Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

de la ce varsta e bine sa aiba bona?


23 raspunsuri la acest subiect

#1
florina

florina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 12:09

Buna! Ma tot gandesc daca sa ii iau sau nu lui Tudor o bona. Are 5 luni acum si deja are nevoie de tot timpul si atentia mea...insa, nu stiu, parca n-as vrea sa aduc o persoana straina in casa. Si e prea mic de cresa. Voi cum v-ati descurcat pana pe la 1 an? Si ar mai fi un alt aspect...si anume ca sunt mult prea...egoista...si nu vreau sa impart cu o persoana straina zambetele si chiuiturile si primul pas, primul cuvant...le "vanez" cu nerabdare... Dar... daca nu-i iau bona de mic, oare o sa imi fie mai greu, mai tarziu, cand va trebui sa-l las cu alte persoane? Trebuie sa-i obisnuim de mici cu persoane straine (exclusiv familia)?... Uff... E bine sau nu e bine, pentru dezvoltarea lui, sa aiba o bona? Ma gandesc ca eu n-am avut...dar am fost la cresa de la 6 luni, si parca nici asa nu-i bine... Mi-e teama ca nu voi face fata, ca nu voi reusi sa ii prepar tot felul de mancaruri si sa stau si cu el in acelasi timp...

#2
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 12:27

heh florina, la mine a fo mai simplu. Cand avea Alex 4 luni m-a kemat shefu la serviciu. So...nam avut timp sam fac prea multe probleme de conshtiintza. I-am gasit repede tantika, cu care se intelege de minune si eu ....la muncaaaaaaaa!!!!! Alex nare probleme cu persoanele straine. Iar daca o sa mai stau mult peste program o sa se ntrebe la un mom dat.......cineo fi si blonda asta care se tot fatzaie pacia? Luizax

#3
danab

danab
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 13:45

Draga Florina, Ma scuzi te rog ca ma abat de la subiectul mesajului tau de acum dar imi poti spune si mie cum ai rezolvat pana la urma problema urechiuselor baietelului tau? Iti multumesc,Dana

#4
miruna

miruna
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 14:05

Haideti sa va povestesc si eu prin ce am trecut cu bonele. Prima am adus-o cand avea bb 3 luni si dupa trei zile a trimis-o sotul meu acasa ca mirosea urat si nu se spala.A doua a stat doua luni si n-am mai tinut-o ca nu mai voia sa stea sambata si duminica . A treia a stat tot doua luni pentru ca si-a gasit un prieten si statea prea mult fara el. A patra dupa ce a stat o saptamana mi-a zis ca are SIDA si EPILEPSIE si ca daca nu o duc in seara aia acasa se arunca de la etaj( statea la 100 km distanta ). Am trecut prin momente groaznice si am zis ca nu mai imi trebuie bona , dar acum sunt la a cincea .O am de patru zile si e curata , are grija de el , dar a acceptat-o greu de tot pentru ca e mare si a fost obisnuit numai cu mine. Daca ai norocul sa gasesti o fata buna e bine sa se obisnuiasca cu ea de la varsta asta.

#5
florina

florina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 01:56

:) lol. Deci esti blonda. :P Am mai aflat ceva despre tine. :) Chiar, ce-ai facut cu amicul nostru Iorgovan? Sa stii ca nu ti-am tinut pumnii, dar mi-am amintit de suferintza ta...sper ca nu e boala lunga si ca ai scapat...:) Da...nu stiu, am procese de constiintza, pt ca ma incapatanez sa fiu o mama cat mai ... potrivita...dar azi, chiar dupa acest mesaj, la cateva ore, mi-a cazut din pat...pentru prima oara, odorul meu a atins covorul de la o distantza nu chiar mare...dar apreciabila... si ma gandesc ca asta-i semnul, am facut-o lata, nu-s in stare sa ii port doar eu de grija. :( Pana azi n-am stiut ce gust amar poate avea esecul. Am esuat eu in multe, dar asta doare cu adevarat. M-a tot advertizat bunica lui ca o sa-mi cada, ca toti copii cad...si eu spuneam ca al meu "niciodata" cat sunt eu langa el...si uite ca... Asta e. :)... Ce varsta are tantii? Banuiesc ca tot "apreciabila", pt ca cele tinere... ai vazut... isi fac prieteni, vor la mama sau amenintza ca sar de la balcon... la mine s-ar umple de noroi. LOL
quote:
Originally posted by Luizax
heh florina, la mine a fo mai simplu. Cand avea Alex 4 luni m-a kemat shefu la serviciu. So...nam avut timp sam fac prea multe probleme de conshtiintza. I-am gasit repede tantika, cu care se intelege de minune si eu ....la muncaaaaaaaa!!!!! Alex nare probleme cu persoanele straine. Iar daca o sa mai stau mult peste program o sa se ntrebe la un mom dat.......cineo fi si blonda asta care se tot fatzaie pacia? Luizax


#6
florina

florina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 02:02

Buna Dana, Uite ca ... inca nu s-a rezolvat. :( Inca ii miros urechiusele dupa ce ii fac baie. incerc sa i le curat cat mai des si cat mai bine..dar inca nu stiu ce se intampla exact si nici nu pot sa-l duc la doctor dupa baitza... Am fost recent la un pediatru destul de bun, cu o lista intreaga de probleme, dar e ca un facut, tot timpul uit sa intreb ceva si ... de data asta am uitat de urechiuse. Dar cand aflu ceva, te anunt negresit. Ai si tu doua urechiuse urat mirositoare? :( Ale noastre miros doar dupa baitza...si mirosul trece pana dimineatza. Dr de familie mi-a promis ca-mi recomanda un dr. ORL-ist bun, daca nu-i trece...si nu i-a trecut, asa ca sper sa aflu cat mai multe cat de curand (saptamana viitoare merg la controlul de 5 luni) Multa sanatate. Si urechiuse...nemirositoare. :) Florina & bb Tudor
quote:
Originally posted by danab
Draga Florina, Ma scuzi te rog ca ma abat de la subiectul mesajului tau de acum dar imi poti spune si mie cum ai rezolvat pana la urma problema urechiuselor baietelului tau? Iti multumesc,Dana


#7
florina

florina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 02:09

uite de-asta nu ma grabesc eu sa caut bona...pt ca plina de defecte cum sunt, sunt convinsa ca saraca bona, oricat de curata si desteapta si sensibila ar fi, tot m-ar nemultumi cu ceva... Nu e nimeni perfect, iar cand e vorba de oamenii pe care ii vrei langa copilul tau, sau mai exact de cei pe care nu-i vrei... e normal sa fii cat mai exigent. Doamne, dar stiu ca ai avut ghinion, nu gluma. Dupa faza cu SIDA, eu renuntam definitiv. Chiar, ai aflat, tipa vorbea serios sau era doar prost dispusa in acea seara? Mult succes cu noua bona. Oricum, deja ai trecut prin tot ce era mai rau, asa ca nu poate fi decat mai bine. :)
quote:
Originally posted by miruna
Haideti sa va povestesc si eu prin ce am trecut cu bonele. Prima am adus-o cand avea bb 3 luni si dupa trei zile a trimis-o sotul meu acasa ca mirosea urat si nu se spala.A doua a stat doua luni si n-am mai tinut-o ca nu mai voia sa stea sambata si duminica . A treia a stat tot doua luni pentru ca si-a gasit un prieten si statea prea mult fara el. A patra dupa ce a stat o saptamana mi-a zis ca are SIDA si EPILEPSIE si ca daca nu o duc in seara aia acasa se arunca de la etaj( statea la 100 km distanta ). Am trecut prin momente groaznice si am zis ca nu mai imi trebuie bona , dar acum sunt la a cincea .O am de patru zile si e curata , are grija de el , dar a acceptat-o greu de tot pentru ca e mare si a fost obisnuit numai cu mine. Daca ai norocul sa gasesti o fata buna e bine sa se obisnuiasca cu ea de la varsta asta.


#8
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 10:01

uraaaaa....pe amiku iorgovan tatiku constitutiei lam spart cu definitiile..mama lui!!!!! So ........am trecut anu patruuuuuuuu. p ip ip URA!....mai am un pik si termin shio sa fiu mandra posesoare a doo diplume de faculta (biologie - pa care deja o am) si drept, hihihih. A........3 diplome...ca facui si master in embriologia plantelor. Da' promit ca dupa ce termen dpretu ma potolesk...gata cu atata invatzat!!!! Mercic pt. BAFTA (si ca nu miai tinut pumnii) hihihihi. Pupici !!! Luizax

#9
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 10:39

tantika are 62 de ani dar nui dai mai mult de 52 asha de vioaie sintreaga la minte e. e tare harnica si tine la alex. Cu cazutu stai calma (adica calma calma da cu okii pe bebe ca pe butelie) . Alex a fost aruncat de langa mine din makina cu capu sub banketa din fatza in sinele alea de fier, la o frana brusca, nam putut sal prind, 3 cucuie, taiat pe frunte curs sange, etc. Dar sa termenta cu bine...........huh! asta a fost prima si singura lui cazatura..deocamdata. orcum st cu okii pe el!!!!!!! Luizax

#10
florina

florina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 13:47

ups, urata cazatura! cat avea? Ieri m-am dus prin parcul din cartier si mi-am plans prostia, cum ca mi-a plonjat bebe pe covor...nu de alta, dar arata putin mai rosu pe o parte si ma gandeam ca or sa creada ca il bat...:P... si am ascultat numai povesti horor cu cazut in cap pe gresie si accidente asemanatoare cu cel al lui Alex, in masina, stopuri, frane... nimic mai rau decat sa-i vezi plangand din vina ta. :(... Dar azi e vesel si vioi, nu mai are nici un semn, nu a patit nimic...insa m-am invatat minte, sunt cu ochii pe el ca pe butelie, vorba ta.:) FELICITARI pt adm-iv!!! Toata stima si tot respectul! N-am intalnit carte mai plictisitoare ca a lui. Ma adoarme instant! :P Eu n-am facut adm-ivul cu el dar am dat licentza dupa cartea lui...si l-am bodoganit la greu. Dar gata, a trecut. :) Mai ai un an si dai si tu licentza, nu? Cat despre bona...sa-ti traiasca. Si sa te bucuri in continuare de pretziosul ei ajutor. Eu am retzineri, ma mai gandesc...


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -