Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gravide la servici


10 raspunsuri la acest subiect

#1
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 14:36

As vrea sa aduc in atentie o problema delicata: cum ne afecteaza sarcina relatiile de servici.
Mie mi s-a intamplat ca n-am mai putut sa ma concentrez pe problemele de serviciu si ca urmare cred ca le-am facut o viata amara colegilor mei. Si totusi, acum realizez acest aspect: nu erau saracii obligati sa suporte hachitele si toanele mele, dar nu eram constienta si nici n-a fost nimeni care sa ma trezeasca la realitate.
Semne de alarma: cand vedeti ca colegii incep sa se abtina tot mai greu de la a va da replica, cred ca ati intins coarda prea mult .
-plecati tot mai des la analize....[:(]
-va impuneti punctele de vedere prin ton ridicat si nu acceptati sa va dea nimeni replica...
....mai completati si voi, cele care ati trecut prin asa ceva ([;)]).
Imagine postata

#2
Alehandra

Alehandra
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 16:00

Gravida la servici fostam de mult .Eu nu am avut probleme (greturi, toane etc) decat in prima saptamana de sarcina si gata. La servici am continuat sa merg pana la 8 luni si as mai fi mers daca nu mi se reprosa ca nu mai dau randament.Lucrez la birou in fata unui calculator si nu mai puteam suporta pozitia asta toata ziua, ma plimbam mult, imi oboseau ochii repede iarasi ma plimbam , mancam des... si uite asa se spunea ca aveam prea multa pauza. dar a trecut , cand Alexandra a implinit 1 an (pe 23 Octombrie facem 2 ani) mi-am reluat activitatea si totul e cum nu se poate mai bine deocamdata. Sanatate si sa auzim numai de bine suntem intr-una

#3
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 16:19

Alehandra, ma bucur ca a fost o perioada fara probleme pentru tine. Ceea ce am incercat eu lansand subiectul asta era sa trag un semnal de alarma viitoarelor mamici asupra faptului ca schimbarile (fericite) prin care ele trec in perioada de graviditate ii poate afecta intr-un mod mai putin fericit pe colegii de birou. De asta am apelat la experienta mamicilor....

#4
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 16:37

Eu sunt "gravida la birou". Dar mi se pare ca nu am toane, ci dimpotriva ma straduiesc sa mai mediez toanele altora. Ce e diferit este faptul ca mi-am innebunit colegele cu combinatiile de mancaruri. Mai ales ca si ele sunt mari pofticioase. Asta ar fi partea amuzanta. Partea neamuzanta este ca ma doare spatele de intepenesc, asa ca jumatatea mea presteaza masaje din greu seara. Si, ciudat, starea mea a dezvoltat putin latura sensibila si grijulie a moroconosilor mei colegi. Lucrez si in domeniul IT, asa ca barbatii din domeniu nu sunt cei mai sensibili. Dar uite ca se poate... Sigur ca poate nu e relevant, mai ales ca eu sunt abia la jumatatea sarcinii. Cu drag, Elena

#5
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 16:50

Eu sunt de parere ca-i mai bine la servici, ai o ocupatie. Spun asta, poate si pentru ca eu am stat acasa toata sarcina, fiind in somaj. Si credeti-ma ca nu a fost deloc placut. Asa, la servici, mai schimbi o vorba, mai uiti de greturi, de dureri de spate (in ultimul trimestru de sarcina). Eu imi faceam tot felul de ganduri, de griji, aveam momente cand eram intr-o stare tare proasta. Mi-as fi dorit mult de tot sa merg undeva in fiecare zi, sa am o ocupatie, sa uit de starea de rau.

#6
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 16:52

Cititi si "Tocmai ai aflat ca esti insarcinata... " de pe acest site. Ortansa-de 2x mamica

#7
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 16:53

Cititi si "Tocmai ai aflat ca esti insarcinata... " de pe acest site. In caz ca nu l-ati citit...deja[8D] Ortansa-de 2x mamica

#8
iuliacm

iuliacm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 17:34

In ultima parte a sarcinii mi-am cam stresat colegii. Imi sarea tandara din te miri ce, nu prea-mi statea capul la treburile de servici, nu-mi gaseam locul pe scaun. E explicabil pentru ca ma miscam mai greu, aveam arsuri, Alexandru facea "biciclete" la mine-n burta.... Barbatii ma suportau mai greu, mai ales unii erau necasatoriti iar ceilalti nu aveau copii!

#9
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 20:14

Mai eu sunt o draguta la servici, si uite ca desi sunt in conced, vineri seara la 7 sunt tot la servici ca aveam ceva urgent de rezolvat. Cu intelegere din partea ambelor parti se poate rezolva. Iar pana acum singurul lucru de care am fost acuzata e ca le-am mancat bomboanele de protocol (niste bomboane cu numele firmei)[:p], da nu era sa le las sa se invecheasca de aiurea pe acolo si sa se intoxice sarmanii clienti[:D]. Oricum cand am venit eu pe Forum am citit un mesaj despre "toanele femeii insarcinate la servici" si mi-a ramas in minte. M-am straduit sa evit tot ce scria acolo si se pare ca am reusit. Uite de asta va iubesc ca am numai de invatat de la voi! Pupici, Marina si Sutuletz

#10
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 20:29

Si eu fac parte tot din categoria asta, dar pot spune ca n-am avut accese de nici un fel....[;)], chiar cred ca am fost mult mai calma decat cum eram inainte....e si mediul de asa natura...iar barbatii aici (care au experienta pe viu a nasterii sotiilor...si nu din auzite) sunt foarte draguti si chiar iti mai impartasesc din experienta lor, cum e cu epidurala, etc....sincer nu mi-as fi imaginat barbatii atat de sfatosi in domeniu, rabdatori si zambitori....ma bucur ca asa a fost sa fie....Toate cele bune, Cristina


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -