Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sotie vs. mama....


16 raspunsuri la acest subiect

#1
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 18 octombrie 2002 - 05:40

Ce parere aveti, fetelor, care trebuie sa fie ordinea prioritatilor in viata noastra ? Eu in primele 3-4 luni, dupa ce s-a nascut Laura, am fost 90 spre 100 % mama,Laura fiind pe locurile 1-10, dar, apoi treptat-treptat am redevenit si sotie[8D]... Desi Laura e cea mai mare bucurie si binecuvantare a vietii mele, eu as pune ordinea prioritatilor: 1. sotie 2. mama Voi ce parere aveti ? Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

#2
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 18 octombrie 2002 - 08:30

Eu n-am prea priceput ce vrei sa afli de fapt...Defineste "sotie" si "mama",eventual explica ce inseamna "in ordinea prioritatilor: 1.sotie 2.mama". Lia&Andrew

#3
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 18 octombrie 2002 - 08:59

Ai dreptate, Lia, o sa revin mai pe larg putin mai tarziu, dupa ce o culc pe Laura[:p].
quote:
Originally posted by Lia
Eu n-am prea priceput ce vrei sa afli de fapt...Defineste "sotie" si "mama",eventual explica ce inseamna "in ordinea prioritatilor: 1.sotie 2.mama". Lia&Andrew
Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

#4
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 18 octombrie 2002 - 09:21

Deci,sa revin...... Ce vroiam eu sa spun este legat de ce am citit intr-o carte; acolo 2 psihologi spuneau ca multe casnicii incep sa aiba probleme din momentul in care mamele incep sa "supra-investeasca" (over-investing) in copii lor si sa "sub-investeasca" (under-investing) in casnicia lor. in principiu, cred eu ca ideea este sa nu uiti sa dai mangaierile, alintarile, sarutarile si imbratisarile pe care le dai puiului/puilor tai, in aceeasi masura si sotului tau. Si uite si un citat care ilustreaza foarte bine ce am vrut eu sa spun: " Poti sa fii si mama si sotie. Dar o femeie inteleapta nu uita ca a inceput si va sfarsi ca sotie". Cam asta e.... Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

#5
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 18 octombrie 2002 - 09:54

Consideri ca manifestarile de afectiune fata de copil le exclud pe cele fata de sot?Eu cred ca nu-i cazu' sa iei din sertarasu' cu love pentru sot si sa pui in sertarasu' cu love pentru copil, sau invers si ca poti fi tandra cu ambii, fara ca acest lucru sa necesite efort. [:)]Din fericire,nu dispunem de o cantitate finita de tandrete pe care sa trebuiasca s-o impartim intre membrii familiei noastre.[:D] Lia&Andrew

#6
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 18 octombrie 2002 - 10:24

Sunt complet de acord cu tine !! Intr-adevar nu este vorba de impartit,poti sa fi tandra si sa-i iubesti pe amandoi, dar nu ai intalnit femei/mame care si-au canalizat toata dragostea/energia numai spre copii, uitandu-si si neglijandu-si sotii ? Eu stiu multe cazuri si de fapt la situatiile astea ma refeream[:)][8D] Pupici,
quote:
Originally posted by Lia
Consideri ca manifestarile de afectiune fata de copil le exclud pe cele fata de sot?Eu cred ca nu-i cazu' sa iei din sertarasu' cu love pentru sot si sa pui in sertarasu' cu love pentru copil, sau invers si ca poti fi tandra cu ambii, fara ca acest lucru sa necesite efort. [:)]Din fericire,nu dispunem de o cantitate finita de tandrete pe care sa trebuiasca s-o impartim intre membrii familiei noastre.[:D] Lia&Andrew
Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

#7
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 18 octombrie 2002 - 22:58

Nu cred ca o fiinta umana are posibiliatetea sa-si imparta sentimentele in mod egal; sentimentele sunt sentimente:le ai sau nu le ai.Si nu cred ca exista doar 1.mama 2.sotie sau invers;locul"mamei"pote fi luat foarte bine de "cariera" de exemplu... Cit despre enuntul tau cu "incepi si sfirsesti sotie"...da' de unde??daca devii sotie nu e universal valabil ca o sa si sfirsesti sotie,pe cind daca devii mama,pai mama esti pina la capat. In viata la fel de importante sunt si rolul de sotie si cel de mama si ca sa incepem sa le clasificam cu "locul 1" si "locul 2" mi se pare total gresit.Fiecare isi indeplineste "rolurile" dupa cum ii dicteaza sufletul si constiita: putem fi mai bune mame decit sotii,sau mai bune sotii decit mame,iar daca avem norocul sa excelam in amindoua,ferice de noi![;)] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#8
ionela-roxana

ionela-roxana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 19 octombrie 2002 - 00:37

Eu am auzit o "VORBA" si tind sa cred in ea: "Unei femei ii trebuie 9 luni sa devina mama si alte 9 luni sa redevina femeie".Eu mai am 3 asa ca poate-ti spun atunci ordinea .Acum sunt pe acelasi loc dar parca copilul e o idee mai sus! Pupici! Ione`

#9
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 19 octombrie 2002 - 07:00

Veve, pai hai sa-ti spun... Cartea de care scriam mai sus se refera la relatiile sot-sotie si parinti-copii din perspectiva crestina, si in contextul asta se spune "incepi si sfarsesti sotie" pentru ca ideea de divort este exclusa. In ceea ce priveste "rolurile" - eu stiu pe cineva care si-a canalizat toata energia si dragostea inspre copii ei si care a ales fara sa clipeasca clasificarea de mai sus: 1.MAMA, 2.sotie, in detrimentul sotului si a casniciei ei; copii s-au facut mari, s-au casatorit, au plecat si ea a ramas singura, cu sotul ei, intr-o casnicie unde amandoi se simt straini; mi-a spus ca cel mai important lucru in viata ei au fost/sunt copii ei, iar casnicia/sotul au fost tot timpul pe planul 2,3,4...10; si acum regreta mult alegerea asta, ca in ultimii 30 de ani a fost mai mult mama, iar acum cand ar vrea sa redevina (si) sotie e prea tarziu... Si de ce am deschis subiectul asta ? pentru ca si eu am patit a fel in primele luni (am zis eu 3-4 luni, dar cred ca au fost 5-6) dupa ce s-a nascut Laura; de exemplu, mi-am dat seama ca de multe ori, seara, nu-l mai asteptam cu nerabdare sa vina acasa pe IUBITUL meu, ci pe tata-lu'-Laura, sa vina odata sa mai stea si el cu Laura, ca sa ma mai odihnesc si eu; sau nu ma mai interesa sa fiu sexi/atragatoare/draguta/aranjata pentru el (cu atat mai putin pentru mine) la fel ca inainte, ca sa nu mai spun ca uitam sa-i calc camasi cu saptamanile (si asta NU neaparat pentru ca nu aveam timp); totul era Laura: viata mea, cariera mea, sufletul meu, iar el devenise doar tata-lu'-Laura si bineinteles ca il iubeam nespus pentru asta, dar....nu-l mai iubeam pe IUBITUL meu de dinainte...Nu stiu daca tu sau alte mamici ati trecut prin asta...daca nu, BRAVO voua !! In orice caz, la un moment dat m-am "trezit" si pot sa-ti spun ca de atunci sotul meu este IUBITUL-MEU-TATA-LU'-LAURA !!...si tot de atunci are camasi calcate [:D], iar seara (de cele mai multe ori) il astept sexoasa [:D] si aranjata ca pe vremurile bune [;)].... Eeeee, si aici e momentul sa recunosc ca ai dreptate ca nu e de dorit sa faci o asemenea clasificare mama/sotie, ci important e sa te straduiesti sa le faci cat mai bine pe amandoua (si NEAPARAT pe amandoua). Si gata ca m-am lungit prea mult cu subiectul asta. Pupici,
quote:
Originally posted by Veve
Nu cred ca o fiinta umana are posibiliatetea sa-si imparta sentimentele in mod egal; sentimentele sunt sentimente:le ai sau nu le ai.Si nu cred ca exista doar 1.mama 2.sotie sau invers;locul"mamei"pote fi luat foarte bine de "cariera" de exemplu... Cit despre enuntul tau cu "incepi si sfirsesti sotie"...da' de unde??daca devii sotie nu e universal valabil ca o sa si sfirsesti sotie,pe cind daca devii mama,pai mama esti pina la capat. In viata la fel de importante sunt si rolul de sotie si cel de mama si ca sa incepem sa le clasificam cu "locul 1" si "locul 2" mi se pare total gresit.Fiecare isi indeplineste "rolurile" dupa cum ii dicteaza sufletul si constiita: putem fi mai bune mame decit sotii,sau mai bune sotii decit mame,iar daca avem norocul sa excelam in amindoua,ferice de noi![;)] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]
Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

#10
oanaD

oanaD
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 octombrie 2002 - 15:16

Elena la fel s-a intamplat si la mine, la inceput eram 99,5% mama si restul ( daca mai ramanea ceva ) eram sotie. Acum rolurile s-au mai echilibrat si sunt cam 60% mama 40% sotie[:D] Oaana&Ruty


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -