Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

toxoplasmoza si tratament cu Sumamed


2 raspunsuri la acest subiect

#1
Helen

Helen
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 29 septembrie 2002 - 22:11

Am 28 de ani si in urma cu o luna am pierdut o sarcina - eram in saptama a 10-a. am facut analizele indicate si a rezultat ca am toxoplasmoza ( Igm 26.41) - Mi s-a spus ca acesta este motivul opririi in evolutie a sarcinii. Mi s-a dat tratament cu Sumamed (Azitromicina) timp de 14 zile. Ce va rog este sa imi spuneti daca stiti ceva legat de acest medicament si efectul asupra toxoplasmozei, deoarece din ceea ce am mai citit pe net altele erau medicamentele ptr. toxoplasmoza.... dar mi s-a spus ca acesta este tratamentul indicat pe plan mondial.... sper sa fie in regula.... poate ma ajutati cu niste raspunsuri

#2
Maruca

Maruca
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 30 septembrie 2002 - 11:30

Draga Helen, Imi pare rau pentru sarcina pierduta, dar iti doresc sa ai curaj si sa nu-ti pierzi speranta! Iti spun din proprie experienta, pentru ca si eu am avut 2 sarcini oprite in evolutie, ambele inainte de a se implini o luna. Iar acum am o fetita sanatoasa si frumoasa, pentru care-i multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi. Mi-aduc aminte ca aveam un titru destul de mic la toxoplasma, insa, ce-i drept, era IgC, adica trecusem prin infectie. Daca IgM-ul este mare, inseamna ca infectia este prezenta, si, din pacte, destul de recenta. Medicamentul care mi-a ajutat mie se numeste DARAPRIM, este destul de ieftin, dar, din pacate, nu mai stiu cite tablete pe zi am luat. Mi-a ajutat in sensul ca titrul a scazut, in 2 saptamini, sub limita! Asta dupa ce ma chinuisem citeva luni cu Klacid, fara nici un rezultat. Deci, sfatul meu este sa gasesti un medic bun, care sa-ti spuna cum iei Daraprim - sau, poate, intre timp, a mai aparut altceva mai bun -, sa nu disperi, si sa ai incredere ca va fi bine. Fereste-te sa maninci carne cruda sau putin prelucrata termic, fructe si legume nespalate (transmit si toxo si listeria), lapte de vaca nefiert si... mult succes! iti doresc un bebe frumos si sanatos! Gabi

#3
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 30 septembrie 2002 - 11:38

Uite doua adrese unde poti citi despre sumamed: pharmaplus.mednet.md/preparations/J/01/F/A/1833.html#1834 pharmaplus.mednet.md/preparations/J/01/F/A/1833.html#1835 Poate te lamuresti cu ceva Karina+telinuta


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -