noastra este ca nu prea avem idei...[:(][:(] Elena

#10
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 05 noiembrie 2002 - 13:50

da, intr-adevar lipsa de idei este motivul "tacerii" noastre. ok, eu m-am tot gandit la acest subiect si vin cu o propunere care realmente nu stiu ce sanse are. pt.fetele din Ro., gasiti familii cu probleme materiale si luati legatura cu ei. pt.fetele din Ge., ce spuneti daca am pune mana de la mana , atat cat isi permite fiecare si am face pachete cu lucruri pt.copii, jucarii de care ne tot lovim prin casa si chiar cateva dulciuri? transportul este o problema, are cineva posibilitatea sa faca asta in decembrie ??? daca nu, m-am gandit la Eurolines( agentia Touring) , este firma de transporturi internationala, au buss-uri care merg regulat in Ro., pretul este de 1EUR /kg, poate reusim sa stabilim un pret si mai rezonabil cu ei. personal trimit regulat pachete in Ro. si am fost intotdeauna multumita de serviciile lor. din pacate aceasta este singura idee pe care o am momentan... deci? ari&celine


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -