Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Ce mananca mamicile care alapteaza ...........?

15 raspunsuri la acest subiect

Adina

Adina

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 18:17

mie doctorul mi-a spus cit mai multe lactate dar lapte in nici un caz,carnita de pui,supe,ceaiuri de anason,chimen,fructe si legume...bebe e multumit.azi are 22 de zile si inca nu are colici...pe de alta parte,slabesc cite putin in mod constant,fara nici un efort special....si mai aplic o chestie citita undeva...de pe la americani preluata...cica sa tii bebele la supt intr-o pozitie cit mai ridicata,asa nu inghite aer si nu face colici....la noi a tinut pina acum,desi mi se pare destul de aiurea:)))incearca si tu:)))

Angela T.

Angela T.

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 19:27

ba eu mananc si lapte (600-1000 ml zi), cafea, rosii, chiftele (carne tocata, usturoi si condimente) si fructe la greu, iar bebe nu are colici. si azi face deja 6 saptamani. adevarul e ca beau cam 3-3.5 l de lichid pe zi, in principal ceai de fructe de padure (mecese si altele). o singura data a avut alergie la ce am mancat, fiindca i-au aparut puzderie de bubite rosii pe frunte si obrajori, da' m-am prins eu ca trebe sa fie de la alune, asa ca de atunci am stopat-o cu alunele si i-au trecut si lui bubitele. acum ce sa zic, citisem pe undeva ca daca nu l-ati obisnuit pe bebe cu fructe multe inca din perioada intrauterina, nu e recomandat sa mancati mai mult de 2-3 fructe pe zi.

carmen

carmen

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 23:47

[papica] O la la. Pe mine ma intersa doar partea cu mancarea. In ceea ce priveste slabitul nu cred ca e timpul acum. Dupa ce mai creste Bb Ana. Mi-e frica de colici ca de nu stiu ce pentru ca in ultima saptamana nu prea stim care e diferenta dintre zi si noapte. Cam cat dureaza colicile la copii? Am inteles ca pana pe la 4-6 saptamani. carmen

florina

florina

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 23 noiembrie 2002 - 01:13

...din pacate pana la 3-4 LUNI...:( Esti sigura ca are colici? Toata lumea e speriata de ei, dar eu am citit ca se intalnesc doar la un copil din 5...Asa ca poate sa nu aiba... Noi am scapat...Va doresc si voua! Florina & bb Tudor (6 luni 1/2)
quote:
Originally posted by carmen
[papica] O la la. Pe mine ma intersa doar partea cu mancarea. In ceea ce priveste slabitul nu cred ca e timpul acum. Dupa ce mai creste Bb Ana. Mi-e frica de colici ca de nu stiu ce pentru ca in ultima saptamana nu prea stim care e diferenta dintre zi si noapte. Cam cat dureaza colicile la copii? Am inteles ca pana pe la 4-6 saptamani. carmen

florina

florina

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 23 noiembrie 2002 - 01:15

eu n-am mancat nimic crud vreo 2 luni...dar cred ca am exagerat...:) Oricum, n-a facut colici, dar nu cred ca a fost doar meritul meu. As mai adauga la interminabila lista...portocalele si conopida. Florina& bb Tudor (6 luni 1/2)
quote:
Initial creeata de maryam
[?][?][?]Intrebare intrebatoare : [:0]Ce sa mananc astfel incat BB care are doar 18 zile si care are deja colici sa nu sufere (pt. ca o alaptez!)si sa reusesc sa ...SLABESC ...REPEDE!!!!!!!!!
Maryam

Angela T.

Angela T.

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 23 noiembrie 2002 - 02:17

hehehehe!!! Florina, eu mananc si dintr-astea si bebe tot nimic!! portocale cam 2-3 pe zi, iar conopida 1 data la 2 sapt. da' serios daca am vazut niscaiva colici la bebe[:D]...

Intrebari Panica

• Constipata la bebelus

ionik24
    - Astăzi, 09:39

• Nu mai simt sanii durerosi

MihaelaNastase
    - Astăzi, 08:19

• Adina Georgiana
    - Ieri, 21:52

• Hranire

Violeta2416
    - Ieri, 21:28

• Greutatea

ileana fieraru
    - Ieri, 20:26

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• ecografie morfologica trimestrul 1

Marci2018
    - Ieri, 22:54

• Hematom in sarcina

GeorgianaMk
    - Ieri, 20:49