Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce casete video/DVD-uri urmaresc copilasii...


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 26 octombrie 2002 - 06:39

...vostri in limba romana?Ca eu tot n-am reusit sa "descopar" mare lucru cand am fost in tara...[q]Sau ce filmulete le plac copiilor de 2-3 ani,dintre cele difuzate de televiziunile din tara,dublate cu voce in limba romana(sau chiar romanesti,daca exista)?Andrew urmareste cu mare interes Teletubbies-in engleza, bineinteles...si e un lucru pozitiv fara indoiala,dar simt cum limba romana "pierde influenta"....[q]si cum sunt singurul vorbitor de romana in familie,am oarece stress pe tema aceasta...[inec]Help!!! Lia&Andrew

#2
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 26 octombrie 2002 - 06:47

quote:
Initial creeata de Lia
...vostri in limba romana?Ca eu tot n-am reusit sa "descopar" mare lucru cand am fost in tara...[q]Sau ce filmulete le plac copiilor de 2-3 ani,dintre cele difuzate de televiziunile din tara,dublate cu voce in limba romana(sau chiar romanesti,daca exista)?Andrew urmareste cu mare interes Teletubbies-in engleza, bineinteles...si e un lucru pozitiv fara indoiala,dar simt cum limba romana "pierde influenta"....[q]si cum sunt singurul vorbitor de romana in familie,am oarece stress pe tema aceasta...[inec]Help!!! Lia&Andrew
Ma bucur ca ai deschis subiectu' asta [cool]!!! Si eu am aceeasi suferinta[:(]...In afara de cateva casete audio cu mazica pt. copii nu am gasit nimic in limba Romana.. Teletubbies cum il vedeti ? E si aici la tv sau pe casete ? Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

#3
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 26 octombrie 2002 - 08:06

Draga Elena, "Teletubbies" sunt pe "Kids Station"(un post Tv pe cablu) in fiecare dimineata de la orele 10.30.Casete video cu Teletubbies n-am vazut aici.Eu i-am cumparat din tara casete video si DVD-uri,dar DVD-urile sunt doar in engleza[:(!],iar casetele video sunt subtitrate(scris) in romana-doar una dintre ele e dublata cu voce[q]....Am achizitionat si video recorder si DVD player cu broadband.....dar degeaba, pentru ca n-am reusit sa descopar casete si DVD-uri in lb. romana...[:(]. Eu trancanesc toata ziulica,dar rezultatele obtinute cu Teletubbies sunt net superioare.Japoneza aude doar la televizor(din cand in cand) si cand merge la bunici(tot din cand in cand) si deja am senzatia ca numarul de cuvinte rostite in japoneza,engleza au ajuns la acelasi nivel cu vocabularul romanesc....Uoff,uof shi-un pantof[:(] Cand am fost in tara la ai mei,a facut progrese serioase.....dar urmatoarea vizita va fi anul viitor in aprilie, cred...Un lucru bun e faptul ca in vara anului viitor maica-mea va veni la noi pentru 2 luni..asa iepu' va putea sta mai multa vreme in "mediu romanesc"[:)]. [pup] Tu ai gasit casete video cu Teletubbies?Unde?Noi i-am cumparat si o multime de DVD-uri Disney,dar n-a demonstrat mare interes pentru ele deocamdata. Lia&Andrew

#4
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 26 octombrie 2002 - 08:57

quote:
Originally posted by Lia
Draga Elena, "Teletubbies" sunt pe "Kids Station"(un post Tv pe cablu) in fiecare dimineata de la orele 10.30.Casete video cu Teletubbies n-am vazut aici.Eu i-am cumparat din tara casete video si DVD-uri,dar DVD-urile sunt doar in engleza[:(!],iar casetele video sunt subtitrate(scris) in romana-doar una dintre ele e dublata cu voce[q]....Am achizitionat si video recorder si DVD player cu broadband.....dar degeaba, pentru ca n-am reusit sa descopar casete si DVD-uri in lb. romana...[:(]. Eu trancanesc toata ziulica,dar rezultatele obtinute cu Teletubbies sunt net superioare.Japoneza aude doar la televizor(din cand in cand) si cand merge la bunici(tot din cand in cand) si deja am senzatia ca numarul de cuvinte rostite in japoneza,engleza au ajuns la acelasi nivel cu vocabularul romanesc....Uoff,uof shi-un pantof[:(] Cand am fost in tara la ai mei,a facut progrese serioase.....dar urmatoarea vizita va fi anul viitor in aprilie, cred...Un lucru bun e faptul ca in vara anului viitor maica-mea va veni la noi pentru 2 luni..asa iepu' va putea sta mai multa vreme in "mediu romanesc"[:)]. [pup] Tu ai gasit casete video cu Teletubbies?Unde?Noi i-am cumparat si o multime de DVD-uri Disney,dar n-a demonstrat mare interes pentru ele deocamdata. Lia&Andrew
[hia]Casete vidoe cu Teletubbies nu am vazut nici eu, de fapt eu n-am vazut niciodata Teletubbies dar am auzit/citit ca ar fi grozava seria asta de emisiuni (noi nu avem cablu). Laurei ii plac la nebunie casetele Disney, dar sa stii ca interesul asta a inceput sa-l arate doar de vreo jumate de an, asa ca mai asteapta... Ei, si acum astept cu interes ce au de zis celelalte mamicile despre subiectul pus de tine... Pupici, Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

#5
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 26 octombrie 2002 - 13:35

poate o solutie ar fi tot la fetele din tara. ma gandesc ca poate cineva se ofera, evident contra cost sa inregistreze cate ceva din ce se difuzeaza pe canalele tv romanesti, desene animate sau filmulete pt.copii. ????? ari&celine

#6
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 26 octombrie 2002 - 15:22

Ce bine ar fi,ariane[:)]..... Lia&Andrew

#7
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 28 octombrie 2002 - 11:15

Fetelor, casete video, DVD-uri cu filme romanesti pentru copii ... cam greu. De ce nu va ganditi sa cumparati casete audio cu povesti ( ca de-astea sunt pe toate drumurile). Si sunt asa frumoase.... Cristina&Sanziana

#8
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 28 octombrie 2002 - 12:42

Cristina,eu i-am cumparat CD-uri cu povesti in lb. romana,dar e prea mic(1 an si 10 luni) si se plictiseste de ascultat tot ce nu e muzica(de Cutiuta Muzicala nu s-a plictisit...inca dansam plini de entuziasm[disco],dar pentru CD-urile cu povesti nu manifesta nici un interes deocamdata[:(]). Chiar nu exista emisiuni pentru copii mici,desene animate in limba romana??[:0][help] Lia&Andrew

#9
Violeta

Violeta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 28 octombrie 2002 - 15:02

NU exista emisiuni pentru copii mici si nici desene animate in limba romana![8] [EU] Si noi le vizionam tot pe cele in engleza. Asta e!.... [pup] Violeta

#10
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 28 octombrie 2002 - 22:09

nu credeti ca-s prea mici pentru desene animate? adica stiu ca lor le place dar parca e prea devreme...?! iris


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -