Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce avem copii ?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
rosa

rosa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 01 octombrie 2002 - 23:37

Am o problema pe care nu am cu cine sa o discut si pentru ca va urmaresc de multa vreme, uite ca am prins curaj sa va cer parerea. Nu vreau sa lungesc povestea prea mult, nici sa intru in toate detaliile, asa pe scurt tema este: Imaginati-va o mama de baiat mare, insurat si cu copii la rindul lui, singur la parinti[;)], care se instaleaza in casa fiului sub pretextul ingrijirii nepotilor. Toate bune si frumoase, in limita posibilitatilor, pina la un moment dat cind declara ca nu mai vrea sa plece cu una cu doua pentru ca trebuie sa-si recupereze investitia pe care a facut-o in fiul sau. Evident spirituala si mai ales materiala. Daca voi ajunge vreodata sa gindesc asa, atunci voi sti ca am o problema [V]Astept parerile voastre cu mare interes. rosa Timpul le rezolva pe toate

#2
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 01 octombrie 2002 - 23:45

INVESTITIA ei e o persoana,nu e un obiect !!![}:)][}:)][}:)] Daca atunci cind cresc vom cere copiilor sa ne plateasca pentru tot ce le-am dat,atunci nu sintem mame... MAMA inseamna SACRIFICIU,inseamna SA DAI FARA SA CERI INAPOI,sa te doara pe tine daca asta face pe copilul tau sa fie bine... Trebuie sa discuti cu sotul tau... Cu el te-ai casatorit,nu cu mama lui...[:(!][:(!][:(!] M-am infuriat[:0][:0][:0] BINE AI VENIT[:X][:X][:X] Love you all... THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS

#3
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 01 octombrie 2002 - 23:57

Rosa, si eu zic acum ca tine![^] Dar cand mi-aduc aminte ce urat am facut acum vreo cateva luni, cand fratele meu (care-i mai mic cu vreo 6 ani) si-a gasit "jumatatea".... Mi-am imaginat cum as fi facut daca era vorba de copilul meu![:p] Dar vezi, soacra in chestiune vede lucrurile numai din pdv-ul ei egoist - copilul e investitia multipla, care acum tre´sa-i aduce beneficii! Asa sper sa ma salveze, ca nu-mi vad progeniturile la modul asta![:D] Ca, daca Doamne fereste, ajungem sa gandim asa, stai tu linistita, nu ne vom mai da seama, deci nu vom stii ca avem o problema! Subtil, nu-i asa? [:D][:D][:D]

#4
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 00:34

Facem copii ca sa-i iubim neconditionat. In nici un caz nu m-as gandi la ei ca la o investitie care trebuie recuperata. Dumnezeule suntem totusi oameni. Si daca tu esti in situatia aia fa-i repede bagajele soacrei. marina

#5
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 07:10

Hmmm!asta-i de neimaginat!Sigur e mama barbatului in cauza [?][?] Mie imi miroase mai mult a santaj ca sa nu plece, gindindu-se ca pretentzia ei nu pote fi indeplinita...Asha ceva trebuie smuls din radacina!Eu ash incerca sa-i dau ce cere si nu i-as mai prinde piciorusul prin preajma;doar itzi platesti datoriile si-o "concediezi",nu?? Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#6
ralucab

ralucab
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 09:54

Ce investitie?!!!! E copilul ei, pentru numele lui Dumnezeu!E un DAR pe care l-a primit de undeva, de sus, si nu multora le e dat sa primeasca asa daruri frumoase. Si apoi, are dreptate Theodora... Alina&Raluca

#7
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 11:07

pfuuuui..mai cunoastem...din päcate[:(!] mai cunoastem o pereche de bunici care au cerut 1.400 de dolari (acum 3 ani) cä au stat cu copilul câteva luni (adicä au cerut sä fie plätiti ca bonä...dar ce bonä de lux)...iar fiica lor spune acum,la rândul ei,cä nu este de ajuns pensia alimentarä si multe alte chestii vrea sä fie plätitä si pentru CITEZ "prestatia ei ca mamä":([V][V][V] Cred cä unele sunt doar purtätoare de copii... päpä Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteaza ce-ai câstigat!

#8
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 12:07

apropo de investitii:[:D][:D][:D] eu si sotul chiar am facut din bb al nostru o adevarata investitie, la cati bani ne-a costat pana acuma[:0][:0][:0]. eu din pacate nu am asigurare medicala in Ontario (OHIP)si cam toate consultatiile de pana acu (si slava domnului cate fura !!!)+ ultrasound + teste sange + sedere in spital + "manopera" blablabla, au fost platite din buzunar propriu (ultimele doua in avans). si ca sa puna capac la investitie, sa vedeti voi daca bb nu apare pe weekend, cand ni s-a spus ca va fi un extra-charge la "manopera"... va spun eu din experienta, cam asa sunt investitiile astea[:)][:)][:)] asa ca nu le faceti fara ......... plan de fezabilitate[:)][:)][:)]

#9
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 12:19

Rosa, spune-i ca s-a amortizat investitia! Gata, "du-te acasa si mai vin-o in vizita!". PS: dar nu ai nevoie de ajutorul ei?

#10
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 12:59

Rosa, ce vrei sa faci, sa te ajute sau sa te incurce? Eu zic sa te hotarasti repede pana nu se lipeste de locul caldut!!! dana


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -