Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tuse si nas infundat


18 raspunsuri la acest subiect

#11
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 14:20

Tot eu sunt. Cred ca bebele tau e mai mare asa ca nu mai e cazul. Nu stiu de ce intelesesem ca are 2 saptamani. DAr daca e la gradinita se schimba situatia, scuze!

#12
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 14:35

Un leac excelent pentru nas: 1 picatura de zeama de lamiie in fiecare nara/zi poate de doua ori, daca e rau infundat. Nu depasi 4 zile cu acest tratament. Pentu tuse ar fi buna o mamaliga calda pe piept sau seu de oaie putin incalzit. Siropul de brad sau patlagina, care il poti face si tu in casa, e iarasi bun. Eu i dau Mariutei sa bea in fiecare zi sirop de brad cu apa plata. vinv

#13
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 23:18

na ca tocmai planificam o (inca o)vizita la (ticalosul) de doctor; celebrele nasuri fac ravagii si tusea ne tine treji...o solutie contra tusei se pare ca e medicatia homeopata; dar tusea s-a oprit repede insa in plamini a mai ramasa cite ceva... dar faptul ca tusea s-a oprit oricum ma bucura... cit despre nasul care curge , dumnezeu cu mila incep sa nici nu le mai bag in seama - nasurile..... despre homeopatie nu va dau detalii ca se pare ca fiecare tip de bolnav are medicatia caracteristica ceva taaaare complicat ...bine ca s-a oprit tusea...... cit despre siropul de patlagina pe noi nu ne-a ajutat, mi se spusese ca trebuie sa bea mult, dar cit poate bea un copilas....? iris

#14
DADI

DADI

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 10 octombrie 2002 - 15:23

Olinth picaturi doua saptamani este deja prea mult! Foloseste urmatoarea reteta : 1fiola vitamina C + o fiola ser fiziologic + 1/2 fiola calciu gluconic. Amesteca totul si pune-i cu incredere in nasuc! Ai grija ca in fiecare zi sa faci alte picaturi pentru ca vitamina C se oxideaza foarte repede! Pentru tuse incearca Mucotreis. Cred ca ti-am mai spus odata. Este un mucolitic foarte bun. Asta daca tusea este groasa. Daca este tuse uscata foloseste Pectolyn sirop. Sanatate!

#15
mumulina

mumulina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 octombrie 2002 - 16:01

ptr Jeanina: am inteles ca vaccinul se face doar daca copilutul e bine, sanatos. nu risca, asteapta sa-i treaca raceala! (desi eu anul trecut am fost in aceeasi situatie si am asteptat pana in primavara).[8D] va pup!

#16
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 10 octombrie 2002 - 16:26

Fetelor, Se pare ca intr-adevar este "boala gradinitei" ca si eu am patit la fel cu Sanziana. Am chemat doctorita care mi-a confirmat chestia si mi-a zis ca o sa o tin mult si bine cu "mucii la brau" (scuze) si cu tusea. Mi-a dat pentru nas niste picaturi f. interesante: Pinosol ( naturiste - din Slovacia, ca noi n-avem pini prin Ro) cu uleiuri de pin, eucalipt si alte... volatile. Si pentru tuse mi-a dat Bronchiccum picaturi. Si.. controversatul Ketof -offffffffffff[xx(] Fetelor, NUle mai puneti bebeilor in nas picaturi cu efedrina, ca eu de la nenorocitul de Bixtonim [:(!]mi-am terminat mucoasa nazala si am inceput sa-mi pierd mirosul! Pleaseeeeeeeeeee, aveti mare grija! Cristina&Sanziana

#17
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 10 octombrie 2002 - 20:12

Sa va spun si eu din experienta mea din Canada: aici nu se da nimic la copii sub 2 ani pentru tuse. Antonia afacut un sigur guturai, iarna trecuta, i-a curs nasul doua zile. Pentru nas farmacistul mi-a dat un medicament sub forma de sirop, care a fost bun ca anticongestionant si a oprit guturaiul. In schimb a ramas cu o tuse seaca, noaptea (tusea de 2 - 3 ori pe noapte in somn). M-am dus de trei ori la pediatru, a ascultat-o si mi-a zis ca nu are nimic si ca tusea va trece de la sine, sa am rabdare si ca in Canada nu se da nimic la copii asa mici. Eu nu am avut rabdare, am scris la prieteni in Elvetia care mi-au trimis medicamente pentru tuse (pentru virsta ei, deci exista). Din pacate nu pot spune ca au ajutat-o prea mult, ca sa nu spun ca de loc. Si intr-adevar tusea a trecut singura (a durat vreo luna jumatate). Oana

#18
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 11 octombrie 2002 - 13:33

Si Diana a rams cu o tuse de mai demult. Nu stiu ce sa-i fac, tuseste numai in somn, dar destul de tare. Am fost de mai multe ori la pediatru si zice ca nu are nimic ca sunt numai secretii si sa-i dau Nurofen sirop si picaturi de ser fiziologic inainte de culcare. Voi ce ziceti? dana

#19
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 11 octombrie 2002 - 15:19

Mirela,pentru nas folosesc NAZOMER,niste picaturi ce contin apa de mare filtrata si Echinaceea,pe care le cumpar de la plafar. Pentru fiica-mea sunt bune,cu atat mai mult cu cat ele sunt recomandate si pentru polipi. Cat despre tuse si Ana ,in primavara,ramasese cu o tuse care a tinut mai mult de o luna. Imunizarea fiica-mi a durat apoape un an,si acum,la reinceperea gradinitei a raci din nou,iar acum are o otita de toata frumusetea.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -