Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Schema profilaxie rahitism


4 raspunsuri la acest subiect

#1
ralucab

ralucab
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 14:19

Nici nu stiu cum sa incep... Fetitei mele, care are 1 an si 4 luni, pentru ca are burtica mare,mi s-a recomandat sa-i fac profilaxia rahitismului. Voi, mamicilor care ati avut problema asta, ce tratament le-ati aplicat? Mi s-a spus sa-i fac d3 injectabil la 2 zile, de 3 ori pe saptamana, si sa-i dau 5 ml de calciu/zi, timp de 10 zile. Nu stiu ce sa fac. Sa-i mai administrez vigantol inainte de a-i face vaccinul?Daca trebuie sa intrerup administrarea de vigantol, cu cat timp trebuie s-o fac inainte? Voi cum ati procedat????!!! R

#2
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 14:26

Raluca, s-o luam usurel. Ii dai Vigantol? zilnic? cate picaturi pe zi? Daca doctora e ferm convinsa ca are rahitism copilu', nu mai conteaza, atunci urmeaza-i prescriptia, cu siguranta ca e spre binele copilului, de altfel ceea ce ti-a prescris ea este profilaxia rahitismului efectuata in mod clasic. Deci: ii dai Calciu gluconic sau de care ti-a zis 5 fiole inainte de injectia cu D3, te duci la circa pentru intepatura, apoi continui inca 5 zile cu Calciu - asta era tratamentul clasic. Daca urmezi tratamentul prescris, nu-i mai da Vigantol (care este tot vit. D), ca surplusul de vitamina D este daunator. Multa sanatate.

#3
ralucab

ralucab
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 14:34

quote:
Originally posted by vilma
Raluca, s-o luam usurel. Ii dai Vigantol? zilnic? cate picaturi pe zi? Daca doctora e ferm convinsa ca are rahitism copilu', nu mai conteaza, atunci urmeaza-i prescriptia, cu siguranta ca e spre binele copilului, de altfel ceea ce ti-a prescris ea este profilaxia rahitismului efectuata in mod clasic. Deci: ii dai Calciu gluconic sau de care ti-a zis 5 fiole inainte de injectia cu D3, te duci la circa pentru intepatura, apoi continui inca 5 zile cu Calciu - asta era tratamentul clasic. Daca urmezi tratamentul prescris, nu-i mai da Vigantol (care este tot vit. D), ca surplusul de vitamina D este daunator. Multa sanatate.
Da, ii dau 2 picaturi pe zi. Cred ca i-a prescris tratamentul asta din cauza burticii... Calciul i-l dau 5 zile consecutiv cate 5 ml pe zi?, dupa care ii fac injectia? Sa intrerup administrarea de vigantol cu cateva zile inainte de vaccin?

#4
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 14:41

Eu stiu ca daca faci D3 injectabil...nu-i mai dai vigantol delok! Luizax

#5
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 14:52

Raluca, hai sa ne lamurim... O sa incerc sa-ti dau cvateva idei, sa ma scuzi ca nu prea sunt in apele mele acum si poate nu voi fi prea clara, dar poate reusesc sa te ajut putin! Si baietelul meu a fost diagnosticat cu rahitism, pe la 1 an si 8-9 luni. Doctorul respectiv este de mare incredere pt. mine, chiar daca e tanar, si o sa incerc sa-ti explic ce mi-a explicat si el, la randul lui... Mai intai, a zis ca probabil copilul meu avea problema asta inca de la nastere si a fost foarte mirat ca noi habar nu aveam... pana atunci nu ne spusese nici doctorita de la nou-nascuti din maternitate, nici cea la care este el inscris la circa, nici doctorul din spital unde il mai duceam noi la consultatii ceva mai serioase (sau cel putin asa credeam!?). Pe de alta parte, a zis ca acest rahitismu nu s-ar fi vindecat, chiar daca stiam din timp de el, dar ca, intr-adevar, trebuie sa avem grija sa-i facem acea profilaxie a rahitismului despre care ziceai. Si uite ce am facut noi, la sfatul lui: i-am dat Ca Pharco cate 5 ml pe zi, 10 zile pe luna, si am crecut doza de vigantol la 8 picaturi (dar nu mai stiu chiar sigur, oricum el lua inainte 4 pic). A zis ca ideea cu injectia este total invechita, ca e pacat sa chinui copilul cand acelasi lucru il poti face si administrand vit D pe cale "fiziologica", adica pe gurita, nedureros... Noi aste am facut, in plus ne-a mai recomandat si Fe Haussman, pt ca la analize a aparut putin anemic, iar concluzia a fost ca copilul s-a simtit vizibil mai bine, a avut pofta de mancare cum nu prea avusese pana atunci, si asta chiar si dupa ce am terminat tratamentul!!! Asa ca parerea mea este sa intrebi Dr. daca nu poti folosi in locul injectiei o doza marita de Vigantol... Si ar mai fi ceva, poate ca ar fi bine sa faca si niste analize, sa vedeti cum stati. Multa sanatate! PS Si pt ca tot nu ti-am raspuns la intrebari, eu cred ca ar trebui sa intrerupi Vigantolul inca de canmd incepi sa-i dai Ca, din prima zi. Dar cel mai bine tot Dr. te va lamuri, asa ca nu ezita si pune-i toate intrebarile pe care le ai, pana te simti lamurita!!! daca dragoste nu e, nimic nu e!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -