Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

din nou fier calciu vitamina C


30 raspunsuri la acest subiect

#21
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 22 octombrie 2002 - 17:27

Eu am mai zis si o repet stiu ca se intrerupe fierul atunci cand se da calciu si vit.C. in mod sigur... si apoi se reia administrarea. dana

#22
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 22 octombrie 2002 - 18:10

Apai Dumniezo mai stie![|)]

#23
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 22 octombrie 2002 - 18:17

frate, o sma ia durerea de cap!!! Cum sa se intrerupa fierul cand se da vitamina C? ca astea se dau IMPREUNA..pt. ca vit C fixeaza fierul. E ca si cum ai intrerupe D3 cand ii dai calciul..e o aiureala. Ma repet...si num place. Alex (are 8 luni acum ) a luat Ca, Fe , vit C si D3 la gramada, la recomandarea pediatrului. Lucia ....... intreaba-l pe pediatrul tau si zine si noua ce ti-a zis. Luizax - karkotash shef!

#24
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 22 octombrie 2002 - 22:23

Lasa-ma cu pediatru ca tocmai tre sa gasesc unul! Era vorba de fier si calciu si nu o sa intrerup nici un fier cand ii voi da calciul![}:)]

#25
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 12:21

Fetelor, Mie mi-a zis pediatra ca vitamina C fixeaza calciul si nu fierul ca daia se dau impreuna. Fierul noi l-am intrerupt cateva zile cat am dat calciu pentru ca a zis ca nu se fixeaza calciul daca se da si fier. Eu zic totusi sa vedeti si voi undeva intr-o carte de specialitate sau la mai multi pediatri, inainte sa incepeti, sa nu-l administram degeaba, ca si asa saracuta lor burtica... dana

#26
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 12:28

vitamina D fixeaza Calciul [:D]. Luciaaa...pune mana si gaseste pediatru la bebe!!!!![:o)] Luizax - karkotash shef!

#27
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 13:11

Da, da, numa tre mai intai sa ajungem in Bucuresti ca deocamdata stam de 2 ani in Sighisoara si peste o saptamana ne intoarcem.

#28
DADI

DADI

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 13:12

Fetelor, in tratamentul cu Fe pentru fixare se administreaza vitamina C. In tratamentul cu Ca pentru fixare se administreaza vitamina D3. Nu are nici o legatura Fe cu Ca. Daca copilul are anemie i se administreaza Fe, daca are probleme cu calcemia i se administreaza Ca. Tratamentul se poate face si simultan in functie de problemele de sanatate ale copilului. Nu dati copilului Fe si Ca decat la recomandarea medicului. Surplusul face rau. De ex. surplusul de Ca se poate depune in alte locuri decat este necesar! Si asa apar deformatii ale oaselor! Atentie!

#29
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 23 octombrie 2002 - 13:39

Dadi e foarte logica explicatia ta si dealfel chiar asa am procedat chiar daca acum nu am pediatru. Am scris mai sus ca medicul mi-a recomandat si fierul si calciul.

#30
roxica

roxica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 24 octombrie 2002 - 14:47

buna mamicilor... fata mea are un an si trei luni si ii dau si fe si ca si..atit...aaa...si vigantol... fe i-am dat de la 3-4 luni si asta-vara cind a facut indigestie nu i-am mai dat ..si nu i-am mai dat pina acum in octombrie...ca cica toate vitaminele se dau in lunile cu 'rr''(de la ratusca)...si vara si asa stam prost cu stomacutul si fe asta poate provoca si o usoara diaree..de aia se da si progresiv...nu toata doza din prima...ca ii dau luna asta 10 zile..apoi mi-a zis luna viitoare nu si peste doua luni iara....(ea deja are fontanela inchisa)...iar de vitamina c am intrebat-o si mi-a zis ca daca bea suc de mere,portocale,lamiie sa evit sa-i dau fiola de vit c pentru ca irita stomacutul...asa ca nu i-am dat inca..dar ma bate gindul sa o fac pentru ca ea nu bea astfel de sucuturi...se preface ca le bea dar le da pe ea....voi le dati cite o fiola intreaga de vit c de aia de 10 ml?... pupicuri[:I]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -