Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Spitalul Sf. Pantelimon


10 raspunsuri la acest subiect

#1
irinai

irinai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 14 octombrie 2002 - 15:50

Eu am nascut anul acesta la Spitalul sf. Pantelimon din Bucuresti. A fost un cosmar. Desi datorita faptului ca pe toata perioada sarcinii contribuisem en-gros la bunastarea doctorului ginecolog, se poate spune ca am avut "pile" la spital, au fost niste conditii absolut mizere. Slava Domnului ca nasterea a fost relativ usoara, am facut cezariana cu anestezie generala, dar tot ce a urmat a fost de toata jena. timp de 4 zile cat am stat in spital nu au schimbat asternutul nici macar odata. A trebuit sa vina mama de acasa cu asternuturi curate, ca altfel stateam in cele patate. Plus ca trebuia sa te spele intim de 2 ori pe zi si eu dadeam bani ca sa scap de spalat pt ca nu schimbau manusa si campul si le foloseau la 10 peroane. Daca dadeai bani mai multi te chemau prima, daca nu...ghinionul tau. Puteai sa iei orice boala de la celelalte femei. La toaleta nu te puteai duce de mizeria care era pe jos si in saloane maturau odata pe zi si aruncau gunoiul sub paturi. Iar in ultimele 2 zile asistentele de la sine putere nu mai administrau medicatia pt ca" si asa este scumpa si se da preventiv, nu aveti nimic.." Am platit destul de mult ca sa pot sta intr-o asa zisa rezerva in care nu erau "decat" 3 paturi, fata de celelalte saloane in care stateau si cate 16 proaspete mamici. Copilul a fost insa bine ingrijit. Nu a avut decat o "mica" piodermita(infectie a pielii de la mainile nespalate) la iesirea din spital. Asa ca, dragelor, daca puteti sa ocoliti aceasta maternitate, faceti-o.

#2
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 14 octombrie 2002 - 18:17

Eu sunt din provincie dar am fost urmarita de un dctor de la Sf.Pantelimon si am facut acolo doar cerclaj.A fost groaznic!Mancarea nu se putea manca(noroc ca fratele meu era in Bucuresti).Mizerie cumplita!Am nascut la Maternitatea Bacau unde conditiile au fost la fel de deplorabile,adica am adus de acasa si paturi si cearceaf si perna.Aveam gandaci,furnici si o mizerie in bai de-ti era greata.A trecut!Asta e Romania!Imi pare rau ca nu am plecat din tara asta frumoasa,NU?

#3
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 14 octombrie 2002 - 18:54

buna, eu am nascut la Sf Pantelimon acum 2 ani si a fost OK; asternuturile nu erau de lux dar erau curate si daca cereai puteau fi schimbate iar cu personalul medical chiar nu am avut probleme. In spital era caldura iar de restul (pereti urati, gandaci) am facut abstractie.

#4
jeanina

jeanina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 octombrie 2002 - 11:35

Si eu am nascut la Maternitatea Sf.Pantelimon in urma cu 2 ani si 8 luni. Am nascut normal dar cu anestezie epidurala.Eu am stat intr-un salon cu 4 paturi unde erau si patuturi pentru copii. Intradevar la toaleta zilnica daca dadeai bani totul era OK. (eu dadeam bani si totul era schimbat chiar in fata mea). In rest ce sa spun grupurile sanitare tocmai fusesera renovate cu gresie, faianta. Acolo mergeam si fumam, dimineata era curat dar dupaamiaza era jeale.(vreau sa spun ca toata mizeria din grupurile sanitare era facuta de mamici) Eu una am fost multumita,copilul statea cu mine si-l aveam sub observatie tot timpul, cadrele medicale si-au facut foarte bine datoria etc. Tot ceea ce conteaza este sa ai un medic bun care sa se si ocupe de tine, medicul meu venea si ma vizita chiar si in salon. In rest toate cele bune. Cu drag, Jeanina

#5
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 27 octombrie 2002 - 00:31

Draga Irina, Si eu am sa nasc la Sf. Pantelimon, in decembrie. Intr-adevar conditiile sint mizere, dar nu am putut sa renunt la dr. meu: prof. Ancar, care mi se pare un doctor f. bun. M-ar interesa, daca ai putea sa-mi dai mai multe relatii, eventual pe mail, la ce dr. ai fost si referitor la tarife. Pupici, Karina+telinuta

#6
irinai

irinai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 30 octombrie 2002 - 15:22

Draga Karina, Profesorul Ancar este super din cate am vazut. Este seful sectiei si toata lumea face sluj in fata lui, asa ca poate ai noroc si te pune intr-o rezerva cu 2 sau 3 paturi. trebuie sa insisti si tu. Din cate am auzit are mana usoara si este un profesionist. Doar ca are fixul de a te tine in spital o saptamana dupa ce nasti. Asa ca daca nu vrei sa stai atat de mult, pregateste o poveste credibila ca sa iti dea drumul dupa 3 zile. Iata care au fost tarifele pe care le-am platit eu in luna februarie: 1 milion la anestezist, 1 milion la neonatolog, 700.000 pt asistentele care erau de garda cand m-a operat, si 250 euro doctorului. Am auzit de la colegele de salon ca se da intre 200 si 300 de euro. Acum, acestea sunt preturile pt cezariana. La o nastere normala stiu ca se da mult mai putin. Apoi in fiecare zi cate 50.000 la asistente(la fiecare), cate 2 ture pe zi si 50.000 la asistentele de la nou nascuti, tot cate 2 pe zi. Bine ca nu am stat decat 4 zile. Daca stai o saptamana falimentezi. Daca nu le dai la asistente nici nu te baga in seama. Desi tu o sa poti sa bagi fraza cu "domnul profesor a zis.." si o sa fie mai dragute. Pecientele doctorului Ancar erau tratate mai bine. Aa, si cate 20.000 lei de fiecare data cand vroia sa ma viziteze cineva, femeii de servici, ea se ocupa cu "transportul" vizitatorilor. Daca mai vrei sa mai stii si altceva, intreaba-ma. Nastere usoara.

#7
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 01 noiembrie 2002 - 17:16

Draga Irina, Iti multumesc f. mult pt. informatii. M-ar interesa chestia cu "700.000 pt asistentele care erau de garda cand m-a operat" cum ai facut, ai dat 700.000 la una si ele si-au impartit banii, sau cum. In rest cam asa am auzit si eu ca sint preturile si avind in vedere ca in timpul sarcinii am fost de 2 ori internata cite 8-9 zile, preturile la asistentele de salon le stiu deja. Am stat in rezerva de fiecare data, sper sa reusesc si la nastere, totul e sa fie loc liber. Prima data am stat in rezerva fara WC si dus si cind ma duceam la WC-ul comun, mi se facea rau... M-a innebunit faza cu spalatul, cind le vedeam pe toate femeile alea gramada la usa salii unde te spalau. Una era pe masa, iar celelalte cascau gura, iar usa era deschisa, mai trecea vreun barbat pe acolo, se uita si el, ca de sotul meu nu putea intra dar reprezentantul de la Coty n-avea nici o problema... Sper sa nu trebuie sa trec prin asa ceva... Si eu am sa nasc prin cezariana, cel putin asa mi-a zis profesorul, dar pe 7 noiembrie imi spune exact. Iti multumesc pt. informatii si pupici si bebeului. Ce este, cit are ? Pupici, Karina+telinuta

#8
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 01 noiembrie 2002 - 17:17

O alta intrebare Irina, tu cu cine ai nascut ? Karina+telinuta

#9
irinai

irinai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 04 noiembrie 2002 - 13:18

Banii i-am dat asistentei sefe si a fost treaba lor cum le-au impartit. Eu am o fetita de 9 luni. Am nascut cu Dr. Bacalbasa. Mult noroc.

#10
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 04 noiembrie 2002 - 13:28

Multumesc mult Irina pt. informatii. Scuza-ma ca te mai pisez cu o intrebare, de unde ai stiut care e asistenta sefa de la sala de operatii ? Hi, hi ce chestie !!! Cind s-a nascut fetita ta, telinuta mea inca nu era nicaieri, dar se pregatea sa ia startul. Pupici, Karina+telinuta


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -