Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea la Montreal - Royal Victoria Hospital


5 raspunsuri la acest subiect

#1
simi

simi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 12 octombrie 2002 - 01:59

Dragele mele, o sa va povestesc si eu, pe scurt, cum a fost la nasterea fetitei mele pe data de 22 aprilie 2001. Cu citeva zile inainte, la examenul de rutina saptaminal medicul meu (care m-a urmarit pe toata durata sarcinii) mi-a spus ca am deja dilatare 3 si ca pina a doua zi probabil voi naste. M-a sfatuit, de asemenea sa merg mult, ca nasterea sa se declanseze, ca de nu, trebuie indusa. Eu care auzisem numai istorii de groaza despre inductie, citisem numai povesti infioratoare, va dati seama ca am protestat. El mi-a zis ca punind in balanta riscurile la care ma expun stind asa (dilatata adica) sint mult mai mari decit inducerea nasterii. Ce sa zic, m-am lasat pe mina lui, ca-i batrin, are experienta si am avut destula incredere in el. Peste doua zile ma suna acasa si ma intreaba : Ce faceti madame Ionescu? Nu aveti de gind sa nasteti? Pe mine ma umfla risul, i-am zis ca Nu am nici un semn si atunci mi-a zis ca ar fi bine sa vin la spital a doua zi cu bocceluta, sa-mi provoace nasterea. Va dati seama ce noapte alba am avut eu , tin minte ca azi, era simbata 21 aprilie si ma suceam pe toate partile, mama, saraca (venise special pentru eveniment din tara) ma intreba daca mi-e frica, barbatul meu si el, mai livid ca mine. La 6 dimineata am plecat la spital! Baietelul meu cel mare m-a imbratisat si dusi am fost. Acolo, m-au pus intr-un salon foarte dragut, dotat cu tot felul de aparate, monitoare, un fotoliu care se facea pat pentru tatic si tot felul de facilitati : baie privata, ma rog, tot comfortul! M-au "bransat" la ora 10 dimineata, cu cele doua centuri peste burtica, cu perfuzia pentru Pitocin in mina stinga si cu cealalta mina intr-un tub care-mi lua permanent presiunea. Apare si doctorul meu surizator, ma controleaza , aveam deja dilatare 5 si ma intreaba daca ma doare ceva. Eu- nimic! Deja mi-era jena ca nu ma doare! M-a intrebat daca vreau epidural si i-am zis ca deocamdata mi-e foame de mor, asa ca l-am trimit pe sotul sa-mi aduca ceva mere ca de-astea mincam cam un kil pe zi. Pe la dilatare 6, adica in jur de ora 12, mi-a rupt membranele, dupa care , veneau si-mi mareau doza de Pitocin la fiecare sfert de ora de-mi venea sa le string de git, deja ma urcam pe pereti de durere. La 12:30 am cerut epidural ca nu mai puteam. Vine anestezistul in camera ,pregatit cu trusa respectiva pe un carucior si deschide dosarul meu. In acea clipa vede ca am "plaket"- ele (cred ca hematii- in limbajul nostru medical) foarte joase (asta-i alta poveste- eu am fost vegetariana vreo doi ani si de atunci am ceva probleme), asa ca mi-a zis ca nu stie daca poate sa-mi faca acea anestezie si ca SE DUCE SA MAI STUDIEZE!!!!!!! Nu mi-a venit a crede!! I-am zis : Bine, du-te si studiaza, dar REPEDE!!!! A studiat el vreun sfert de ora, timp in care eu m-am urcat putin pe pereti si a venit sa-mi dea vestea cea buna: Se poate sa-mi faca epidural, numai ca trebuiesc repetate analizele. Deja, nimic nu ma mai multumea. Pe scurt, mi-a facut epidural cind eram dilatata 9 cm. Puteam sa nasc si fara foarte bine, sau asa zic acuma, ca atunci... Cert e ca la ora 16 eram full dilatata, adica 10 si la 16:19 am adus-o pe lume pe minunea noastra, numarul doi, pe nume Alice, care a avut 3290g si 50 cm. A fost cea mai frumoasa experienta din viata mea, in afara de nasterea baietelului, acum 11 ani, la maternitatea din Buzau, cu ajutorul doctorului Constantinescu caruia ii multumesc in veci! Asta e povestea noastra! Alice are acum 17 luni, e un copil extrem de sanatos, am alaptat-o 12 luni, nu i-a curs niciodata nasul, n-a tusit niciodata! Iar pe 28 octombrie incepe gradinita, puiul mamei mic! Va pup pe toate! Simona, mamica lui Sorin (n. 21 februarie 1991) si a Alicei (n 22 aprilie 2001)

#2
Vanina

Vanina
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 16 octombrie 2002 - 14:50

Ai niste copii extraordinar de frumosi!!! Nu ma mai satur sa-i privesc! Sa-ti traiasca,sa fie sanatosi si sa va aduca numai bucurii! Te pup! Vanina

#3
Laura V.

Laura V.
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 octombrie 2002 - 12:08

Gigea, gigea ... ce copilasi frumosi. Sa-ti traiasca si sa fie plini de noroc. Laura V.

#4
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 17 octombrie 2002 - 18:45

bravo, uite ce mamica harnica, are deja 2 puisori la activ! sa traiti cu totii si sa fiti fericiti![:)]

#5
simi

simi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 19 octombrie 2002 - 20:55

Va multumesc pentru urari! Si voua, numai bine, copii sanatosi,norocosi si destepti sa aveti! Ca frumosi... sint frumosi toti, minca-i-ar mama ,ca sint ai nostri, nu-i asa ? Va pup pe toate si pe copilasi! Simona

#6
papy

papy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 octombrie 2002 - 21:38

[:)][:)]sa-ti traiasca copilasii.sa cresca mari si sa va aduca numai bucurii[:)].la acelasi spital am nascut si eu la data de 17 august 2002 si am fost foarte foarte multumita in special de doctorita mea care a fost pt mine aproape ca o mama dr johansen ..eu am nascut la 42 sapt si tot ca si tine nu avea nici un gand sa iasa dar m-au chiemat la spital si mi-au pus un gel si au inceput contractiile ...eu am plecat la spital pe 14 seara si am nascut abia pe 17 dimineata.....cu epidurala ca sunt o fricoasa cand e vorba de durere va pupicim adina si sarah adinutza si bb sarah :))


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -