Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Control de rutina.......?!!!!!!!


9 raspunsuri la acest subiect

#1
miha

miha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 01 octombrie 2002 - 15:01

Buna fetelor, M-am dus si eu la un control medical de rutina zic eu, la ginecologie, sa-mi fac si un test Papa Nicolau mai ales ca toate colegele de servici s-au dus si stiti cum e... in sfarsit, m-am dus. Stupoare...... Pe o suprafata de mai bine de 80% din colul uterin o rana de toata frumusetea, vorba vine, am vazut-o si eu la colposcopie. Nu am avut nici un simptom, nici o durere, nici o intrebare si iata ce am aflat. Am nascut acum 2 ani si 9 luni, anul trecut am fost la dra. la care am nascut si mi-a zis ca totul e in regula, dar....... a fost un control superficial ca sa zic asa ptr. ca dra. la care am fost acum mi-a zis f. clar ca o astfel de rana nu se putea face doar intr-un an.Peste trei zile voi avea rezultatul papa Nicolau si sa dea D-zeu sa fie bine, dupa care urmeaza cauterizarea, ma repet daca iese bine testul. Va implor duceti-va si voi la dr. si mai schimbati-i din cand in cand caci iata...... Ati mai trecut prin asa ceva? Sunt asa de suparata ca nici nu stiu cum sa inchei asa ca doar va pup.. Cu mult drag, Miha Miha, o mamica fericita

#2
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 01 octombrie 2002 - 15:08

Mda, da de gandit. Am programare martea viitoare la o dr. ginecolog de aici, tine-mi pumnii ca nu o cunosc si habar nu am cum o sa fie. Aici s-a facut in sept. analiza asta obligatoriu si nu stiu daca o sa mi-o mai faca si mie. Sanatate si mult noroc, mamica fericita. tina

#3
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 01 octombrie 2002 - 15:13

I-ti doresc sa nu fie nimic serios si astept vesti bune. In Grecia facem TEST PAP de doua ori pe an si e foarte bine sa stim ce se intimpla in corpul nostru cit mai des. Apropo,PAPANIKOLAOU s-a nascut in Grecia[^] Love you all... THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS

#4
miha

miha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 01 octombrie 2002 - 17:08

Fetelor, chiar nu a avut nimeni o rana pe col? Sa-mi spuna si mie ce a facut, cum s-a vindecat si cam cat dureaza pana la remediere ranii, in cazul in care analizele sunt bune? Ce procedee s-au folosit ( cauterizare, medicamente)? Se mai face o biopsie ptr. mai multa siguranta (dupa un papa nicolau)? Ajutati-ma va rog! Miha, o mamica fericita

#5
doxi

doxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 01 octombrie 2002 - 17:32

Salutari! Eu am facut o cauterizare cum 2 ani, e neplacut dar suportabil. 3 luni dupa interventie nu ai voie baie in cada, nu stat in frig sau apa si, evident, nu sex! Succes,D.

#6
Onetzica

Onetzica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 12:04

M-am interesat la Medsana de cauterizare si iata ce mi s-a spus> trebuie intai PAP si dupa aceea se face cauterizarea.Cauterizarea se face cu electrocauterul si mai exista si laser. Mi s-a recomandat cea cu laser care nu este dureroasa absolut deloc. Dar stau si ma intreb daca nu cumva este doar o vrajeala ca sa-ti ia banii. Este intre 600 si 1.000.000 lei. Voi ce credeti?

#7
miha

miha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 13:37

Eu am fost la Clinica Medicover, ptr. ca am abonament acolo din partea firmei si presupun ca scorurile sunt cam la fel ptr. cauterizare. Dar eu ma gandesc o mai trebui un tratament medicamentos inainte, caci rana mea e prea mare. Si nu stiu daca sa mai merg la un alt dr. sau sa merg direct la Medicover ptr. cauterizare( oricum au conditii excelente). Voi ce credeti? Miha, o mamica fericita

#8
miha

miha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 13:39

deocamdata astept rezultatul testului PAP, abia vineri il primesc.... am ceva emotii..... Miha, o mamica fericita

#9
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 13:52

dai in masa de doktori. Mie miau zis ca am rana pe col shi punct. Iar io cum eram mika si habarnista am crezut ca aia, ca orice rana...se vindeca singura. Asha ca am stat fro 3 ani cu ea, pana m-a zmotiocit o doptoresa cu capu pa umeri. Am facut papsu - mi-a iesit 2...care e de bine. Am facut tratament cu ovule si irigatii cu diverse ceaiuri si bicarbonat. Si pt ca nu mia trecut...fuga la cauterizare. Nashpa! so...fis fis pe rana. Coaja, dus aproape in fiecare zi la inceput la giulejt la asistenta sma dea cu nejte substante desinfectante si cicatrizante. Cand cade cuoaja aia ... sangerare...si pan la urma trece. Iar ovule....si se termina cu happy end...adica un pitzitz de tuoata frumusetzea ...[:D] Luizax

#10
miha

miha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 14:04

Draga Luiza, Cu oameni ca tine ii mai vine omului sa traiasca... M-am decis: ma duc fuguta la cauterizare fara alte vizite la 7 dri. ca probabil tot acolo ajung. Mersi mult de mesaj, chiar aveam nevoie de asa ceva! Miha, o mamica fericita


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -