Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

din nou fier calciu vitamina C


30 raspunsuri la acest subiect

#1
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 21 octombrie 2002 - 16:47

Mai oameni buni, ia lamuriti-ma si pe mine. Eu ii dau lui bebe fier Hausmann de 5 saptamani. I-am dat continuu, fara intrerupere insa calciul si vitamina C i le-am dat doar cate 10 zile pe luna. Nici un medic nu mi-a spus ca nu ar fi bine, in plus asistenta noastra "atotstiutoare" ne-a spus ca putem lua fier chiar si cand bebe e racit. Doctorul ne-a spus ca din contra, nu se da fier cand copilul e bolnav. Am o prietena care are un bebe de aceeasi varsta cu al meu (5 luni peste 3zile) si care zice ca nu-i mai da fier ca-i da calciul si impreuna nu poate sa i le dea ca nu au efect? Ce naiba se intampla? Asa e? Ca o sa capiez cu atatea bordee si obicee!![:(!]

#2
mumulina

mumulina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 octombrie 2002 - 16:57

sunt si eu curioasa: dar de ce ii dai si fier, si calciu si vitamina C? am si eu un bb de 3 luni si as vrea sa stiu de ce ti-a recomandat medicul asa ceva. i-ai facut analize in urma carora s-a stabilit ca e anemic sau e ceva uzual de care eu habar nu am? multumesc. va pup!

#3
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 21 octombrie 2002 - 17:00

loaiar gaia de tzshpe doktori cu tzshpemii de pareri. Ce stiu io: ... fierul se da mana'n mana cu vitamina C iar Ca mana'n mana cu D3. Ca d treiu fixeaza Ca si C-u' fierul cica. Alex a luat Fier hausmann sirop, vitamina C, D3 injectabil si calciu la gramada toate..adica in fiecare zi lua 2 lingurite de Ca, una de Fe, 5 pic de vit C natural...si o data pe luna faceam D3 ciupi ciup (adica injectie) - (calciu inca ii mai dau, fier nu). De asta ca nu se da daca e bebeu racit abar n-am ..... da nunteleg ce legatura ar avea [:X] Luizax

#4
mumulina

mumulina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 octombrie 2002 - 17:09

da acuma nu se mai face d treiu injectabil, ii dai picaturele in fiecare zi de vigantol. "pe vremuri" era altceva, acuma ne chinuim sa i le varam pe limba alea 2 picaturi amarate... va pup!

#5
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 21 octombrie 2002 - 17:13

recomandarea pentru noi a fost: Ca 10 zile in fiecare luna vitamina C zilnic Vigantol zilnic de fier s-a considerat ca nu este nevoie; pt bb mi s-a recomandat o singura data Fe (dupa o raceala f urata avea o usoara anemie), i-am dat cca o saptamana pana cand a racit iar si pediatrul mi-a cerut sa opresc Fe deoarece se pare ca si acesta da ceva efecte secundare (nu mai stiu exact ce anume, vezi prospectul) Despre faptul ca nu trebuie administrat Ca impreuna cu Vitamina D, C, etc nu mi s-a spus nimic asa ca i le-am dat in paralel ori de cate ori a fost cazul.

#6
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 21 octombrie 2002 - 17:20

mumulina [:)], si io i-am dat lu Alex vigantol fro 4 luni..pana sa trezit doktoru ca nu i sa-un inkis nush ce fontanele laterale ...asha ca ne-a bagat calciu di D3 injectabil. Acum are 8 uni si cica e ultima doza de D3 injectabil..asha ca de luna viitoare trecem iar la faza cu varatu' pikaturilor pe gat [:D] Luizax

#7
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 21 octombrie 2002 - 17:22

Mumulina draga, noi am facut analize si e un pic anemic si daia ii dau fier iar calciul il dau ca are fontanela un pic cam mare iar vitamina C ca sa fixeze fierul .

#8
diana

diana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 21 octombrie 2002 - 18:27

Bebe are 4luni si 1/2.Eu ii dau:Vigantol-2pic,Calciu-1ml,fier-6pic. Nu ii dau vit.C.Fier ii dau fiindca am facut analize si este putin anemic.Bebelusii nascuti la 7 luni nu au apucat sa-si faca rezerve de fier (care se formeaza in luniile 8 si 9).Aceste rezerve se pare ca se termina in luna 4 de viata si la bb. nascuti la termen. In ceea ce priveste Calciul-parerile sunt impartite:o dr. spune ca nu este nevoie fiindca este alaptat la san, alta dr. spune ca trebuie sa-i dau preventiv-o zi da, una nu.Nici eu nu mai stiu... Va pup, Diana

#9
mumulina

mumulina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 octombrie 2002 - 19:45

multumesc de precizari, fetelor, ca ma si panicasem putin, ca de ce iau copiii vostri si al meu nu, ha, ha, ha[:D][:D]. acuma serios, doctorul meu n-a zis nimica de asa ceva si deocamdata nu o sa-i dau. va pup!

#10
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 21 octombrie 2002 - 20:01

Eu stiu ca fierul se intrerupoe cand se da calciu cu vitamina C. dana


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -