Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vaccinare facultativa


14 raspunsuri la acest subiect

#1
diana

diana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 13:29

Fetelor, ati facut copilasilor vostri si alte vaccinuri decit cele obligatorii ? Daca da, la ce virsta? si impotriva carei boli? Am auzit de vaccin impotriva hepatitei A , meningitei, etc.Eu cam frecventez 2 pediatre.Una este de acord, alta nu.Sunt bagata in ceata...[|)] Va pup, Diana

#2
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 13:45

Eu ii voi face Dianei la un an vaccinul Priorix, care nu este obligatoriu si este in plus fata de cel obligatoriu si importiva oreionului. dana

#3
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 14:20

Buna, pustiului meu am inceput sa-i fac aceste vaccine dupa ce am terminat cu vaccinarile ce trebuie facute obligatoriu pana la un an si jumatate. Pana acum am facut ROR (rubeola, oreion, rujeola) si vaccinul Haemophileus Influenzae tip B (impotriva virusului care poate provoca meningita la copii sub 5 ani). In noiembrie vom face vaccinul impotriva varicelei. Parerile sunt impartite iar hotararea este doar a ta; eu m-am gandit ca daca-l pot feri sau ajuta sa aiba o forma mai usoara a bolii este bine sa o fac.

#4
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 14:49

Da, eu le-am facut, atit Catincai (4 ani) cit si lui Tudor (1 an si 3 luni). Tudor tocmai a facut Varilrix (varicela) si urmeaza luna viitoare Priorixul. I-am vaccinat si de hapatita A si B si de Hemophilus...

#5
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 15:15

Draga Diana, vaccinurile care nu sunt obligatorii in Romania (ma refer la HIB, ROR, mai putin hepatita A) sunt obligatorii in statele occidentale (US si EU). La noi nu se fac pentru ca (,) costa, iar statul n-are bani.... Daca ai bani, fa-le, dar ai grija sa mergi cu carnetelul de vaccinari pentru ca medicul care i le face sa-si puna parafa, astfel incat sa-si asume si raspunderea!

#6
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 15:39

vaccinul ROR a fost in septembrie 450000 vaccinul HI tip B a fost in octombrie 650000 Ambele le-am facut la Medicover Vaccinul impotriva Hepatitei tip B l-am amanat pentru anul viitor deoarece este recomandat copiilor care merg in colectivitate.

#7
Maruca

Maruca
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 17:49

Mammicilor care ati facut copiilor ROR, Haemophilus Influenzae si Varilrix - o intrebare: exista reactii, si daca da, care? am auzit ca sunt destul de nasoale, e-adevarat? Gabi

#8
oanaesn

oanaesn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 18:05

Bebelusei mele i-am facut in loc de vaccinul pe care il fac ei in mod normal la policlinica, la 2,4,6,12 luni, un vaccin frantuzesc cumparat din farmacie. Se chiama Tetracoq. A fost 380000 dar are o componenta impotriva haemophilus si antipolio. Vaccinul romanesc antipolio se administreaza oral si poate crea probleme serioase...

#9
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 18:23

quote:
Originally posted by Gabriela
Mammicilor care ati facut copiilor ROR, Haemophilus Influenzae si Varilrix - o intrebare: exista reactii, si daca da, care? am auzit ca sunt destul de nasoale, e-adevarat? Gabi
La haemophileus Influenzae nu a avut nici un fel de reactie; pediatra chiar a spus ca este un vaccin usor La ROR reactia ar fi trebuit sa apara cam din ziua a patra si ar fi fost ceva gen deranjament stomacal, bubite rosii (nu mai stiu daca ar fi trebuit sa fie si o usoara febra sau nu). Pustiul meu a avut doar cateva bubite si astea au trecut in cateva zile; de febra si probleme cu stomacul am scapat. Pe cel de-al treilea il vom face la inceputul lunii noiembrie.

#10
mumulina

mumulina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 20:46

pliz, pliz, faceti-mi si mie o lista cu vaccinurile care nu sunt incluse in schema de vaccinare (adica alea neobligatorii) si pe care voi le considerati necesare copiilor vostri, ca vreau sa discut si eu cu medicul pediatru. multumesc mult de tot alina,don'soara Alex si bb Teo


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -