Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Homosexualitatea


11 raspunsuri la acest subiect

#1
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 10:43

Fetelor deschid acest subiect ca urmare a subiectului Ralucai "intrebari", care pe mine m-a pus serios pe ginduri...si mai ales ca Adela facuse o gluma acolo: _"numa fata sa nu fie"_ [^] Intrebarea mea : ce o sa ziceti mamicilor de acum, cind peste 15-20 de ani va vine feciorul sau fata la usa cu unul/una de acelasi sex si va zice "mama iti prezint viitorul/viitoarea mea..." [?][?][?] Ca eu nu stiu ce o sa zic, probabil o sa dau in apoplexie [xx(]. Zau ca tot am stat si m-am gindit ... ba am mai discutat si cu sotul ... am facut si haz de necaz, adica ziceam ca cine stie , poate pina atunci va fi foarte normal sa fii gay si poate anormal sa se casatoreasca o femeie cu un barbat ... sau Doamne fereste cum zicea una din fete, o fi moda sa ai doi/ doua parteneri/e [V] ... Si ce ma innebuneste cel mai tare e ca nimeni in lumea asta nu se streseaza sa afle cum se poate combate homosexualitatea, ce trebuie sa faca parintii, profesorii, societatea [?][?][?] Toata lumea o trateaza ca pe ceva normal ... intr-adevar e o realitate ... dar e normala? Voi ce ziceti? Ca eu m-am saturat sa tot vad la tv emisiuni cu si despre gay, sa aud sau sa citesc despre VIP care sunt gay, adopta copii ... Doamne, asta chiar ca ma scoate din sarite ... Nebuna aia de Rosie oDonnel e gay, si ea cu gagica-sa au adoptat trei copii si cica ele ii cresc normal [}:)][}:)][}:)]... Rosie e Daddy si aialalta e Mommy [}:)] Si totusi, voi ce credeti ca ar trebui sa facem noi ca parinti, cum ne educam odraslele? Eu deocamdata am o mare dilema ... In nici intr-un caz nu o sa folosesc metoda "interzisului" , stim unde duce intotdeauna "fructul oprit" ... Ma gindesc ca probabil am sa incerc sa o invat pe Sara sa faca diferenta si sa stie care sunt consecintele, dintre bine si rau, civilizat si necivilizat, normal si anormal, sa ii explic ce asteptam noi parintii si societatea de la ea, dar de fiecare data am sa o las sa aleaga singura. Deocamdata atita am in minte. Astept comentariile si sugestiile voastre [:)].

#2
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 10:57

Atata timp cat copilu' e fericit ..... asta e. Si ma gandesc ca cu cat te zbati mai tare sa "combati" ceva...cu atat o ste pokneasca probleman kap. Nu s-a descoperit inka ce determina homosexualitatea so ........ Luizax

#3
alma

alma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 13:27

Homosexualitatea nu se poate trata, pentru simplul fapt ca nu e o boala, e o stare de fapt. Atunci cand un barbat nu se simte bine cu o femeie, dar e in "al 9-lea cer" cu un alt barbat, inseamna ca e gay sau, eventual, bisexual. La fel si la femei. In consecinta, nu prea avem ce face daca in viitor copiii nostri vor avea astfel de orientari. Poate doar sa ii indemnam sa aiba o relatie normala (daca nu au avut-o pana atunci) ca sa-si dea seama daca intr-adevar nu se poate. In rest, Dumnezeu cu mila! Nu ne ramane decat sa speram ca odorasele noastre sunt normale din punct de vedere sexual (pana la urma ce e normalitatea?)

#4
Violeta

Violeta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 13:33

La editura Humanitas gasesti o carte (2 volume), a lui CRISTIAN ANDREI - "Lectii particulare"- Cum sa-ti traiesti primii ani de viata sexuala. Si eu mi-am pus intrebarile care te framanta pe tine si chiar am facut comanda la aceasta carte. O astept deocamdata. Violeta

#5
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 15:04

Dificila intrebare ai pus,Sofie!Nici n-am vrut sa ma gindesc la eventualitatea asta [:(]...Daca mi s-ar intimpla mie nu stiu cum as reactiona;probabil nici foarte bine,nici foarte rau,dar in nici un caz n-o sa-mi reneg copilul cum de multe ori am vazut ca se intimpla. Problema e ca fenomenul e-n deplina dezvoltare si...legalizare si copiii nostri au de trecut pragul psihologic al adolescentei, cu teribilismul, incapatinarea, starile de revolta specifice si cine mai stie ce... Ideal e sa reusim sa ne facem din copiii nostri buni prieteni si sa le cistigam increderea,sa-i invatam cum sa deosebeasca binele de rau si normalul de falsa normalitate creeata de societate si-ar mai fi muulte de spus.Insa ideealul e greu de atins si fiecare dintre noi vom fi supusi surprizelor.Nu ne ramine decit sa ne calim sufleteste si sa avem incredere in copii nostri... Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#6
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 16:29

Sofie, N-ai ce sa-i explici fetitei dintr-un dsingur motiv....homosexualitatea este EREDITARA....deci daca te nasti cu ea nu ai cum s-o combati....acum ramane de vazut.... Cristina

#7
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 16:44

Exista homosexuali innascuti si homosexuali "fabricati". Daca este sa vorbim de ultimul caz, eu cred ca s-au transformat in homo din lipsa de altceva (sau de ocupatie, mai pe romaneste). Au facut tot ce le-a trecut prin minte si nu mai au altceva de facut. Pai uitati-va la unele "pesonalitati" din diverse domenii. Sunt bisexuali sau au devenit homo, dupa ce o buna perioada de timp au fost ... normali ( vorba Almei, ce este normalitatea[?]). Eu cred ca un homo "de la mama lui" nu s-ar apropia niciodata de sexul opus. Deci, mie mi-e frica de aceasta ultima categorie! Sper sa-mi dea Domnul suficienta minte sa fiu capabila sa-mi educ copilul in sensul ... normalitatii! Si n-au decat sa zica ce-or zice aparatorii "drepturilor" omului ca eu tot am sa-i induc incet, incet Sanzienei ideea ca sunt scarbosi![V] Cristina&Sanziana

#8
Floare de Colt

Floare de Colt
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 17:00

Draga Sofie, dificil subiect ai postat. Pe mine ma sperie foarte tare si ma intriga deoarece se tinde sa fie considerata(homosexualitatea) un lucru normal!!!??? In stagiul trecut la cursul de olandeza am avut un coleg din Indonezia care a renuntat la curs pentru ca s-a indragostit si s-a casatorit cu... un olandez. Acum am un coleg din SUA care mi-a spus ca el nu are de gand sa se mai intoarca in tara lui ca ii place aici, toata lumea este draguta si ca s-a casatorit de curand. Eu m-am grabit cu felicitarile si l-am intrebat daca ea este de aici si mi-a spus ca este din Olanda, dar este un el. Poate sunt eu mai ciudata, dar nu pot sa accept aceste lucruri. Nici macar nu stiu cum sa ma comport, pentru ca nici indiferenta nu pot sa fiu. Ma dezarmeaza faptul ca, copii nostrii vor creste in aceasta lume "stramba" si ca noi va trebui sa infruntam alte temeri mult mai mari decat le-au avut parintii nostri cand eram noi copii si nu stiu cat de pregatiti suntem. Oricum fetele au dreptate in privinta faptului ca este important cum ne crestem si cum ne educam copiii si de atitudinea pe care noi ii ajutam sa si-o formeze in aceasta privita. Va pup cu drag, Camelia

#9
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 20:04

Eu nu stiu ce sa spun... Doamne fereste! Nicoleta.

#10
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 13:25

in vara am reintilnit un coleg de scoala despre care la vremea aceea, clasa a a10-11- a mai in gluma mai in serios ziceam noi ca ar fi homo; dupa revolutie a plecat din tara si acum stim sigur ca aveam dreptate pe atunci...are un partener, are probleme cu vizita parintilor la el, unde sa duca partenerul..??? dar e la fel de ok , simpatic cum era pe vremuri, chiar ne-am amuzat cu amintirile noastre si chiar i-am invitat la noi cind or avea drum in germania; acum mai rid cu sotul meu, ce-o sa facem noi cu acesti gay musafiri? pai ce facem si cu altii, stam la masa, povestim....cu siguranta sint oameni care au anumite probleme dar sint oameni si cit timp se comporta civilizat , ce-am avea cu ei? acest coleg al meu a avut parte de aceeasi educatie cu a noastra dar ceva l-a facut sa fie altfel, nu vad ce rost are sa ne mai intrebam ce; anatomic sau fiziologic ceva e altfel la acesti oameni si eu ma bucur ca acum vremile sint mai bune pt ei; m-am gindit si eu cum ar fi daca una din fetele mele ma va anunta cindva ca se marita cu o colega ce-am sa zic...pai am sa vad eu atunci....dar cred ca e ceva ce nu poti impiedica daca totul decurge normal in educatia unui copil si totusi se ajunge la asa ceva; daca e sa fie asta e iris


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -