Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intrebare pentru mamici...


22 raspunsuri la acest subiect

#11
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 22:59

Hei,Kika!ce faci,ai aparut??Cam tirziu la "apel"!![:D][:D]Ce-ti face voinicelu'?....[:X][:x] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#12
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 23:39

Kika ai aparut, stii chiar aseara ma intrebam pe unde esti si vroiam sa pun un mesaj sa intreb de tine [:p] hihihi ... telepatia asta ... Pai cu baia : Sarei, prima data i-au facut baita la spital, la vreo doua ore dupa ce s-a nascut si ne-au mutat in salonul de mama si copil; chiar imi aduc aminte fata sotului, ca tot timpul a stat cu gura cascata la asistenta care-i facea baie, ce "stapina pe situatie" parea [:D]... si de-atunci i-am facut baita in fiecare zi, dar eram atenta la buric, oricum ei nu i-a cazut buricul pina pe la 5 saptamini, ce era sa fac, sa tin copilul nespalat atita timp [?] Cu iesitul afara, pai prima data a fost cind am iesit din spital, masina a fost parcata la vreo 10 minute de mers pe jos si eu chiar simteam ca am nevoie de putin aer proaspat [:)] ... Apoi, aici e obiceiul cu "baby shower", care se face inainte de a veni bebicul si unde se aduna toata familia si prietenii si iti dau multe cadouri si bani pentru bebic, ei ptr ca Sara a aterizat mai devreme eu am avut "baby shower" dupa ... deci miercuri am iesit din spital si duminica socrul meu a organizat "baby shower" la el acasa ... m-a surprins foarte tare faptul ca in comparatie cu RO, unde oricine vine sa vada bebicul, il ia in brate, il mai si pupa samd... stiti voi tot tacimul... ei bine aici, toata lumea se uita la Sara de la "distanta", adica toti au "pastrat distanta", se aplecau deasupra cosuletului, dar cu "masura", si cumnatele mele mi-au cerut voie daca pot sa o ia pe Sara in brate si cind au luat-o, nici macar nu respirau pe fetisoara ei!!! De scos la plimbare in carucior, am scos-o la 9 zile, era o zi de februarie, nu prea frig, soare si pot sa spun ca ne-am simtit foarte bine. Singura data cind n-o scoteam afara, si asta e valabil si acum, e cind bate vintul sau ploua torential, ca geruri, pe aici nu sunt ...

#13
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 09:16

Eu am facut baie bb-ilor dupa ce le-a cazut buricul.Ma refer la baie in cadita. In rest,din primele zile la spital tineam bebelusul de subtiori cu funduletul in sus si la robinet cu putina apa i-i spalam avind grija sa nu ajunga apa la buric... Cit despre iesitul afara,am intirziat un pic.Eu am nascut pe 3 Aprilie si i-am scos la sfirsitul lunii... Love you all... THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS

#14
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 10:08

Si eu i-am facut Mariutei baie dupa ce i-a cazut buricul, iar pina la doua luni nu i-am facut baie decit cu plante, o zi fierbeam in apa galbenele, apoi tarite, si tei, mai multe plante, dar nu le mai stiu pe toate. Daca vrei revin cu amanunte. Le pui in tifon cind fierbi apa de baie. La fel ca Theodora am spalat-o la fundulet inca din maternitate. De scos afara e bine atunci ind nu este vint, si cam de la 1 luna in sus. Sanatate si succes. vinv

#15
Doina

Doina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 12:07

la spital i-au facut baie imedia dupa nastere si a doua zi dupa nastere am asistat si eu la baita iar de a treia zi am inceput sa-i fac baie singura si de atunci facem zilnic baita[:)] afara am scos-o dupa 2 saptamini parca pt ca mi se parea cam racoare pt ea Doina&Carlita-iubita

#16
heron

heron
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 15:05

Buna, Si eu i-am facut baie a 2-a zi dupa nastere (fiindca in prima zi nu m-am tinut pe picioare deoarece pierdusem mult singe). In timpul baii oricum trebuie sa tii bebelusul rezemat pe bratul tau, deci totul este sa ai grija sa nu stea buricutul in apa prea mult. Baietelul meu este nascut in Ianuarie si de aceea nu l-am scos afara inainte de a avea 3 saptamini. Numai bine. Liliana[:)]

#17
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 15:29

Eu cu mina mea, le-am facut baie din prima zi in care am venit acasa, dar in spital, la Municipal adica, le-a facut baita de a 2-a zi, deci aveau buricelul. Dupa baie tamponezi usor buricelul cu spirt si usuci bine locul, tot prin tamponare cu o compresa sterila. Pe fetita, care e nascuta in noiembrie am scos-o afara la 3 saptamini, da' erau in jur de 0 grade la prinz. Pe baietel l-am scos la 10 zile, el fiind in iulie nascut, era f cald.

#18
Laura T

Laura T

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 472 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 15:59

Baita generala le-am facut in ziua cand le-a cazut buricul (asa a zis pediatra), iar afara le-am scos de pe la 10-15 zile (ambele sunt nascute primavara), in prima zi 10 min, apoi 20 min., apoi 1/2 ora, apoi oricat...

#19
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 17:18

Si eu cred ca este bine sa-i faci baita cat mai repede iar cu scosul afara este bine sa alegi o zi fara vant si fara ploaie. dana

#20
Delia

Delia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 20:18

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri si va doresc la toate bebei sanatosi si fericiti!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -