Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intrebare pentru mamici...


22 raspunsuri la acest subiect

#1
Delia

Delia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 14:30

As dori sa va intreb pe voi care deja aveti bebei cand ati facut prima oara baie la copil, in sensul ca are importanta sau nu daca a cazut buricul? Cum ati procedat? O alta intrebare pentru mamicile cu copii nascuti pe frigulet: cand i-ati scos prima oara afara (dupa cat timp de la nastere) si cat timp? Multumesc mult!

#2
ralucab

ralucab
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 16:12

Da, eu am asteptat sa-i cada buricul. Asa mi-a spus doctorul ca e mai bine.Mai mult de 1 saptamana nu dureaza oricum.Ii puneam baneocin pudra pana sa-i cada. De scos afara, cred ca e bine din prima zi, insa cate putin(incepi cu 10 minute, si ...tot asa). La temperaturi f. scazute nu-i bine sa-l scoti(asta cand simti ca ti se lipesc narile de frig...) R

#3
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 16:36

Buna Delia,sa stii ca la noi in Franta le face baie bebelusilor de a doua zi dupa ce se nasc ,la o zi deci si cum mamica incepe si ea sa poata sa mearga a treia zi de exemplu te intreaba daca vrei tu sa-i faci baie,prima zi doar te uiti a doua zi poti s-o faci si tu ,supravegheata insa ,baia are doua locuri(vreau sa spun camera)doua mamici pot sa-i faca baie bebelusului in acelas timp,insa moasa este tot timpul intre ele ,le face baie normal ca la toti bebelusi iar cinnd termina baia sterg incet cu pansament steril pe linga buric si tamponeaza toata zona ca sa absoarba umiditatea iar apoi i-i picura un pic de substanta rosie ,nu mai stiu cum se numeste ,exista si la noi cred in farmacii un fel de septic,apoi i-i pun pansamentul cu leocoplast pina la baia de a doua zi ,nu e mare diferenta,cred insa ca la noi se evita spalarea pina la caderea buricului caci asa esti mai sigura ca buricul este ferit de infectii,dar oricum si la noi stiu ca se schimba pansamentul in fiecare zi ,si cred ca e mai bine asa mai ales ca la noi iarna este mult mai frig ,clima mult mai aspra iarna vreau sa spun ,tu fa cum te indeamna pe tine inima de mamica ,bine este oricum ai face,te sarut si-ti doresc un bebita sanatos si cuminte,cuminte ,Aurelia[:I][:I][:I]

#4
cami1977

cami1977
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 17:11

Noi i-am facut baie dupa ce i-a cazut buricul, care la noi din pacate a durat ceva mai mult, dar pentru ca doctorita a spus sa nu-i facem numai dupa am ascultat. Afara nu am scos-o imediat deoarece am nascut in 6 decembrie si cand am venit era foarte frig dar am fost cu ochii pe termometrul de afara si cand era intre -5 si -10 am scos-o tot cate 10 min. Abia pe la sfarsirul lui februarie am scos-o afara cu caruciorul. Bafta multa![:)] Camelia si Nicolaida

#5
Camelia

Camelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 18:55

Noi baie i-am facut doar dupa ce i-a cazut buricul. Teodora s-a nascut in 12 februarie si am inceput sa o scoatem afara doar la inceputul lui martie.

#6
danac

danac
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 19:06

Pana i-a cazut buricul nu i-am facut baie in adevaratul sens al cuvantului adica in cadita.Am spalat-o asa cu un prosopel inmuiat in apa.Iar de iesit afara cred am iesit dupa vreo cateva saptamani dar numai cate 10 minute la inceput.Era tot frig[:)]

#7
oLo

oLo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 20:06

baita am facut chiar a doua zi de la nastere. Cica baita ajuta sa cada cordonul mai usor. La maternitate a facut baita odata la doua zile iar acasa in fiecare zi. Cat despre scos afara, Emma s-a nascut pa 12 ianuarie, un ger de crapau pietrele (ma rog, nu-i chiar gerul din Ro). A iesit prima oara in ziua in care ne-am intors acasa de la maternitate(5 zile dupa nastere). Si dupa aceea cam la o saptamana, zilnic. Era frig, dar uscat (in regiunea pariziana nu exista zapada iarna, cel mult ploaie) Urmatorul se naste la vara. deci o sa fie cald si bine [;)] [oLo]

#8
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 21:40

Noi am avut un fel de sezlong pe care il puneam in cadita si in felul asta i-am putut face baie din primele zile, pt ca statea cu buricul afara. Apoi, chiar daca se uda, schimbam pansamentul, stergeam de jur imprejur cu alcool si dadeam cu ceva, nu mai stiu ce dar iti spune in maternitate, si gata treaba. Sanatate la amandoi. tina&andra mica

#9
kika

kika
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 21:46

Noi am facut baietelului baita de la bun inceput cu buric cu tot, apoi stergeam buricutul cu alcool si il bandajam curat. Afara la plimbare am kika

#10
kika

kika
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 21:48

da... se vede ca sint incepatoare in noul sistem... deci am iesit la plimbarica abia in saptamina a treia, pentru ca s-a nascut in februarie si era extrem de frig si in afara de asta nici eu nu eram prea in putere. kika


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -