Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cresa/gradinita in Germania


16 raspunsuri la acest subiect

#1
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 21:34

De amandoua ne intereseaza, daca se gaseste cineva dragut sa ne povesteasca cum e. Plus ca am mai auzit de "Eltern initiative", adica ceva de genul ca parintii organizeaza cresa, dar mai mult nu prea stiu...[?][?] Multumesc mult pt orice informatie! tina&andra mica

#2
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 00:46

O sa-ti spun ce stiu eu de la cele 2 amice de pe aici care si-au inscris copii la gradinita - adica vand ce-am cumparat![;)][:)] In primul rand se pare ca e foarte important sa-i inscrii cat mai devreme, sa fie pe lista, chiar daca la gradinita ii ia doar dupa 2 ani (a, de crese nu am auzit - Kindertagesstate se pare ca e tot gradinita dar cu program prelungit). E iar indicat sa inscrii copilul la mai multe gradinite o data. Nu conteaza ca sunt gradinite pe langa parohii de diverse religii - altele decat a noastra! :)Apropierea de casa e un factor luat in seama la analizarea dosarului (ca e cu interviuri la gradinita, tot dichisul[;)]). Fetele sunt multumite - copii au inceput din septembrie, platesc insa diferit (oricum taxa e in f-ctie de venit), iar acomodarea se face treptat (ambii copii au inceput cu 3 ore de stat acolo, acum au ajuns la 4 si din ianuarie or sa stea pana la 5), mamele au avut voie3 sa stea acolo in primele zile - ca sa le vina copiilor mai usor! Cam atat! Si eu vreau sa aflu mai multe despre situatia p-aici![:)]

#3
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 12:56

Multumesc mult, Ela, hai sa mai asteptam, poate mai vine cineva cu informatii pt noi.[:)][:)] Chestia cu inscrisul e buna, dar intrebarea e: stau eu inca 2 ani aici? Ca Andra are 7 luni, hai sa zicem ca dupa 1 an o dau la o cresa dar pana la gradinita mai este... Si daca ma mut cand ea are 2,5 ani, de ex...??? Asa, ar fi f convenabil ca am o gradinita catolica chiar peste strada de mine, dar... Visul meu e sa stau la casa, acum avem un apart. f fain, destul de mare, dar vreau la casaaaa!!!![:)][:)][:)] Mersi mult. Pupici. tina&andra mica

#4
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 13:43

tina, daniela a posta un subiect pe tema aceasta mai de mult.. in cateva cuvinte insa: intereseaza-te daca nu gasesti in zona krabbelstube, este ca o cresa, in mod normal primesc copii mai mari de un an si sunt private, deci se finanteaza singure, respectiv parintii platesc. aici exista o asemenea cresa cu program de 8 ore zilnic, inclusiv vinerea, au mic dejun si pranz, somn, joaca, etc. sunt numai 10 copii in grupa cu doi supraveghetori. inscrierea se face din timp pana se elibereaza un loc(se pare ca peste tot este la fel)si oarecum sunt favorizati copiii ai caror mame lucreza sau merg la cursuri. succes ari&celine

#5
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 15:03

Mersi mult, am sa caut si subiectul mai vechi. pupici. tina&andra mica

#6
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 15:10

am dat o cautare pe vechiul forum dupa "cresa, gradinita, germania" dar nu e nici un mesaj de-al danielei despre cresa/gradi in germ. Stii cumva cum se numeste? tina&andra mica

#7
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 15:26

gasesti subiectl la "parintii intreaba, parintii raspund" sub titlul " cresa...de la ce varsta?"-daniela costea. ari&celine

#8
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 15:50

gata, am gasit. Mersi mult. Suna interesant, ce sa zic, desi e cam scump daca nu are si mama servici...(de Krabbelstube e vorba). Am sa incep sa intreb prin vecini ca la anu' cam dupa ce face d-ra 1 an am si eu drept de munca si poate impac si capra mare si varza mica[:)] Acum mergem la Mutter-Kind-Gruppe amandoua si e tare fericita cand vede copilasi in jurul ei asa ca sigur i-ar place. Desi... fara mama langa ea, cine stie?? Multumesc inca o data. pupici. tina&andra mica

#9
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 18:01

fiindca mailurile mele nu mai ajung la tine, din motive obscure, iti raspund aici ce stiu eu despre gradile din germania; cresele sint putine si primesc copiii ai caror parinti lucreaza sau invata; politica germanilor nu e una de incurajare a femeii "lucratoare' deci; pentru copii de la 3 ani vei gasi gradi cu putin noroc, sint zone sau cartiere unde e mai aglomerat, noi am avut noroc; din cite am inteles nu conteaza totusi cind inscrii fiindca tot in ordinea virstei ii inscriu ; dac avrei sa stai linsitita du-te si inscrie pe andra la cite gradi vrei, nu e problema sa renunti apoi; cind te muti te inscrii si acolo si uite asa stai linsitita ....te vor mai suna ei sa te caute cind va fi vremea , sau te mai interesezi tu... unele gradi mai fac grupe pt pre-gradi o zi pe saptamina numai, cind poti lasa acolo copilul pina la prinz, dar dupa 2 ani... iris

#10
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 18:12

tina, pretul este doar orientativ, poate aveti noroc si gasiti ceva mai ieftin. oricum, cauta de acum, completeaza un formular de intentie in care specifici ca esti in cautare de job , etc., dureaza si este bine sa ai deja hartia depusa. cam asta este povestea si la noi, celine este topita dupa copii dar cum spuneai si tu, ramane de vazut cum va fi fara mami. bafta ari&celine


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -