Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tuse si nas infundat


18 raspunsuri la acest subiect

#1
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 10:49

Andrei si acum, dupa aproape 2 saptamani tuseste si are nasul infundat mai ales noaptea. Am fost luni la medic, mi-a spus ca-i bine ca nu mai este rosu in gat, l-a ascultat si la plamani, a zis ca-i ok dar el tuseste in continuare de ma innebuneste. Plus ca ma enerveaza ca o zi are nasul infundat, alta e mai bine, apoi iarasi se infunda. Mi-e teama sa-i mai pun picaturi in nas (Olinth) sa nu devina dependent de ele, ca sunt deja 2 saptamani de cand ii pun. I-am pus in fiecare seara sare calda pe piept dar degeaba. Oare asa de pacatoasa este gripa asta? Si copiii vostri au ramas cu tusea asta innebunitoare mult timp?

#2
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 11:16

Noi ne chinuim din august asa ba cu una, ba cu alta... Cum este un pic mai bine, cum femeia care sta cu ea o mai baga un pic prin aglomeratie .... Sper ca saptamana viitoare sa putem face vaccinul si sa mearga iar la gradinita, desi ieri a tras o tura prin piata, ca de ... era un pic mai bine... Andrei de unde a luat-o de la gradi? Noi nu am fost decat 3 zile la gradinita. Sanatate maxima.

#3
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 11:22

Nu vreau sa te descurajez, dar s-ar putea sa o tina asa pina-n primavara. Catinca mea asa a patit anul trecut, asa numita "tuse de gradinita". Andrei e primul an la gradi?? Cred ca in timp se imunizeaza...deocamdata noi nu am avut probleme, sper sa fie mai rezistenta la raceli anul asta.

#4
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 11:41

Intreaba la pediatru de SINUPRET, e un produs natural din plante. Mi l-a recomandat pediatrul pentru Anca, dar am luat si eu si ne simtim foarte bine. PS: asta e sfat de "vecina" de la coltzul blocului, asa ca de aia ti-am zis sa intrebi doctorul.[:D] Sanatate maxima.

#5
mumulina

mumulina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 11:43

Nu stiu daca este o idee buna cu picaturile ptr nas. incearca sa-i pui ser caldut si dupa ce se inmoaie mucozitatile, pune-l sa sufle bine nasul, de fapt e foarte important ca nasul sa fie curata foarte des. ptr tuse am incercat si eu la fetita cea mare cand racea si paxeladine, si humex si nu mai stiu ce (ambroxol parca a foat mai bun), dar parca tot cu ceai ede ceapa si nuci, inhalatie, frectie cu tuica am scapat de belele. ptr nas infundat mi s-a parut foarte bun arvol, nste capsule cu ulei de mentol, eucalipt, etc, pus noaptea pe o batista in camera si copilul dormea linistit. va pup!

#6
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 12:06

incearca siropul de tuse Stodal (este un sirop de tuse din plante produs de Boiron). Eu l-am folosit in primavara cand pustiul meu ramasese cu o tuse dupa o raceala mai serioasa. L-am folosit dupa ce i-am dat ambroxol, paxeladine, fares si dupa ce am umblat timp de o luna la pediatru, la medicul ORL, iar la pediatru, iar la ORL. iti recomand de asemenea sa ungi copilul pe piept si pe gat cu pulmex baby - este un unguent care diminueaza secretiile bronsice; eu il folosesc, la sfatul pediatrei, preventiv. Daca te hotarasti sa cumperi ai grija sa ceri unguent pentru copii. medicul ORl ne-a recomandat in loc de Olynth spray nazal pivalone (si noi am folosit Olynth destul de mult timp. sper sa te ajute informatiile astea.

#7
jeanina

jeanina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 12:22

[:(]Aceeasi problema o avem si noi. Alexandru din luna Septembrie de cand a inceput gradinita este mai tot timpul racit(tuse persistenta,nas curgand,etc). Luna asta vreau sa-i fac vaccinul antigripal, dar nu stiu exact cand deoarece Alexandru tot timpul tuseste si curge nasul insa fara febra. La gradinita toti copii au aceeasi problema pe care o avem si noi. PS: Spuneti-mi pot sa-i fac vaccinul sau cum sa procedez ? Cu drag, Jeanina

#8
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 12:42

Va multumesc din suflet dragele mele pentru raspunsuri. Vad ca nu sunt singura in situatia asta. Si eu i-am dat, ca si voi si Paxeladin, si Rhinathinol si Ambroxol dar m-am saturat sa-l indop de siropuri de tuse. Acum am trecut pe Sirop de Patlagina ca-i mai natural. Nici nu pot sa-i dau la nesfarsit medicamente care nici macar nu-si fac efectul. Janina nu stiu ce sa-ti spun dar eu dupa parerea mea daca e racit nu-i poti face vaccinul. Cel putin asa am inteles eu. Mumulina imi spuneai de ceai de ceapa si nuci. Offf, el nu vrea nici ceai de tei sau sunatoare dar de ceapa.... CristinaT cred ca de la gradinita a luat raceala sau gripa, ce e, pentru ca pana acum nu mi-a racit mai deloc. In patru ani daca a racit de 2, 3 ori si foarte usor...era foarte rezistent...dar acum gradinita ne-a pus capac. De cand a inceput o tine tot asa. Deja m-am saturat sa-l umplu de medicamente. Si mi-e groaza ca-i iarna lunga si mai sunt atatea luni de chin. Cel mai rau imi este frica sa nu faca complicatii la plamani de atata tuse. Poate spun prostii, dar de lucrul asta mi-e foarte teama. Si ma enerveaza si medicii astia ca de cate ori mergi la ei iti dau aceleasi si aceleasi medicamente care nu-si mai fac efectul...parca le iei ca pe apa.

#9
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 13:44

si eu i-am pus lui Cristi mic, picaturi in nas Olinth dar ,era un adevarat circ ,cine ne vedea zicea ca sunt cea mai sadica mama,calare pe el[:I],cu o mana ii tineam capulsi mainile ,si cu cealalta puneam picaturi.Sa vezi urlete ,ce mai [B)],dar am renuntat sa mai torturez copilul si pe mine,dupa ce am folosit Karvol ,sunt capsule cu un ulei foarte mirositor(miroase a carmol)si pui continutul dintr-o fiola pe o batista(dar ai mare grija sa nu se stearga cu ea pe fata sau sa o linga),o pui noaptea langa perna copilului si sa vezi cum i se desfunda imediat nasucul,si calmeaza tusea,de poate copilul(si tu[:D])sa doarma cat mai linistit(dar nu neglija tratamentulpentru raceala),asta este doar un calmant care nu-i mai streseaza pe micuti si ajuta Mie cel putin mi-a ajutat si nu-i mai pun picaturi in nas,pentru ca pe langa dependenta ,ataca si mucoasa nazala Multa sanatate la micut Roxy huianur

#10
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 14:11

Mirela, nu am apucat sa citesc ce au scris celelalte mamici, nu prea am timp, insa iti spun ce am patit cu bebele meu ca sa ai grija sa nu patesti si tu. Avea nasucul infundat si pur si simplu nu am realizat pentru ca mai tot timpul parea infundat si nu era iar cand a fos cu adevarat nu am observat. Din cauza ca nu i-am pus picaturi ca sa se desfunde (ser fiziologic, solutie de efedrina) a patit alta belea. In timpul suptului el nu putea sa-si controleze respiratia si din cauza nasului infundat se exercita presiune asupra timpanului care in cele din urma s-a inflamat si copilul a facut febra si un soi de otita, cred ca se numeste otita medie sau cam asa ceva. Nu mai putea manca, se oprea si tipa, la fel si noaptea, tipa in somn ca il durea urechea. Asta se poate constata daca apesi langa ureche. DAca urla inseamna ca e problema. Asa ca lasa prostiile cu dependenta si da-i copilului picaturi cateva zile de 3 ori pe zi (3-4 zile). Mie asa mi-a spus medicul.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -