Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copii dismaturi


25 raspunsuri la acest subiect

#1
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 17 octombrie 2002 - 15:32

..adica nascuti la termen..dar cu greutate mica. De ex. Alex a avut 2,400 kg si sa nascut la 40 desaptamani sho zi. Mai e careva? Luizax

#2
Alexandra

Alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 17 octombrie 2002 - 16:01

Luiza, si Sonia mea intra in aceasta categorie. S-a nascut la aproape 40 de saptamani (mai avea o zi) si a avut 2,560 Kg. In cat timp a recuperat Alex? Ce greutate trebuie sa aiba la o luna? Sonia are acum doua saptamani si trei Kg. Cu drag, Alexandra

#3
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 17 octombrie 2002 - 16:04

ohoho.....e foarte bine! Alex n-a recuperat nici pana acum. Are 8 luni si 6 kile. In 3-4 luni ar trebui sa recupereze diferenta. I-ai dat gluconat de calciu in primele 10 zile? Acum ii dai Fe? vitamine? Sa ma tii si pe mine la curent cu evolutia ei plizzz. Luizax

#4
Alexandra

Alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 17 octombrie 2002 - 16:15

Luiza, nu-i dau decat lapte. Doctorita mi-a prescris fier si calciu gluconic, dar o prietena, medic pediatru, mi-a spus ca nu se da fier copiilor mai mici de 6 luni iar calciu nu are sens fiindca si-l ia din lapte. Din pacate prietena mea nu e din Bucuresti si e greu sa consulti un copil prin telefon. O sa vina peste 2 sapt. in Buc. si atunci o sa o vada. Totusi eu am nevoie de un medic bun aici si caut un pediatru care sa nu-mi indoape copila cu vitamine fara sa fie cazul. Alexandra

#5
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 17 octombrie 2002 - 16:19

mda...cati doktori atatea pareri. La maternitate iau dat lu Alex gluconat de calciu juma de fiola pe zi...iam dat 10 zile ca am continuat si acasa...ca cica asha se da la dismaturi. Si de la aaaaa......2 la 5 luni iam dat fier, vit. C si polivitamine. .........si tot n-a recuperat. Singura chestie e ca e supersanatos si ffffff activ si bine dezvoltat neuromotor..asha ca la faza cu greutatea....m-am linistit. Tu stiai ca bebelutza e mai micutza? ca io habar nam avut..... Luizax

#6
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 17 octombrie 2002 - 16:21

Cristi a avut la nastere tot 2400 g si timp de 3 saptamini cat am stat in spital a pus doar 50 g,deci a venit acasa cu 2450 g .Pentru ca nu am avut voie sa-l alaptez o saptamana ,timp in care il hraneau cu u tubulet pe care il bagau pe gurita pana in stomacel,nu am mai avut lapte si a trebuit sa-i dau lapte praf.Dar stomacelul lui nu l-a primit prea bine ,asa ca facea scunul moale ,aproape lichid dupa fiecare masa si nu lua mai nimic in greutate .Am schimbat cu lapte fara lactoza ,timp de trei luni ,iar apoi am trecut iar pe lapte praf obisnuit ,cu fier,pana la 6 luni ,cand din cauza ca o cutie de lapte imi ajungea doar o zi jumatate ,am incercat sa vad cum ii prieste laptele LaDorna albastru care este degresat.Nu a avut nici cea mai mica neplacere de la acest lapte ,deci l-am adoptat cu increde in ciuda a ce zic medicii ca nu se da lapte de vaca decat dupa un an. Diversificarea am inceput-o pe la 4 luni cu mere ,pere,biscuiti... Am iutat sa spun ca a inceput sa ia in greutate deabia dupa trei luni,si lua apoi dupa carte.Stiu asta pentru ca ,fiind o mama obsedata ca nu-i creste copilul,am facut rost de cantar pentru bebe si il cantaream in fiecare dimineata sa vad cu cate grame a mai crescut [:D] Scuza-mi cearceaful de amanunte ,dar imi place sa-mi amintesc si sa spun si la altii. Noi sa fim sanatosi ,ca pampersi,lapte si alte alea vor mai fi Roxy huianur

#7
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 17 octombrie 2002 - 16:25

Roxy..dar a fost nascut la termen? la 40 de saptamani? Luizax

#8
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 17 octombrie 2002 - 16:34

fetelor, Bogdan s-a nascut la 32 de saptamani, cu 2,4 kg, a mancat cu biberonul - de la mine, muls, vreo luna, si apoi lapte praf, NAN. Am stat in spital 9 zile si nu a luat deloc in greutate, dar cand am venit acasa a mers excelent, recuperase si ca greutate avea minimul normal dupa 3 luni sau 4, fara a fi niciodata un mare mancacios si nici grasunel, doar a fost in limite! Am fost nemultumita, ma uitam cu ceva invidie la alti bebei grasuti, multi dintre ei aveau chiar cu 6 luni mai putin si aratau mai mari ca al meu... Dar de-acum m-am linistit, copilul este istet, si chiar daca nu e printre cei mai bine dezvoltati fizic, nu-i nici o problema, mai ales ca si noi, parintii, suntem micuti de statura, nu prea putem sa avem pretentii! Asa ca sfatul meu ar fi sa lasati bebeii vostrii, in masura in care puteti (eu una, nu am prea reusit in practica, da' teoria o stiu!!!), sa evolueze asa cum pot ei, sa manance cat si cum doresc ei, ca pana la urma greutatea si inaltimea nu sunt mai importante decat a avea un copilas sanatos!!! Si apropos de asta, copilul meu pana acum nu a fost deloc racit mai grav pana a mers in colectivitate, doar asa ca mai tragea de nas din cand in cand... Va pup si va doresc sanatate si voua si la bebeii vostrii! daca dragoste nu e, nimic nu e!

#9
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 17 octombrie 2002 - 16:41

eu intrebam de dismaturi...adica..nascuti la termen..la 40 de saptamani (dar cu greutate foarte mika) Micutii ceilalti nasccuti mai defreme de 40 de sapt sunt prematuri...si e normal sa fie mici. Luizax

#10
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 17 octombrie 2002 - 17:43

e na si tu acum ,el vroia la termen ,dar eu am fost mai cu mot si am lasat-o pe voia doftorului si l-am scos ([:0],la propriu),la 38 de saptamani ,deci cu 2 saptamani mai devreme .Poate in alea doua saptamani mai se ingrasa si el putintel,si nici probleme nu mai aveam.Dar bine ca sunt sanatosi si asta este cel mai important. Roxy huianur


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -