Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

prima zi de cresa


19 raspunsuri la acest subiect

#1
Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postat 15 octombrie 2002 - 10:51

Azi dimineata am dus-o pe Iulia la cresa. La 1 an si 2 luni era cea mai mica de acolo. Urmatorul ca varsta e de 1 an si 7 luni. Cat timp am fost acolo, (a se citi pe hol, nu cu ea in camera) s-a comportat foarte bine. S-a dus sa se joace cu copiii, sa manance... Sper sa fie si la fel in continuare. Dupa cate am vazut, este OK. Era cald, chiar imi era frica sa nu fie frig... au centrala proprie. Ce o face pitica mea acum? La 12.30 ma duc s-o iau, e totusi prima zi si nu vreau sa creada ca am parasit-o acolo. Va mai scriu diseara amanunte despre prima zi. Mihaela si bb Iulia

#2
dani hesson

dani hesson
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 octombrie 2002 - 11:55

despre ce cresa este vorba? m-ar interesa sa-l dau si eu pe Alex (1 an si 8 luni); inca nu sunt hotarata intre bona si cresa. multa bafta dani

#3
albinutza

albinutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 582 mesaje

Postat 15 octombrie 2002 - 13:57

mari emotii am avut eu in prima zi de gradinita a fetei mele. toata ziua nu am putut sa fac nimic am tot stat pe linga gradinita ca in interior nu ma-u lasat si era un frrrig. totul a fost bine citeva zile pina cind s-a prins ca o sa mearga zi de zi la gradinita si atunci a inceput sa se razbune pe mine seara, adica nimic din ce ii spuneam eu nu era bine , plingea din orice dar acum e ceva mai binisor dar nu asa cum speram eu ca o sa fie. ma gindesc ca daca as fi dat-o la cresa cind era mai mica si nu ar fi stiut sa vorbeasca sa-mi spuna cit de cit ce face pe acolo as fi fost si mai "prapastioasa" asa cum ma stiu pe mine. oricum mult curaj si succes. albinutza

#4
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 15 octombrie 2002 - 16:36

Mihaela, Ai grija la caldura.Eu am dus-o pe fiica-mea la cresa pe 3 Ianuarie,si m-am bucurat foarte mult cand am vazut ce cald este. Dar,atunci nu m-am gandit sa merg si la baie sa vad cum este acolo.Era mult mai rece decat in clasa, unde transpira, si apoi mergea la baie. Am vazut ca,acolo,stateau un timp pe olite. Si astfel a racit.

#5
Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postat 15 octombrie 2002 - 20:15

A FOST BINE!!!!!!!!!!!! Nu a plans deloc, tot timpul s-a tinut dupa copii si a mutat scaunele din salita de joaca. La 12.30 cand am ajuns mancase deja (era cam murdara, dar asta e ceva obisnuit la noi[:o)])si era schimbata fata de cum o lasaem. Fusese prea cald si o imbracasera cu cerva mai subtire. E vorba de cresa 13 din Dr Taberei. Si ca sa fie si mai grozav, nu a mai vrut sa mearga cu mine, tragea la copii... Va mai tin la curent. Mihaela si bb Iulia

#6
Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postat 17 octombrie 2002 - 13:51

Nici nu mai stiu ce sa mai zic! La incveput a fost OK, ieri am gasit-o urland, priponita pe un balansoar d-ala de gradina, n uera nici naiba in sala cu ea, azi, la fel, am dus-o dimineata si am avut surpriza sa constat ca toti copiii din toate grupele erau la un loc, se facea curatenie in restul cladirii. Dupa vreo 45 de minute m-am dus sa vad daca e totul OK. Era urcata pe o masa, nu era nimeni acolo si urla de mama focului. Daca imi cadea copilul de acolo? M-am dus si am luat-o, abia la intrare m-am intalnit cu una dintre supraveghetoare, care zicea ca era cu ochii pe ei, ca nu se intampla nimic. Am luat-o acasa. Maine stam acasa, sa termine cu curatenia si mai facem o incercare luni. O sa le spun clar ca sa NU o mai urce pe obiecte inalte si sa o lase acolo. Sper sa inteleaga, ca daca nu fac scandal. Mihaela si bb Iulia

#7
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 17 octombrie 2002 - 16:26

Si Mariuta lui mami a plins in primele 2 saptamini, dar sa se faca curatenie in cresa si sa-i lase singuri nu am auzit. Iar la cresa la care am dus-o pe Maria Anrdeea sunt copiii si de 7 - 8 luni. Daca nu se indreapta situatia, scrie-mi caci te-as putea ajuta cu un telefon de la Sanepid, unde poti face o plingere. vinv

#8
george_rc

george_rc
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 25 iunie 2003 - 16:45

Cum s-a terminat povestea cu cresa din Dr Taberei? A fost OK pana la urma?

#9
Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postat 25 septembrie 2003 - 16:28

Raspund acum, la aproape un an de la mesajul initial... Iulia are acum 2 ani si o luna. Atunci, adica acum un an, am renuntat la cresa si am stat eu cu ea acasa. Acum, de 3 zile, mergem din nou acolo, la alta grupa insa, deoarece doar acolo mai erau locuri. Sunt multumita per ansamblu, sunt 18 copii in grupa, la 2 educatoare. Acum stie sa faca la olitza, insa avem o alta problema mare: nu mananca nimika toata ziua, in afara de paine. Azi a dus-o mama, si mi-a zis ca a plans mult. De maine o voi duce eu acolo. Sper sa nu dureze prea mult acomodarea. Roxanal imi daduse ideea sa ii dau la ea sandwichuri, pe care sa le manance la pranz. Ce nu mi-a placut: luni dimieatza la masa au avut doar eugenii. Voi ce parere aveti despre greva foamei pe care o face Iulia? Problema asta a fost si anul trecut. Fatza de atunci, doarme la pranz. Maine dimineatza o sa intreb si daca ii scoate afara, caci eu banuiesc ca nu... Mihaela si bb Iulia Mihaela

#10
amai

amai
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 26 septembrie 2003 - 03:45

Am fost astazi si eu s-o inscriu pe Ioana (2 ani si 2 luni) la cresa. Luni v-a fi prima zi; mi-e groaza!!! Am fost cu ea la inscriere si in cele 2 minute cit am stat acolo, a si inceput sa urle si sa traga de mine sa plecam. Nu stiu cum o sa trec peste toate plinsetele ei ;voi cum a-ti reusit? Si cit dureaza tot tam tam-ul asta? Se acomodeaza mai usor la virsta asta decit daca ar fi un pic mai mare? Cu cealalta fatita a mea,Ana am avut anul trecut probleme mai tot timpul; a si lipsit mult din cauza nenumaratelor raceli, dar s-a umflat de plins pina si la serbarea de sfirsit de an. Anul acesta se pare ca totul e ok, chiar doarme la gradinita si nu a plins nici un pic. Dar , oare v-a trebui sa mai trec printr-un an de vaicareli si miauneli? Mihaela , cum te mai descurci? Toate cele bune! amai


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -